.

Jubileusz 55-lecia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lubsku

 • 17-06-2024
Ilustracja do informacji: Jubileusz 55-lecia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lubsku
13 czerwca 2024 r. w Centrum Kultury im. J. Raka w Lubsku jubileusz 55-lecia istnienia świętowała społeczność Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Pawła II w Lubsku. W uroczystościach udział wzięło wielu znamienitych gości, a powiat żarski reprezentowali: Wicestarosta Wojciech Kasprów, Przewodniczący Rady Powiatu Żarskiego Maciej Szafrański, członkini Zarządu Powiatu Żarskiego Danuta Madej, radni Rady Powiatu oraz przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Żarach.

Uroczystości zainaugurowała msza święta po przewodnictwem ks. Biskupa Zielonogórsko - Gorzowskiego Tadeusza Lityńskiego, a tuż po niej ulicami miasta przeszedł barwny korowód, w którym uczestniczyły poczty sztandarowe szkół, przedstawiciele samorządów, dyrektorzy szkół powiatu żarskiego, przyjaciele szkoły, rodzice, byli i obecni pracownicy Ośrodka, uczniowie oraz mieszkańcy Lubska. Po dotarciu do sali widowiskowej Lubskiego Domu Kultury wszyscy zaproszeni goście obejrzeli występ artystyczny w wykonaniu nauczycieli i wychowanków lubskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Przedstawieniu towarzyszyło wiele wzruszających wspomnień, radość z sukcesów i działalności szkoły.

Pani dyrektor Elżbiecie Maćko, całemu gronu pedagogicznemu oraz całej społeczności szkolnej serdecznie gratulujemy pięknego jubileuszu oraz dziękujemy  za trudną, codzienną pracę, a także życzymy dalszych sukcesów.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

 • 14-06-2024
Ilustracja do informacji: Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego
W dniu 12 czerwca 2024 roku w Starostwie Powiatowym w Żarach odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Było to pierwsze posiedzenie Zespołu, któremu przewodniczył Starosta Bogdan Kępiński.
 
W spotkaniu uczestniczyli: Komendant Powiatowy PSP w Żarach st. bryg. Paweł Hryniewicz, Komendant Powiatowy Policji w Żarach nadkom. Mateusz Domaradzki, Zastępca Komendanta Placówki Straży Granicznej w Tuplicach por. SG Waldemar Łudzicz, Powiatowy Inspektor Sanitarny Dagmara Nerga, Nadleśniczy Nadleśnictwa Lipinki Jan Lesser, w zastępstwie Powiatowego Lekarza Weterynarii – st. insp. wet. lekarz weterynarii Kazimierz Piestrzyński, Dyrektor Rejonu Dystrybucji Spółki Enea Oddział Żary Michał Bartosz, Radny Powiatu Żarskiego Dariusz Dyba oraz pracownicy Referatu Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Żarach.
 
W trakcie spotkania przedstawiciele służb omówili działalność podległych instytucji, ze szczególnym uwzględnieniem zadań, kompetencji, zasobów kadrowych oraz wyposażenia, jakim dysponują. Złożyli relacje z bieżącej działalności, przedstawili statystyki związanie z kontrolami, działaniami i interwencjami poszczególnych służb. Przybliżyli także potrzeby i problemy występujące w codziennej pracy, wynikające niejednokrotnie z nieprecyzyjności lub braku uregulowań prawnych.
 
czytaj dalej

Umowa na dofinansowanie do zakupu samochodu podpisana!

 • 07-06-2024
Ilustracja do informacji: Umowa na dofinansowanie do zakupu samochodu podpisana!
7 czerwca 2024 r.  Starosta Żarski Bogdan Kępiński i Wicestarosta Wojciech Kasprów podpisali w zielonogórskiej siedzibie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych umowę o dofinansowanie projektu w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami III” w obszarze D. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych reprezentował Dyrektor Oddziału w Zielonej Górze Andrzej Gonia.

W ramach podpisanej umowy PFRON przeznaczy 144 000,00 zł na dofinansowanie zakupu fabrycznie nowego, dziewięcioosobowego samochodu przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych. Auto wyposażone będzie w automatyczną windę oraz miejsce do przewozu osoby na wózku inwalidzkim.
 
Nowoczesny pojazd przyczyni się do likwidacji barier transportowych w Domu Pomocy Społecznej w Miłowicach, dzięki czemu mieszkanki Domu będą miały łatwiejszy dostęp do różnorodnych instytucji związanych z opieką zdrowotną, kulturą czy życiem społecznym.
czytaj dalej

Zastrzeż swój PESEL!

