.

Uczniowie ze szkół Powiatu Żarskiego wykorzystują wakacje na naukę zawodu!

 • 26-07-2019
Ilustracja do informacji: Uczniowie ze szkół Powiatu Żarskiego wykorzystują wakacje na naukę zawodu!
Wielu uczniów szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Żarskiego wykorzystuje wakacyjny czas na praktyczną naukę zawodu. Dzięki stażom zawodowym zorganizowanym w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Powiecie Żarskim”, którego liderem jest Powiat Żarski, młodzież nabywa doświadczenia zawodowego w urzędach oraz małych i dużych przedsiębiorstwach. Partnerem Powiatu Żarskiego w realizacji tego zadania jest Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej.
 
W ostatnich dniach, stażystów i ich opiekunów odwiedzili Starosta Żarski Józef Radzion oraz Wicestarosta Małgorzata Issel. Środki unijne pozyskane przez Powiat Żarski pozwoliły na zorganizowanie staży zawodowych w wielu atrakcyjnych miejscach na terenie naszego powiatu. Uczniowie nabywają doświadczenia kształcąc się m.in. w kwiaciarni Pachnie Mi w Żarach, w żarskiej kawiarni LaVenda, Urzędzie Miejskim w Żarach, Urzędzie Miejskim w Lubsku, Urzędzie Gminy w Lipinkach Łużyckich czy w dużych przedsiębiorstwach, jak Poli- Eco Tworzywa Sztuczne Sp. z o.o w Żarach.
 
Tegoroczne staże realizowane są u 51 przedsiębiorców z terenu Powiatu Żarskiego, którzy oferują młodym ludziom bardzo nowoczesne metody kształcenia. W ramach projektu do 30 czerwca 2020 roku zrealizowanych zostanie 660 płatnych staży zawodowych dla uczniów, a do dzisiaj z tej formy doskonalenia zawodowego skorzystało 534 osób.
 
Staż mogą odbyć uczniowie z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żarach, Zespołu Szkół Ekonomicznych w Żarach, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Żarach, Zespołu Szkół Budowlanych w Żarach, Zespołu Szkół Technicznych w Lubsku oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych w Lubsku.
 
Za zrealizowany staż uczniowie otrzymują stypendium w wysokości 1500 zł brutto. Równie atrakcyjna jest oferta skierowana do pracodawców, którzy zdecydują się przyjąć ucznia na staż. Założenia projektu przewidują refundację kosztów stażu, w tym szkolenia BHP, badań lekarskich, odzieży roboczej itd. oraz refundację części wynagrodzenia pracownika, któremu zostanie powierzona rola opiekuna stażysty.
 
Przypomnijmy, Powiat Żarski otrzymał 22 mln. 373 tys. 874,36 zł na realizację projektu pn. „Modernizacja kształcenia zawodowego w Powiecie Żarskim”. Ze środków unijnych został zakupiony najnowocześniejszy sprzęt do specjalistycznych pracowni. W ramach projektu 2300 uczniów zostanie objętych szkoleniami, kursami, praktykami i stażami zawodowymi. 78 nauczycieli szkół Powiatu Żarskiego skorzysta z atrakcyjnych form doskonalenia zawodowego
czytaj dalej

Święto Policji 2019

 • 23-07-2019
Ilustracja do informacji: Święto Policji 2019
 
 

Obchody Święta Policji

 • 23-07-2019
Ilustracja do informacji: Obchody Święta Policji
23 lipca 2019 r. w sali konferencyjnej żarskiego ratusza odbyły się powiatowe obchody Święta Policji. W imieniu Zarządu i Rady Powiatu Żarskiego -  na ręce Komendanta Powiatowego Policji podinsp. Armanda Pisarczyka-Łyczywka - życzenia Policjantkom, Policjantom i Pracownikom Cywilnym Policji złożyła Wicestarosta Małgorzata Issel. W uroczystościach uczestniczyli m.in.: mł. insp. Bogdan Piotrowski Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp., przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych oraz zaproszeni goście.
 
