.

Jasień

Miasto i gmina Jasień

  • 11-05-2015
URZĄD MIASTA I GMINY
ul. XX-lecia 20, 68-320 Jasień
tel.  68 457 8872
fax  68 457 8873
Urząd czynny:
poniedziałek-piątek - 7.30-15.30

 

INFORMACJE OGÓLNE

Gmina położona w północno wschodniej części powiatu żarskiego, graniczy z gminami: Lubsko, Żary, Lipinki Łużyckie i Tuplice.
Jednostkę samorządową stanowi miasto Jasień oraz 17 wsi sołeckich: Bieszków, Budziechów, Bronice, Golin, Guzów, Jabłoniec, Jaryszów, Jasionna, Jurzyn, Lisia Góra, Lipsk Żarski, Mirkowice, Roztoki, Świbna, Wicina, Zabłocie, Zieleniec.
 
Jasień współpracuje z niemieckim miastem Döbern i należy do Stowarzyszenia Gmin RP Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr.
 
Pierwsze źródła pisane wymieniające Gassen, dzisiejszy Jasień, pochodzą z początków XIV wieku. Wieś należała wówczas do rodu von Wiedebachów z Biecza. Jasień otrzymał prawa miejskie w połowie XVII wieku. Osada rozwijała się jako ośrodek wytwórstwa włókienniczego i ceramicznego, a w XIX wieku także maszynowego.
 
W 1846 miasto otrzymało linię kolejową. W 1854 roku mieszkańcy Jasienia wybrali po raz pierwszy swój samorząd miejski i powołali burmistrza. W latach II wojny światowej w Jasieniu istniała filia obozu koncentracyjnego Gross Rossen.
 
We wsi Guzów znajduje się użytek ekologiczny Torfowisko Guzów o obszarze 117 hektarów. Pomiędzy Jasieniem a Budziechowem przebiega południk 15°E, w oparciu o który mierzony jest czas środkowoeuropejski.
 

MIEJSCOWOŚCI

Jednostkę samorządową Miasta i Gminy Jasień tworzy miasto Jasień i 17 sołeckich wsi. Terytorialnie leży w północno-wschodniej części powiatu żarskiego.
 
BUDZIECHÓW - wieś sołecka na północ od Jasienia przy trasie Jasień - Lubsko. Jako wieś pasterska Budichove odnotowana pod koniec XIII wieku w miśnieńskich annałach. Stojący niemal w centrum wsi kościół pochodzi z połowy XIV wieku.
 
JASIONNA - wieś sołecka na południowy zachód od Jasienia, u podnóża tak zwanej Sosnowej Góry, jest starą osadą łużycką, której drewniane budownictwo częściowo przeniesiono do Parku Etnograficznego w Ochli.
 
BRONICE - wieś sołecka na południe od Jasienia przy trasie Jasień - Tuplice, malowniczo położona na stokach Góry Owczej. Wiele obiektów bronickiego budownictwa drewnianego przemieszczono do Parku Etnograficznego w Ochli.
 
ZIELENIEC - wieś sołecka na południowy zachód od Jasienia przy trasie Jasień - Tuplice jest starą łużycką osadą odnotowaną w rejestrach dóbr bibersteinowskich z końca XIV wieku.
 
JASIEŃ - miasto (niespełna 5 tys. mieszkańców), siedziba Burmistrza i Urzędu Miasta i Gminy; prawa miejskie otrzymało w połowie XVII wieku, było miastem otwartym i nigdy nie posiadało fortyfikacji. Osada rozwijała się jako prężny ośrodek wytwórstwa włókienniczego i ceramicznego, a w XIX wieku także maszynowego. W latach drugiej wojny światowej naziści założyli w Jasieniu filię obozu koncentracyjnego Gross Rosen.
  • Baner: Powiatowy Urząd Pracy w Żarach
  • Baner: Komenda Powiatowa PSP w Żarach
  • Baner: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach
  • Baner: Szpital na Wyspie
  • Baner: Związek Powiatów Polskich
  • Baner: lubuskie.pl
Wtyczka Facebook