 • 04-06-2024
Ilustracja do informacji: Zastrzeż swój PESEL!
Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło do aplikacji mObywatel 2.0 usługę Zastrzeż PESEL.
 
Dzięki niej użytkownik aplikacji mObywatel 2.0 może:
 • zastrzec swój numer PESEL,
 • cofnąć zastrzeżenie (bezterminowo lub czasowo),
 • dowiedzieć się, kto sprawdzał jego numer PESEL i z jakiego powodu,
 • sprawdzić historię swoich zastrzeżeń.
Od 1 czerwca 2024 banki i inne instytucje będą miały obowiązek sprawdzać, czy PESEL jest zastrzeżony np. przed udzieleniem kredytu. Jeśli mimo zastrzeżenia powstanie zobowiązanie, instytucje te nie będą mogły dochodzić roszczeń z tego tytułu.
 
Dzięki tej bezpłatnej usłudze użytkownik widzi też, jakie firmy i instytucje sprawdzały jego numer PESEL i z jakiego powodu. Tym bardziej warto korzystać z usługi Zastrzeż PESEL i chronić swoje dane. Zastrzeżenie numeru PESEL zabezpiecza przed niechcianym kredytem lub zakupem na raty.
 
 
Warto zaznaczyć, że po zastrzeżeniu numeru PESEL nadal można: pójść do lekarza, zrealizować receptę, kupić bilety lotnicze, załatwić sprawę w urzędzie. Cofanie zastrzeżenia numeru PESEL jest szczególnie przydatne, kiedy chcemy z niego skorzystać, np. wziąć kredyt lub kupić sprzęt na raty. Po cofnięciu zastrzeżenia można ponownie zabezpieczyć swój numer PESEL najwcześniej po upływie 30 minut.
 
Kolejną przydatną funkcją usługi Zastrzeż PESEL jest historia, w której sprawdzimy: daty zastrzeżeń numeru PESEL oraz to kto, kiedy i z jakiego powodu sprawdzał nasz numer PESEL. Funkcja nie tylko daje wgląd w historyczne operacje, ale też pomaga w wychwyceniu prób nieuprawnionego wykorzystania numeru PESEL.
 
 
Więcej informacji o aplikacji i usłudze Zastrzeż PESEL znajdziesz na stronie: www.info.mObywatel.gov.pl
Film instruktażowy o usłudze Zastrzeż PESEL: https://www.youtube.com/watch?v=oJqNj5wH__Y
 
Źródło: materiały Ministerstwa Cyfryzacji
czytaj dalej

Starostowie odwiedzili dzieci z powiatowych Domów Dziecka

 • 04-06-2024
Ilustracja do informacji: Starostowie odwiedzili dzieci z powiatowych Domów Dziecka
3 czerwca 2024 r. Starosta Żarski Bogdan Kępiński oraz Wicestarosta Wojciech Kasprów odwiedzili  podopiecznych lubskich i żarskich Domów Dziecka, aby wspólnie z nimi świętować Dzień Dziecka.

Starostwie złożyli dzieciom życzenia zdrowia, spełnienia marzeń i uśmiechu oraz podkreślili, że ze szczęściem i radością w parze powinno iść również poczucie bezpieczeństwa w zwykłym codziennym życiu. Co oczywiste, nie zabrakło prezentów -  słodyczy, kolorowych balonów i bonów. Wizyty były okazją do rozmów z wychowawcami i dziećmi. Każdy mógł podejść, zadać pytanie, opowiedzieć o marzeniach i potrzebach, a także pochwalić się swoim osiągnięciami i pasjami. Podopieczni z dumą oprowadzili starostów po Domach, pokazali przydomowy ogródek i podzielili się ekologicznym sposobem na ślimaki zjadające sałatę masłową*.
 
Starostom podczas wizyt towarzyszyła dyrektor Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych Powiatu Żarskiego Agata Salamońska.
 
*Gotujemy wodę z czosnkiem i odstawiamy na 24 godziny. Następnie spryskujemy sałatę. Czynność powtarzamy co tydzień.
czytaj dalej

Dzień Dziecka w Szpitalu Na Wyspie w Żarach

 • 03-06-2024
Ilustracja do informacji: Dzień Dziecka w Szpitalu Na Wyspie w Żarach
3 czerwca 2024 r., w ramach obchodów Dnia Dziecka, małych pacjentów Oddziału Dziecięcego oraz Oddziału Noworodkowego Szpitala Na Wyspie w Żarach odwiedzili Starosta Żarski Bogdan Kępiński oraz Wicestarosta Wojciech Kasprów. Wizyta miała na celu przyniesienie radości małym pacjentom oraz wsparcie ich w trudnym czasie leczenia.