Święto było okazją do wręczenia aktów mianowania na wyższe stopnie policyjne i wyższe stanowiska służbowe oraz przyznania nagród, odznaczeń i wyróżnień. W imieniu Starosty Żarskiego,  Wicestarosta Małgorzata Issel wręczyła wyróżnionym funkcjonariuszom okolicznościowe Nagrody Starosty Żarskiego, które otrzymali: st. post. Paweł Karbowski, st. post. Piotr Bludo, st. sierż. Dawid Gulczyński, sierż. Piotr Rudziak, mł. asp. Anna Pawlak oraz mł.asp. Paweł Szaja.
 
Wszystkim odznaczonym, wyróżnionym i awansowanym policjantom serdecznie gratulujemy.
czytaj dalej

Na Karasiu pełną parą!

 • 22-07-2019
Ilustracja do informacji: Na Karasiu pełną parą!
Nad Zalewem "Karaś" w Lubsku trwają prace budowlane związane z realizacją projektu pn: "Przygoda z Nysą - zagospodarowanie turystyczne pogranicza polsko-niemieckiego- etap V" w ramach Programu Współpracy Interreg Polska-Saksonia 2014-2020.
 
Przypomnijmy, V etap „Przygody z Nysą” przyniesie kolejne znaczące zmiany na lubskim „Karasiu”. Dzięki pozyskanym środkom wybudowana zostanie ścieżka pieszo – rowerowa wraz z oznakowaniem i elementami małej architektury. Ścieżka połączy Zalew „Karaś” z istniejącą ścieżką rowerową w Brodach i dalej z niemieckim Forstem. Miłośnicy aktywnego wypoczynku będą mogli skorzystać z przyjemnej altany lub odpocząć na ławeczkach. Nie zabraknie stojaków na rowery i koszy na śmieci.
 
Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.
czytaj dalej

"DAJ SOBIE SZANSĘ" - PROGRAM PROFILAKTYCZNY NOWOTWORÓW GŁOWY I SZYI

 • 18-07-2019
Ilustracja do informacji: "DAJ SOBIE SZANSĘ" - PROGRAM PROFILAKTYCZNY NOWOTWORÓW GŁOWY I SZYI
W związku z realizacją przez Szpital Kliniczny im. H. Święcickiego UM w Poznaniu oraz Klinikę Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej programu profilaktycznego nowotworów głowy i szyi – „Daj sobie szansę”  informujemy, że istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych   badań  osób  znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na tego typu nowotwory .
 
Do badań  zapraszamy wszystkie osoby w wieku 40-65 lat, każdego u kogo przez ponad 3 tygodnie występuje: pieczenie języka, owrzodzenie, czerwone lub białe naloty w jamie ustnej, ból gardła, przewlekła chrypka, guz na szyi, niedrożność nosa, krwawy wyciek z nosa, ból w trakcie i problemy z połykaniem oraz wieloletnich palaczy, osoby nadużywające alkoholu, a także osoby o podwyższonym ryzyku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego.
 
Pacjenci, którzy zaobserwowali u siebie wymienione objawy mogą zarejestrować się od poniedziałku do piątku w godz. 7:25 -15:00 pod numerem  telefonu 503 414 178.
Badania są bezpłatne, nie wymagają osobnego skierowania, realizowane są od poniedziałku do piątku od godz. 8:00 do 14:00.
 
Badania odbywają się w Szpitalu Kliniczny im. H. Święcickiego UM w Poznaniu  ul. Przybyszewskiego 49, 60-355 Poznań  poza tradycyjną kolejnością, a maksymalny czas oczekiwania na wizytę to dwa tygodnie.
 

 
czytaj dalej

Nowelizacja ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych - sieć 5G

 • 17-07-2019
Ilustracja do informacji: Nowelizacja ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych - sieć 5G
By walczyć z dezinformacją nt. sieci 5G, Ministerstwo Cyfryzacji wydało Białą Księgę „Pole elektromagnetyczne a człowiek". Przygotowana przez specjalistów publikacja omawia najważniejsze zagadnienia związane z polem elektromagnetycznym o częstotliwościach radiowych. Biała Księga dla wielu odbiorców może jednak okazać się zbyt trudna w lekturze, jako zbyt techniczna. Dlatego też  Ministerstwo Cyfryzacji wydało krótszy, prostszy w odbiorze „Przewodnika po 5G”.
 
