Umów wizytę w Referacie ds. Rejestracji Pojazdów i Praw Jazdy
- 18-09-2024
Chcesz umówić wizytę w Referacie ds. Rejestracji Pojazdów i Praw Jazdy?
Zadzwoń! Skorzystaj z numeru komórkowego lub numerów stacjonarnych.
Jeśli nie możemy odebrać telefonu komórkowego - oddzwonimy na wyświetlony numer.
17 września Światowy Dzień Sybiraka
- 17-09-2024
17 września, w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę w 1939 r., obchodzimy Światowy Dzień Sybiraka, zorganizowany po raz pierwszy w 2004 r. przez Związek Sybiraków.
Od 2013 r. ma on status święta państwowego, ustanowionego uchwałą Sejmu. Tego dnia w całej Polsce przypominane są tragiczne losy tysięcy Polaków, którzy w wyniku sowieckiego najazdu na wschodnie ziemie II RP znaleźli się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.
Obchody święta Sybiraków i rocznicy sowieckiej agresji na nasz kraj służą zachowaniu w pamięci społecznej i świadomości kolejnych pokoleń Polaków tragedii i tułaczego losu mieszkańców naszych Kresów Wschodnich.
Źródło: senat.gov.pl
Monitoring sytuacji hydrologicznej na Nysie Łużyckiej
- 16-09-2024
16 września 2024 r. Starosta Żarski Bogdan Kępiński oraz Wicestarosta Wojciech Kasprów udali się w teren, aby osobiście skontrolować sytuację na Nysie Łużyckiej w Gminie Przewóz, w Łęknicy oraz w Gminie Trzebiel. Podjęte działania związane były z aktualną sytuacją hydrologiczną, przekroczeniem stanu ostrzegawczego na Nysie Łużyckiej oraz ogłoszeniem pogotowia przeciwpowodziowego na terenie Gminy Przewóz, Trzebiel, Łęknica i Brody.
Starostom towarzyszyli włodarze poszczególnych gmin: podczas wizyty w Elektrowni Wodnej w Sobolicach oraz na wałach przeciwpowodziowych w Przewozie - Wójt Gminy Przewóz Ewelina Rzepka, na moście oraz na wałach przeciwpowodziowych w Łęknicy - Burmistrz Łęknicy Piotr Kuliniak oraz na moście w Siedlcu - Wójt Gminy Trzebiel Tomasz Sokołowski.
Stan wód oraz sytuacja na Nysie Łużyckiej jest stale monitorowana po kątem ewentualnych zagrożeń. Starosta Żarski pozostaje w stałym kontakcie z wójtami i burmistrzami zagrożonych terenów oraz służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo mieszkańców.
Jednocześnie, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie trzeciego (najwyższego) stopnia dotyczące wezbrania wód z przekroczeniem stanów alarmowych. Od godziny 11:00 dnia 16 września 2024 do godziny 11:00 dnia 18 września 2024 prognozuje się na rzekach Bystrzyca, Bóbr, Kwisa poniżej zbiornika Leśna i Nysa Łużycka poniżej Zgorzelca wzrosty stanów wody powyżej stanów alarmowych, lokalnie ostrzegawczych, związane z przemieszczaniem się fal wezbrania.
Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji
13Galeria zdjęć: 2024-09-16 Monitoring sytuacji hydrologicznej na Nysie Łużyckiej
Decyzja o ogłoszeniu pogotowia przeciwpowodziowego
- 16-09-2024
W związku z aktualną sytuacją hydrologiczną oraz przekroczeniem stanu ostrzegawczego na Nysie Łużyckiej, decyzją Nr 1/2024 Starosty Żarskiego z dnia 16 września 2024 r. od godziny 8.30 dnia 16 września 2024 r. ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe na terenie Gminy Przewóz, Trzebiel, Łęknica, Brody.
Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Przewozie
- 16-09-2024
W niedzielę (15.09) w godzinach wieczornych Starosta Żarski Bogdan Kępiński zwołał w trybie pilnym posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Posiedzenie odbyło się w Przewozie i miało związek z prognozowaną falą powodziową, która miała przejść przez Nysę Łużycką w nocy z niedzieli na poniedziałek.
