.

Informacje

Starosta Żarski poszukuje właściciela pojazdu

  • 29-04-2025
Ilustracja do informacji: Starosta Żarski poszukuje właściciela pojazdu
Starosta Żarski, który jest organem właściwym w sprawach usuwania pojazdów usuniętych z drogi w trybie 130a ustawy Prawo o ruchu drogowym, poszukuje właściciela pojazdu.
czytaj dalej

Zaproszenie do udziału w konkursie kulinarnym "Bitwa Regionów 2025"

  • 17-04-2025
Ilustracja do informacji: Zaproszenie do udziału w konkursie kulinarnym "Bitwa Regionów 2025"
Trwa nabór zgłoszeń do jubileuszowej, X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego „Bitwa Regionów” – nie zwlekaj, dołącz już dziś!
 
Zapraszamy Koła Gospodyń Wiejskich i stowarzyszenia, którym bliskie są smaki regionów i dawne receptury, a wyjątkowe potrawy przygotowują z pasją i sercem.
 
Aby wziąć udział w konkursie, należy wysłać zgłoszenie drogą elektroniczną poprzez wypełnienie formularza dostępnego na stronie www.bitwaregionow.pl  lub pod linkiem https://www.kupujswiadomie.gov.pl/formularz-bitwa-regionow/  
 
Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 25 kwietnia 2025 r.
 
KONKURS BĘDZIE PRZEBIEGAĆ W TRZECH ETAPACH:
 
Etap I – Komisja kwalifikacyjna, na podstawie oceny formularzy zgłoszeniowych, utworzy listę rankingową prac konkursowych. Do udziału w wydarzeniach regionalnych I etapu konkursu przejdą KGW/stowarzyszenia, które znajdą się na najwyższych pozycjach list rankingowych. W każdym wydarzeniu weźmie udział maksymalnie 20 drużyn. Zespoły biorące udział w I etapie konkursu, które zostaną najwyżej ocenione przez komisje konkursowe podczas danego wydarzenia regionalnego, zostaną zakwalifikowane do II etapu, tj. półfinału konkursu.
 
Etap II – KGW/stowarzyszenia, które zajmą 1. miejsce w wydarzeniach regionalnych, wezmą udział w półfinałach wojewódzkich. 16 zespołów, które zdobędą 1. miejsce w II etapie konkursu – po 1 z każdego województwa – zakwalifikuje się do finału ogólnopolskiego.
 
Etap III – Finał z udziałem 16 drużyn odbędzie się 6–7 września 2025 r. na PGE Narodowym w Warszawie.
 
W tym roku pula nagród to ponad 65 tys. zł. Przewidziana jest również nagroda dodatkowa dla laureata I miejsca w finale – wyjazd przedstawicieli KGW/stowarzyszenia na zagraniczne targi rolno-spożywcze w UE.
 
Organizatorem wydarzenia jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Patronat nad konkursem objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
czytaj dalej

Ulotka informacyjna dotycząca pryszczycy

  • 07-04-2025

Informator i regulamin Powiatowej Ligi Strzeleckiej dla Szkół Średnich

  • 28-03-2025
Ilustracja do informacji: Informator i regulamin Powiatowej Ligi Strzeleckiej dla Szkół Średnich
Żary, 18.03.2025 r.

INFORMATOR I REGULAMIN POWIATOWEJ LIGI STRZELECKIEJ DLA SZKÓŁ ŚREDNICH
Strzelnica MOSRiW Żary przy ul. Czerwonego Krzyża 27
Wydarzenie organizowane pod patronatem Powiatu Żary oraz Ligi Obrony Kraju w Żarach

Zasady i regulamin zgłoszeń:

1. Zgłoszenia prosimy przesyłać do Biura Zarządu Rejonowego Ligi Obrony Kraju w Żarach ul. Czerwonego Krzyża 27 na adres mailowy zarylok~@~gmail~.~com; bądź telefonicznie pod numer 725 201 777 (SMS) do dnia 15.04.2025r.
2. W zgłoszeniu prosimy o wyznaczenie opiekuna reprezentacji przez Dyrekcję (proponowani nauczyciele EDB)
3. Po akceptacji udziału każda ze szkół wyznacza do 10 uczniów (może być skład mieszany - dziewczęta, chłopcy). Przesłanie listy uczniów na adres zarylok~@~gmail~.~com do 20.04.2025r.
4. W treningach i zawodach mogą brać udział wyłącznie uczniowie szkół z Powiatu Żary.
 
