.

Wydarzenia

Spotkanie Starosty Józefa Radziona, Członka Zarządu Tomasza Czajkowskiego z Burmistrzem Gminy Iłowa Pawłem Lichtańskim

 • 18-08-2020
Ilustracja do informacji: Spotkanie Starosty Józefa Radziona, Członka Zarządu Tomasza Czajkowskiego z Burmistrzem Gminy Iłowa Pawłem Lichtańskim
13 sierpnia 2020 r. w Starostwie Powiatowym w Żarach odbyło się spotkanie Starosty Żarskiego Józefa Radziona, Członka Zarządu Tomasza Czajkowskiego z Burmistrzem Gminy Iłowa Pawłem Lichtańskim.
W trakcie spotkania rozmawiano o możliwości współpracy samorządów. Starosta podkreślił, jak ważne jest współdziałanie, w celu pozyskiwania środków z Unii Europejskiej i w ramach programów z Funduszy Rządowych, na inwestycje lokalne.
Rozmawiano także o sprawach bieżących związanych z funkcjonowaniem samorządów w okresie trwającej pandemii.
czytaj dalej

Spotkanie Starosty z Wojskowym Komendantem Uzupełnień

 • 18-08-2020
Ilustracja do informacji: Spotkanie Starosty z Wojskowym Komendantem Uzupełnień
13 sierpnia 2020 roku w Starostwie Powiatowym w Żarach odbyło się spotkanie Starosty Józefa Radziona, Przewodniczącego Rady Powiatu Wiktora Kułdosza, pracowników Referatu ds. Zarządzania Kryzysowego i Obrony Cywilnej z Wojskowym Komendantem Uzupełnień ppłk Dariuszem Kląskałą oraz Szefem Wydziału Rekrutacji WKU mjr Dariuszem Arentem.
Rozmowy dotyczyły wprowadzonej przez Ministerstwo Obrony Narodowej reformy systemu rekrutacji do służby w Wojsku Polskim oraz możliwości utworzenia na terenie Powiatu Żarskiego Wojskowego Centrum Rekrutacji. Ppłk. Dariusz Kląskała poinformował, że w Wojskowym Centrum Rekrutacji w maksymalnie 24 godziny kandydat do służby w WP odbędzie rozmowę kwalifikacyjną, rozmowę z psychologiem oraz będzie zbadany przez komisję lekarską. W przypadku pozytywnej opinii kandydat do służby otrzyma również w Centrum kartę powołania na szkolenie podstawowe (tzw. służbę przygotowawczą).
 
czytaj dalej

Afrykański pomór świń (ASF) w województwie lubuskim

 • 03-08-2020
Ilustracja do informacji: Afrykański pomór świń (ASF) w województwie lubuskim
W związku z wystąpieniem dwóch ognisk ASF  i podejrzeniu wystąpienia trzeciego ogniska ASF na terenie naszego województwa, Lubuski Wojewódzki Lekarz Weterynarii przypomina o bezwzględnym przestrzeganiu zasad bioasekuracji przez hodowców świń, rolników, myśliwych, leśników oraz przez wszystkie osoby przebywające na obszarach leśnych.
Należy pamiętać o wypełnianiu wszelkich zaleceń służb weterynaryjnych dotyczących zabezpieczenia przed ewentualnym przeniknięciem wirusa ASF do gospodarstw, w których utrzymywane są świnie.
 
Przypominamy:
Afrykański pomór świń (ASF) to szybko szerząca się choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Występowanie ASF wśród dzików może stanowić zagrożenie dla trzody chlewnej.
Ogniska ASF u świń skutkują wprowadzeniem ograniczeń w handlu trzodą chlewną i produktami pochodzenia zwierzęcego, a co za tym idzie bardzo dużymi stratami gospodarczymi.
 
czytaj dalej

1 VIII 1944

 • 31-07-2020

Spotkanie Starosty i Wicestarosty z Burmistrzem Miasta Żary

 • 31-07-2020
Ilustracja do informacji: Spotkanie Starosty i Wicestarosty z Burmistrzem Miasta Żary
31 lipca 2020 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego odbyło się spotkanie Starosty Józefa Radziona, Wicestarosty Małgorzaty Issel z Burmistrzem Miasta Żary Danutą Madej.
 