W posiedzeniu uczestniczyli: Wójt Gminy Przewóz Ewelina Rzepka, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Żarach st. bryg. Paweł Hryniewicz, Komendant Powiatowy Policji w Żarach nadkom. Mateusz Domaradzki, Naczelnik Wydziału Sztabu Policji kom. Damian Jaszczuk, Kierownik Nadzoru Wodnego w Lubsku Kazimierz Niemczycki, Przewodniczący Rady Gminy Przewóz Grzegorz Stachera oraz Kierownik Referatu ds. Zarządzania Kryzysowego i Obrony Cywilnej Cecylia Rak.
Podczas posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego podjęto decyzję o:
- patrolowaniu wałów na Nysie Łużyckiej w związku z prognozowaną falą powodziową, która miała przejść w nocy z niedzieli na poniedziałek oraz o utrzymaniu patroli przez kolejne dni. Do patrolowania wałów wyznaczono strażaków – ochotników z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy.
- poinformowaniu rodzin mieszkających najbliżej zbiornika o możliwym niebezpieczeństwie oraz zaapelowaniu o przygotowaniu się na wszystkie możliwe scenariusze wydarzeń.
Starosta Żarski Bogdan Kępiński pozostaje w ciągłym kontakcie z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz ze wszystkimi służbami, które na bieżąco monitorują sytuację na Nysie Łużyckiej. Dzisiaj (tj. poniedziałek 16.09) w godzinach popołudniowych odbędzie się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarzadzania Kryzysowego w formie wideokonferencji z udziałem wojewody lubuskiego Marka Cebuli, dotyczące zaistniałej sytuacji powodziowej w naszym województwie.
Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego
- 13-09-2024
13 września 2024 r. Starosta Żarski Bogdan Kępiński zwołał w trybie pilnym posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Posiedzenie związane było z aktualną sytuacją meteorologiczną oraz hydrologiczną na terenie powiatu żarskiego.
Podczas spotkania omówiono aktualne prognozy meteorologiczne oraz hydrologiczne na najbliższe dni oraz procedury działań na wypadek wystąpienia podtopień oraz skutków ulewnych deszczy. Przedstawiciel Wód Polskich, Kierownik Nadzoru Wodnego w Lubsku Kazimierz Niemczycki potwierdził, że stan wód jest stale monitorowany, a ewentualne działania będą podejmowane adekwatnie do występujących zagrożeń.
Obecni na posiedzeniu Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Żarach st. bryg. Paweł Hryniewicz oraz Komendant Powiatowy Policji w Żarach nadkom. Mateusz Domaradzki omówili stan przygotowań do potencjalnych działań. Podkreślono, że aktualne prognozy pogody nie wskazują na bezpośrednie zagrożenie dla powiatu żarskiego, jednak służby są gotowe na ewentualne problemy wynikające z nieprzewidzianych załamań pogody.
W posiedzeniu, które odbyło się w niepełnym składzie, uczestniczyli również Wicestarosta Wojciech Kasprów oraz Kierownik Referatu ds. Zarządzania Kryzysowego i Obrony Cywilnej Cecylia Rak.
Umowa podpisana - czas na most w Górzynie!
- 13-09-2024
13 września 2024 roku w Starostwie Powiatowym w Żarach Starosta Żarski Bogdan Kępiński i Wicestarosta Wojciech Kasprów podpisali umowę na wykonanie robót budowlanych polegających na przebudowie drogi powiatowej nr 1129F wraz z rozbiórką i budową nowego obiektu inżynierskiego w Górzynie. Wykonawcą robót będzie Zielonogórskie Przedsiębiorstwo Budowy Mostów MOSTY Sp. z o.o. reprezentowane przez Wojciecha Piotrowskiego.
Realizacja projektu obejmie rozbiórkę istniejącego mostu oraz budowę nowego wraz z przebudową drogi powiatowej. Dodatkowo, planowana jest przebudowa dojazdów do mostu, budowa chodnika oraz budowa lub przebudowa zjazdów indywidualnych. Budowa mostu znacząco poprawi bezpieczeństwo ruchu oraz komfort podróży mieszkańców.