Plan zamierzeń:
1. Liga składa się z możliwości wzięcia udziału w trzech spotkaniach z każdą ze szkół na strzelnicy MOSRiW Żary, podczas których uczniowie będą doskonalić umiejętności strzeleckie z broni sportowej palnej oraz pneumatycznej.
2. Treningi zostaną przeprowadzone według ustalonego harmonogramu w godz. 13.00 - 15.00 w dni powszednie (po uzgodnieniu w soboty 09.00-11.00) pod okiem instruktorów LOK. Wszelkie propozycję zmian w grafiku rozpatrywane będą indywidualnie po uprzednim kontakcie tel. 725 201 777
3. Na ostatnim spotkaniu wyznaczona zostanie 4 osobowa reprezentacja z każdej ze szkół (najlepsze wyniki - suma punktów Kpn.+ Kbks)
4. W dalszej kolejności przeprowadzone zostaną międzyszkolne mistrzostwa strzeleckie w dyscyplinach sportowych; Karabin pneumatyczny 10x10m (FWB 800) oraz karabin sportowy 10x50m (KBKS CM-2).
5. Wydarzenie zakończy się uroczystym finałem , gdzie najlepsze 3 szkoły otrzymają wyróżnienia a szkoła, która zwycięży zdobywa Puchar Powiatowej Szkolnej Ligi Strzeleckiej Żary 2025r.
W klasyfikacji indywidualnej w obu konkurencjach za I,II,III miejsca przewidziane są medale, dyplomy oraz nagrody w postaci kart prezentowych o łącznej wartości 1200pln.
Dla zwycięzców dodatkowo statuetki strzeleckie. Każdy z finalistów otrzyma upominek a dla wszystkich uczestników przewidziany jest słodki poczęstunek, kawa, herbata, woda oraz posiłek w postaci wojskowego przysmaku.
6. Szczegóły regulaminu zawodów oraz harmonogramie spotkań w załącznikach.
7. Dodatkowe informację na naszej stronie Facebook; Strzelectwo sportowe. LOK ŻARY
 
Cel wydarzenia:
Powiatowa Szkolna Liga Strzelecka organizowana jest w celu;
• popularyzacji strzelectwa sportowego z naciskiem na konkurencji i dyscypliny olimpijskie.
• umożliwieniu rywalizacji z poszanowaniem zasad fair play.
• podnoszeniu umiejętności strzeleckich i wiedzy na temat budowy broni wśród młodzieży.
• kształtowanie społecznie pożądanych cech osobowości, cech patriotycznych oraz proobronnych wśród uczniów.
• integracja uczestników.
• promowanie aktywnego stylu życia poprzez strzelectwo sportowe.
 
Tym przedsięwzięciem wznawiamy współpracę ze szkołami z żarskiego powiatu i zachęcamy do udziału w wydarzeniu. Zadanie dofinansowane przez Starostę Powiatu Żarskiego.
 
Serdecznie zapraszamy do udziału.
 
Z wyrazami szacunku
Za Zarząd Rejonowy LOK Żary
Prezes ZR LOK Jakub Kowalczyk
Żary 18.03.2025 r.
 
Szczegółowy harmonogram spotkań oraz Regulamin finałowych zawodów o "PUCHAR POWIATOWEJ LIGI STRZELECKIEJ SZKÓŁ ŚREDNICH ŻARY 2025r.” do pobrania poniżej.
czytaj dalej

Ogłoszenie o konsultacjach społecznych dotyczących projektu "Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Powiatu Żarskiego".

  • 25-03-2025
WKTD.273.19.2024/RT 
 
OGŁOSZENIE
 
Na podstawie art. 10 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. z 2025r. poz. 285 t.j.) Starosta Żarski informuje o opracowaniu projektu Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Powiatu Żarskiego, prosząc jednocześnie o składanie opinii dotyczących tego projektu.     
 