Podczas rzeczowego spotkania przedstawiciele władz samorządowych wskazali priorytety w zakresie zadań i możliwości współpracy pomiędzy powiatem a gminą w zakresie przyszłych inwestycji (m. in. w sprawie ronda na ul. Artylerzystów). Rozważano również, które z planowanych inwestycji mogłyby aplikować o dofinansowanie z środków zewnętrznych. Tematem rozmów było także utrzymanie zieleni na rondach powiatowych w mieście Żary.
 
Na zakończenie spotkania obie strony zadeklarowały wolę wspólnego działania przy realizacji najważniejszych inwestycji w Żarach.

Turniej o Puchar Starosty Powiatu Żarskiego pod Patronatem Polskiego Związku Tenisowego w kategorii Młodzików i Młodziczek

 • 31-07-2020
Ilustracja do informacji: Turniej o Puchar Starosty Powiatu Żarskiego pod Patronatem Polskiego Związku Tenisowego w kategorii Młodzików i Młodziczek
W dniach 25-27.07 na kortach w Żarach odbył się Turniej o Puchar Starosty Powiatu Żarskiego pod Patronatem Polskiego Związku Tenisowego w kategorii Młodzików i Młodziczek (do lat 14). W imieniu Starosty, puchary wręczała Wicestarosta Małgorzata Issel, dziękując za dostarczone emocje,mecze na bardzo wysokim poziomie sportowym, oraz wiele pięknych zagrań. W turnieju wzięło udział 40 zawodników i zawodniczek z całej Polski, w tym trójka żarskich tenisistów - Natalia Zych, Jakub Janków i Filip Gorczyca. Właśnie ostatni z nich osiągnął najlepszy wynik, zajmując III miejsce w Singlu i II w grze Deblowe. W Żarach umiejętności swe zaprezentowali medaliści Mistrzostw Polski, Mistrzostw Województw, czołowi tenisiści i tenisistki kraju w swojej kategorii wiekowej.
 
Wyniki:
 
Singiel Młodziczek:
1.Nadia Kulbiej - Fundacja Szczeciński Klub Tenisowy Promasters
2. Maja Nieradzik - Klub Tenisowy Zabrze
3. Martyna Śrutwa - TOP Tenis Lubin
3. Zosia Biełus - Fundacja Szczeciński Klub Tenisowy Promasters
 
Debel Młodziczek:
1. Martyna Śrutwa - TOP Tenis Lubin
Wiktoria Urbanowicz - Fundacja Szczeciński Klub Tenisowy Promasters
2. Julia Kołodziejska - Elite Sport Club Mierzyn
Ewangelina Penkevych - Elite Sport Club Mierzyn
3.Nadia Kulbiej - Fundacja Szczeciński Klub Tenisowy Promasters
Amelia Drozd - UKS Dwójka Zielona Góra
3. Maja Nieradzik - Klub Tenisowy Zabrze
Maja Małuszyńska - MKT Łódź
 
Singiel Młodzików:
1. Jakub Januchowski - Fundacja Klub Tenisowy Astra Książenice
2. Kacper Knitter - Fundacja Szczeciński Klub Tenisowy Promasters
3. Filip Gorczyca - Klub Tenisowy Żary
3. Oliwier Sterniczuk - Park Tenisowy Olimpia Poznań
 
Debel Młodzików:
1. Kacper Knitter - Fundacja Szczeciński Klub Tenisowy Promasters
Tomasz Garbacz - Fundacja Szczeciński Klub Tenisowy Promasters
2. Filip Gorczyca - Klub Tenisowy Żary
Filip Kosiński - Klub Sportowy Klub Tenisowy Szczawno Zdrój
3. Jakub Januchowski - Fundacja Klub Tenisowy Astra Książenice
Karol Załoga - Pabianicki Klub Tenisowy
3. Andrzej Chorostin - Przytok Tennis Club
Sebastian Truszczyński - TUKS Kozica Piotrków Trybunalski
 
czytaj dalej

Wakacje w CKZiU w Żarach!