Koszt inwestycji to 3 705 505,47 zł. Planowany termin zakończenia robót budowalnych to połowa 2025 roku.
13. edycja "Narodowego Czytania" za nami!
- 11-09-2024
7 września 2024 r. uczniowie i nauczyciele wszystkich szkół i placówek oświatowych powiatu żarskiego uczestniczyli w 13. edycji ogólnopolskiej akcji "Narodowe Czytanie", organizowanej pod patronatem pary prezydenckiej. Tegoroczną lekturą był "Kordian" Juliusza Słowackiego.
Akcja odbywała się w jednocześnie na dziedzińcu I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Prusa w Żarach oraz w Lubsku: w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych, w Zespole Szkół Technicznych oraz w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym.
W uroczystym otwarciu wydarzenia uczestniczyli: Przewodniczący Rady Powiatu Żarskiego Maciej Szafrański oraz członkini Zarządu Powiatu Danuta Madej, którzy razem powitali wszystkich zgromadzonych miłośników literatury. Głównym punktem programu było wspólne czytanie dramatu Słowackiego, w którym z pełnym zaangażowaniem uczestniczyli licznie zebrani uczniowie, nauczyciele oraz przybyli goście.
Serdecznie dziękujemy za udział w tegorocznej akcji „Narodowego Czytania” i do zobaczenia za rok!
Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Żarach; profile fb szkół i placówek biorących udział w akcji.
Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji
14Galeria zdjęć: 2024-09-07 Narodowe Czytanie
VIII Lubuski Plener Archeologiczny w Wicinie
- 11-09-2024
7 września 2024 r. w Wicinie, po raz ósmy, zorganizowano Lubuski Plener Archeologiczny, mający na celu promocję jednego z najcenniejszych zabytków archeologicznych regionu – grodziska kultury łużyckiej w Wicinie.
Podczas tego niezwykłego wydarzenia powiat żarski reprezentowali: Wicestarosta Wojciech Kasprów oraz Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Żarskiego Elżbieta Łobacz – Bącal.
Organizatory zapewnili szereg atrakcji, promujących tradycję, zabytki i dobrą zabawę na świeżym powietrzu. Na uczestników wydarzenia czekały m.in.: koncerty muzyki dawnej, warsztaty archeologiczne oraz przedstawienie, w którym wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Wicinie oraz członkowie Bractwa Rycerskiego Jastrzębiec z Gniezna. Przedstawienie "Najeźdźcy przybyli jesienią" nawiązywało do burzliwych dziejów osady.
Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji
11Galeria zdjęć: 2024-09-07 VIII Lubuski Plener Archeologiczny
Niemiecko - polskie spotkanie ws. Brożka
- 05-09-2024
3 września 2024 roku w Starostwie Powiatowym Sprewa-Nysa w niemieckim Forście odbyło się spotkanie dotyczące aktualnej sytuacji na byłym składowisku odpadów w Brożku.
Na zaproszenie Starosty Haralda Altekrügera w rozmowach uczestniczyli: Starosta Żarski Bogdan Kępiński, Wicestarosta Wojciech Kasprów, Naczelnik Wydziału Budownictwa i Ochrony Środowiska Mariusz Myśliwy, Kierownik Referatu ds. Ochrony Środowiska Agnieszka Lewandowska oraz Kierownik Referatu ds. Zarządzania Kryzysowego i Obrony Cywilnej Cecylia Rak.
Podczas spotkania rozmawiano o konieczności wypracowania zasad przepływu informacji pomiędzy samorządami oraz poruszono temat ścisłej współpracy polsko-niemieckiej wraz z opracowaniem planu działania odnośnie do byłego składowiska odpadów w Brożku. Uczestnicy spotkania zadeklarowali otwartość na dialog oraz zgodnie stwierdzili, że efektywne współdziałanie wszystkich stron jest kluczowe dla sprawnego rozwiązania problemu.
Zdjęcia: Starostwo Powiatowe Sprewa - Nysa