W dniach od 25.03.2025r. do 14.04.2025r. będzie można wyrazić swoje opinię, uwagi oraz podać propozycje zmian do projektu Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Powiatu Żarskiego.
Plan Transportowy to ważny dokument dla realizacji przez Starostwo Powiatowe polityki zrównoważonego transportu. Na podstawie przeprowadzonych analiz obejmujących aspekty społeczne, infrastrukturalne, ekonomiczne i środowiskowe zaproponowano działania jakie należy podjąć, aby realizować politykę transportową odpowiadającą bieżącym i przyszłym potrzebom. 
 
W konsultacjach społecznych mogą wziąć udział:
  • mieszkańcy Powiatu Żarskiego,
  • gminy sąsiednie i ich związki,
  • lokalni partnerzy społeczni i gospodarczy,
Harmonogram procesu konsultacji:
Konsultacje społeczne: od 25.03.2025r. do 14.04.2025r.
- pisemne zgłaszanie uwag do projektu Planu Transportowego,
 
Ogłoszenie o konsultacjach opublikowane zostało na stronie internetowej: www.powiatzarski.pl, w Biuletynie lnformacji Publicznej oraz na tablicy ogłoszeń w siedzibie Starostwa Powiatowego w Żarach, Al. Jana Pawła II 5, 68-200 Żary.
Przekazywanie uwag i opinii do projektu dokumentu może nastąpić poprzez:
a) złożenie wypełnionego formularza zgłaszania opinii pisemnie/osobiście do siedziby Starostwa Powiatowego w Żarach przy al. Jana Pawła II 5 w Żarach.
b) przesłanie skanu wypełnionego formularza zgłaszania opinii drogą elektroniczną na adres mailowy: biuro~@~bobc~.~pl
 
Zachęcamy do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych.
                              
Nieprzedstawienie uwag, opinii lub propozycji w przewidzianym na konsultacje terminie oznacza rezygnację z prawa jej wyrażania (opinie niepodpisane oraz przedstawione po wskazanym terminie nie będą uwzględnione, co oznacza, że formularz zgłaszania uwag należy dostarczyć najpóźniej do ostatniego dnia konsultacji).
 
W myśl art. 10 ust. 2 ustawy o publicznym transporcie zbiorowym organem właściwym do rozpatrzenia opinii jest Organizator publicznego transportu zbiorowego. Wnioski uznane za zasadne zostaną ujęte w ostatecznej wersji dokumentu Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Powiatu Żarskiego. Wersja dokumentu skorygowana w rezultacie konsultacji społecznych zostanie przedłożona na posiedzeniu Rady Powiatu w celu jej przyjęcia w formie uchwały.
 
Żary, dnia 24.03.2025 r.
czytaj dalej

Rehabilitacja 25+

  • 21-03-2025
Ilustracja do informacji: Rehabilitacja 25+
W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Jana Pawła II w Lubsku już po raz trzeci realizowany jest Pilotażowy Program Rehabilitacja 25 +, finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Lubsku jest jednostką oświatową, dla której organem zarządzającym jest Powiat Żarski.
 
Beneficjenci w ramach projektu realizują zajęcia w zakresie treningu gimnastyki ciała i umysłu, treningu umiejętności społecznych, treningu gospodarstwa domowego, treningu rozwijania pasji i zainteresowań.
 
Głównym celem programu jest zapewnienie uczestnikom ciągłości oddziaływań terapeutycznych w zakresie przygotowania ich do życia w środowisku społecznym, utrzymania dalszego kształcenia samodzielności i niezależności w życiu a także w zakresie dotyczącym ich aktywności zawodowej.
 
W ramach realizacji tego projektu w roku szkolnym 2024/2025 zakupiono Laptop do obsługi okularów VR, wkrótce zamontowana będzie na utwardzonym kostką gruncie altana 6x4 metry wraz z wyposażeniem.
 