 • 30-07-2020
Ilustracja do informacji: Wakacje w CKZiU w Żarach!
Wakacje są doskonałym czasem na zabawę w CKZiU Żary. Projekt pn. „Się kręci”, cieszący się ogromnym zainteresowaniem dzieci z przedszkoli i szkół powiatu żarskiego, odbywa się w ramach udzielonej Stowarzyszeniu „Nauka i Technika” dotacji ze środków Starostwa Powiatowego.
Pod czujnym okiem nauczyciela Karola Holskiego, dzieci z wielką radością konstruują z klocków LEGO piękne zamki „Harrego Pottera”, pojazdy „Star Wars”, domki i pałace dla księżniczek i wszystko to, co im podpowie dziecięca fantazja.
 
 
czytaj dalej

Ważna informacja!

 • 30-07-2020

Spotkanie z Wójtem Gminy Żary

 • 29-07-2020
Ilustracja do informacji: Spotkanie z Wójtem Gminy Żary
29 lipca 2020 r. w Starostwie Powiatowym w Żarach odbyło się spotkanie Starosty Żarskiego Józefa Radziona z Wójtem Gminy Żary Leszkiem Mrożkiem oraz Przewodniczącym Rady Gminy Żary Leszkiem Kasprów.
 
Głównym tematem rozmów był stan realizacji inwestycji drogowej w miejscowości Złotnik (droga powiatowa nr 1076F), dofinansowanej w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, opiewającej na kwotę 3 031 000 zł (z czego 60% to pozyskane dofinansowanie w ramach programu, 490 415 zł dokłada Gmina wiejska Żary).
Podczas spotkania poruszono także temat stanu pobocza i jezdni na drodze powiatowej relacji Kunice – Siodło - rozmawiano o możliwości wyrównania i utwardzenia; poruszono problem z wyrzucanymi przez nieznanych sprawców śmieciami przy drodze Kadłubia – Żary – które należy uprzątnąć.
 
Starosta podkreślił, jak ważna jest dobra współpraca samorządów, w celu pozyskiwania środków z Unii Europejskiej i w ramach programów z Funduszy Rządowych, na inwestycje lokalne.
czytaj dalej

Trwają prace związane z przebudową drogi powiatowej nr 1076F w miejscowości Złotnik

 • 29-07-2020
Ilustracja do informacji: Trwają prace związane z przebudową drogi powiatowej nr 1076F w miejscowości Złotnik
Praca wre!!! Trwają prace związane z przebudową drogi powiatowej nr 1076F w miejscowości Złotnik. 29 lipca br. Starosta Józef Radzion wizytował na terenie realizowanej przez powiat żarski inwestycji drogowej dofinansowanej przez Wojewodę w ramach „Programu Funduszu Dróg Samorządowych”. Pracę przebiegają zgodnie z zaplanowanym harmonogramem, a pogoda sprzyja robotom drogowym.

Przypomnijmy wartość inwestycji to 3 031 000 zł (60% to pozyskane dofinansowanie w ramach programu). Również Gmina wiejska Żary zadeklarowała wsparcie finansowe, ważnej dla swojego terenu inwestycji drogowej, opiewające na kwotę 490 415 zł.
 
Termin zakończenia robót: 30.11.2020 r.

Podstawowy zakres inwestycji obejmie:
- przebudowę drogi powiatowej długości ok 1230 m,
- budowę zatoki autobusowej,
- przebudowę wszystkich istniejących zjazdów i dojść do furtek,
- przebudowę pętli autobusowej,
- budowę chodnika o długości ok 915 m,
- roboty rozbiórkowe elementów wyposażenia drogi,
- usunięcie kolizji z istniejącym uzbrojeniem terenu,
- budowę zbiorników odparowująco – infiltrujących,
- wprowadzenie oznakowań poziomych i pionowych docelowej organizacji ruchu
- roboty porządkowe.
 
 
czytaj dalej
 • Baner: Powiatowy Urząd Pracy w Żarach
 • Baner: Komenda Powiatowa PSP w Żarach
 • Baner: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach
 • Baner: Szpital na Wyspie
 • Baner: Związek Powiatów Polskich
 • Baner: lubuskie.pl
Wtyczka Facebook