Starostowie przekazali na ręce prezes Szpitala Na Wyspie Jolanty Dankiewicz oraz Lekarza Naczelnego Rafała Kołsuta prezenty dla najmłodszych pacjentów – m.in. gry edukacyjne, puzzle, kolorowanki czy przybory do malowania – które umilą dzieciom czas spędzany w szpitalu. Następnie życzenia zdrowia i upominki otrzymały nowo narodzone dzieci oraz ich mamy.

Odwiedziny w Szpitalu Na Wyspie w Żarach z okazji Dnia Dziecka mają swoją wieloletnią tradycję i stanowią nie tylko okazję do złożenia życzeń i spotkania z małymi pacjentami, są również okazją do rozmów m.in.: o potrzebach szpitala czy o planach na jego dalszy rozwój.
czytaj dalej

Dzień Dziecka

 • 29-05-2024
Ilustracja do informacji: Dzień Dziecka
????Dzieci są najważniejsze na świecie! ????
 
Z okazji dzisiejszego święta życzymy wszystkim dzieciom - małym, średnim, dużym i tym jeszcze większym (????) - mnóstwa beztroskiej zabawy, kolorowych marzeń i niezapomnianych przygód. Niech każdy dzień będzie pełen uśmiechu i radości. Bądźcie zawsze szczęśliwi i otoczeni miłością. ????????
 
Wszystkiego najlepszego!
czytaj dalej

Spotkanie z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego

 • 27-05-2024
Ilustracja do informacji: Spotkanie z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego
27 maja 2024r. w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego, który corocznie obchodzony jest 30 maja. Na terenie powiatu żarskiego funkcjonuje łącznie 151 zawodowych, niezawodowych i spokrewnionych rodzin zastępczych, w których opiekę znajduje 224 dzieci.
 
W tym szczególnym dniu Starosta Żarski Bogdan Kępiński, Wicestarosta Wojciech Kasprów oraz członek Zarządu Powiatu Żarskiego Hubert Dowhan wyrazili uznanie i wdzięczność rodzinom zastępczym za ich niezastąpioną pracę na rzecz dzieci oraz wręczyli listy gratulacyjne i upominki. Podziękowania wraz z życzeniami dobrego zdrowia zostały skierowane również do Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach Justyny Przedaszek oraz całego Zespołu Pieczy Zastępczej.
 
Z okazji nadchodzącego Dnia Rodzicielstwa Zastępczego składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim zawodowym, niezawodowym i spokrewnionym rodzinom zastępczym. Wasze poświęcenie, miłość i troska są niezastąpione i stanowią fundament, na którym dzieci mogą budować swoją przyszłość. Dziękujemy, że jesteście!
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Dzień Samorządu Terytorialnego

 • 27-05-2024

Letnie Spotkania Kabaretowe „Ściernisko” wracają do Sieniawy Żarskiej!

 • 24-05-2024
Ilustracja do informacji: Letnie Spotkania Kabaretowe „Ściernisko” wracają do Sieniawy Żarskiej!
21 maja 2024 r. w Starostwie Powiatowym w Żarach, Robert Motyka z kabaretu Paranienormalni oraz Krzysztof Stefanowicz sołtys Sieniawy Żarskiej - organizatorzy "Ścierniska", czyli Letnich Spotkań Kabaretowych - spotkali się ze Starostą Żarskim Bogdanem Kępińskim oraz Wicestarostą Wojciechem Kasprów.

„Ściernisko” to premierowe skecze i niepowtarzalna atmosfera, a także prawdziwa gratka dla miłośników kabaretów: możliwość rozmowy z ulubionymi artystami. Już 11 sierpnia w Sieniawie Żarskiej, na placu przy remizie strażackiej, wystąpią najlepsze polskie kabarety: Paranienormalni z premierowymi skeczami, Kabaret Czesuaf, iluzjonista - Pan Li oraz kabaret Czwarta Fala z Kielc. Dochód z wydarzenia w całości przeznaczony zostanie na cele charytatywne - wyrównanie szans rozwoju najmłodszych.

Bilety na wydarzenie są dostępne na stronie biletyna.pl. Organizatorzy zapewniają, że będzie to najradośniejsze spotkanie tego lata.
Serdecznie zapraszamy!
czytaj dalej
1 2 3 4 5 6 ... 8
 • Baner: Powiatowy Urząd Pracy w Żarach
 • Baner: Komenda Powiatowa PSP w Żarach
 • Baner: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach
 • Baner: Szpital na Wyspie
 • Baner: Związek Powiatów Polskich
 • Baner: lubuskie.pl
Wtyczka Facebook