Ponadto w  ramach realizacji projektu Rehabilitacja 25+ we wcześniejszych edycjach zakupiono siłownię napowietrzną, maszynę do waty cukrowej i popcornu, meble do pracowni gospodarstwa domowego, grill elektryczny, okulary VR, tablety, laptop.
 
Tekst i zdjęcia: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lubsku. 
 
czytaj dalej

Starosta Żarski poszukuje właścicieli pojazdów

  • 04-03-2025
Ilustracja do informacji: Starosta Żarski poszukuje właścicieli pojazdów
Starosta Żarski, który jest organem właściwym w sprawach usuwania pojazdów usuniętych z drogi w trybie 130a ustawy Prawo o ruchu drogowym, poszukuje właścicieli następujących pojazdów:

Marka Opel Astra WKTD.RT.7135.7.2022
Marka Volkswagen Bora WKTD.RT.7135.19.2022
Marka Volkswagen Passat WKTD.RT.7135.18.2022
Marka BMW WKTD.RT.7135.16.2019
Marka BMW WKTD.RT.7135.26.2020
Marka Mercedes – Benz C WKTD.RT.7135.42.2021
Marka Fiat Ducato WKTD.RT.7135.48.2021
Marka Mitsubishi Galant WKTD.RT.7135.41.2020
Marka Honda CBR WKTD.RT.7135.29.2022
Marka Volkswagen Passat WKTD.RT.7135.27.2022
Marka Volkswagen Passat WKTD.RT.7135.15.2022
Marka Volkswagen Polo WKTD.RT.7135.12.2022
Marka Renault Megane - WKTD.RT.7135.44.2021
 
Szczegółowe informacje znajdują się w załącznikach do pobrania.
czytaj dalej

Zostań Terytorialsem - informacja o naborze do służby w 15 Lubuskiej Brygady Obrony Terytorialnej

  • 26-02-2025
Ilustracja do informacji: Zostań Terytorialsem - informacja o naborze do służby w 15 Lubuskiej Brygady Obrony Terytorialnej
Chcesz połączyć codzienne życie z misją obrony naszej Ojczyzny? Dołącz do 15 Lubuskiej Brygady Obrony Terytorialnej! To świetna okazja, by rozwijać się, zdobywać nowe umiejętności i służyć w wyjątkowej społeczności pełnej pasji i zaangażowania! Wojskowe Centrum Rekrutacji w Żaganiu oraz 15 Lubuska Brygada Obrony Terytorialnej zapraszają w swoje szeregi!
 
Najbliższe szkolenie podstawowe i wyrównawcze rozpoczyna się 28 marca 2025 r. 

Oferujemy Tobie:
  • Służbę, którą możesz łączyć z pracą lub nauką – z niczego nie rezygnujesz! 
  • Co najmniej 1 weekend w miesiącu, który poświęcisz na doskonalenie swoich umiejętności 
  • Raz w roku szkolenie zintegrowane – 2 tygodnie intensywnego szkolenia z żołnierzami takimi, jak Ty! 
  • Świadczenie początkowe w wysokości 4019,21 zł dla osób po raz pierwszy powołanych do terytorialnej służby wojskowej 
  • Uposażenie zależne od stopnia wojskowego – 169 zł szeregowy, 193 zł kapral, 232 zł podporucznik 
  • Dodatek za gotowość bojową w wysokości 600 zł 
Potrzebujesz więcej informacji? Porozmawiaj z tymi, którzy już służą w WOT! Zadaj pytania, rozwiej wątpliwości i dołącz do Nas! 

Kontakt do rekruterów: www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl

Więcej informacji znajdziesz na stronie: www.wcrzagan.wp.mil.pl/aktualnosci/zostan-lubuskim-terytorialsem

Nie czekaj – Twój region, Twoja służba!
czytaj dalej

Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Żaganiu poszukuje lekarzy

  • 17-01-2025
Ilustracja do informacji: Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Żaganiu poszukuje lekarzy
Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Żaganiu poszukuje lekarzy różnych specjalizacji do współpracy w zakresie wydawania orzeczeń.
 
Więcej informacji udzieli Pani Olga Łabuz-Woźniak - tel. 68 377 06 03 lub email: sekretariat @ pzon.zagan.pl
 
Szczegóły na plakacie.
czytaj dalej

Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Żarach z/s w Lubsku - choroba niebieskiego języka

  • 02-01-2025
Ilustracja do informacji: Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Żarach z/s w Lubsku - choroba niebieskiego języka
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Żarach z/s w Lubsku informuje, że w dniu 23 grudnia 2024 r. ukazało się Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 grudnia 2024 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem choroby niebieskiego języka (Dz.U. 2024 poz. 1906).
 
Zgodnie z jego treścią:
  1. Teren powiatu żarskiego znalazł się na obszarze, na którym występuje choroba niebieskiego języka lub zagrożenie wystąpienia tej choroby.
  2. Zakazuje się przemieszczania bydła, owiec i kóz poza obszar wskazany w rozporządzeniu, chyba, że powiatowy lekarz weterynarii właściwy ze względu na miejsce, z którego te zwierzęta mają zostać przemieszczone, wyda pozwolenie na takie przemieszczenie.
  3. Pozwolenie, wydaje się, jeżeli:
  1. w okresie nie dłuższym niż 30 dni przed przemieszczeniem bydła, owiec lub kóz poza obszar określony w ust. 1 pkt 1 w gospodarstwie, z którego te zwierzęta mają zostać przemieszczone, nie potwierdzono choroby niebieskiego języka;
  2. nie wcześniej niż 30 dni przed przemieszczeniem bydła, owiec lub kóz poza obszar określony w ust. 1 pkt 1 od tych zwierząt zostały pobrane próbki do badania laboratoryjnego w kierunku choroby niebieskiego języka, które zostało przeprowadzone metodą serologiczną, i uzyskany wynik tego badania jest ujemny;
  3. posiadacz bydła, owiec lub kóz, które mają zostać przemieszczone poza obszar określony w ust. 1 pkt 1, poinformował powiatowego lekarza weterynarii właściwego ze względu na miejsce, do którego te zwierzęta mają zostać przemiesz­czone, o zamiarze dokonania takiego przemieszczenia nie później niż 48 godzin przed planowanym terminem jego dokonania.
Ze względu na dynamiczną sytuację epizootyczną, hodowców zachęca się do stałego kontaktu z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii w Żarach z/s w Lubsku, w celu aktualizowania istniejących informacji na temat wymogów i ograniczeń, związanych z wystąpieniem choroby niebieskiego języka na terytorium Polski.
 
Zakażenie wirusem choroby niebieskiego języka (BTV) zgodnie z prawodawstwem UE zalicza się do kategorii chorób podlegających obowiązkowi rejestracji. Powyższe wynika z kategoryzacji chorób opisanej w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2018/1882, które obowiązuje od 21 kwietnia 2021 r. W związku z powyższym, w gospodarstwach objętych zakażeniem, co do zasady nie wdraża się uśmiercania ani zwierząt zakażonych, ani tym bardziej wszystkich zwierząt.
 
Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której zwierzę z ciężkim przebiegiem choroby nie reaguje na wdrożone leczenie objawowe. W takich przypadkach, humanitarnym postępowaniem jest uśmiercenie zwierzęcia w celu skrócenia jego cierpienia.
 
Ponadto zaznaczyć należy, że do zakażenia BTV dochodzi w wyniku ukąszenia zwierzęcia przez zakażone komary z rodzaju kuczmany (Culicoides). Komary te zakażają się pijąc krew zwierząt będących w okresie wiremii. Wirus nie jest przenoszony poprzez produkty pochodzenia zwierzęcego, np. mleko czy mięso. Mięso, mleko, skóry, wełna oraz inne produkty pochodzące od przeżuwaczy nie stanowią zagrożenia dla ludzi oraz dla zwierząt.
 
Wszystkie niezbędne informacje są dostępne pod adresami: 
 
czytaj dalej
1 2 3 4 5
  • Baner: Powiatowy Urząd Pracy w Żarach
  • Baner: Komenda Powiatowa PSP w Żarach
  • Baner: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach
  • Baner: Szpital na Wyspie
  • Baner: Związek Powiatów Polskich
  • Baner: lubuskie.pl
Wtyczka Facebook