Przewodnik jest dostępny do pobrania w załączniku.
czytaj dalej

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez OUN - UPA na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej

 • 12-07-2019
Ilustracja do informacji: Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez OUN - UPA na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej
11 lipca 2019 r. przy kościele pw. Św. Józefa w Żarach, w parku przy ul. Podwale przy tablicy upamiętniającej sprawiedliwych Ukraińców oraz na Cmentarzu Komunalnym w Żarach przy Krzyżu Wołyńskim odbyły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.
 
W uroczystościach Powiat Żarski reprezentowali: Starosta Żarski Józef Radzion, Przewodniczący Rady Powiatu Żarskiego Wiktor Kułdosz, Członek Zarządu Powiatu Żarskiego Tomasz Czajkowski oraz radna Anna Ślawska. Obok mieszkańców i rodzin kresowian w żarskich obchodach uczestniczyli m.in.: Poseł na Sejm RP prof. Jacek Kurzępa, Wojewoda Lubski Władysław Dajczak, przedstawiciele władz samorządowych z terenu Powiatu Żarskiego oraz z Żagania, kompania honorowa 34. Brygady Kawalerii Pancernej im. HWK Stanisława Żółkiewskiego, poczty sztandarowe oraz reprezentanci licznych instytucji i służb.
 
Dzisiejsze uroczystości były niezastąpioną okazją, by wrócić pamięcią do bolesnej historii naszej ojczyzny, a także sposobnością do złożenia hołdu tym, dla których przynależność do narodu polskiego stała się wyrokiem śmierci.
 
Organizatorami uroczystości byli: Kresowe Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze im. Orląt Lwowskich w Żarach, Klub Tarnopolan Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich w Żarach, oraz Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów Oddział w Żarach.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

31Galeria zdjęć: Narodowy Dzień Pamięci Ludobójstwa OUN-UPA 2019

Spotkanie z Wójtami i Burmistrzami Miast i Gmin Powiatu Żarskiego

 • 09-07-2019
Ilustracja do informacji: Spotkanie z Wójtami i Burmistrzami Miast i Gmin Powiatu Żarskiego
9 lipca 2019 r. w Starostwie Powiatowym w Żarach odbyło się spotkanie Wójtów i Burmistrzów z terenu Powiatu Żarskiego ze Starostą Żarskim Józefem Radzionem i Wicestarostą Małgorzatą Issel.
 
W rozmowach uczestniczyli: Wójt Gminy Trzebiel Tomasz Sokołowski, Burmistrz Łęknicy Piotr Kuliniak, Wiceburmistrz Miasta Żary Olaf Napiórkowski, Wójt Gminy Brody Ryszard Kowalczuk, Naczelnik Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miejskiego w Lubsku Manuela Konieczka, Zastępca Wójta Gminy Tuplice Krzysztof Kościukiewicz, Skarbnik Gminy Lipinki Łużyckie Iwona Żychowska, Wójt Gminy Żary Leszek Mrożek oraz Wójt Gminy Przewóz Mariusz Strojny.
 
Spotkanie zdominował temat przekazania gminom infrastruktury turystycznej wybudowanej przez Powiat Żarski w ramach unijnego projektu „Przygoda z Nysą”. Na pytania i uwagi zebranych dotyczące stanu rzeczonej infrastruktury odpowiadali pracownicy Starostwo Powiatowego w Żarach: Naczelnik Wydziału Komunikacji, Transportu i Dróg Joanna Rączkowska – Manaj, Naczelnik Wydziału Inwestycji i Gospodarki Nieruchomościami Erwin Henke oraz główny specjalista ds. techniczno-remontowych Małgorzata Nowak. Na zakończenie dyskusji, samorządowcy wyrazili gotowość do dalszych rozmów w celu wypracowania wspólnego, satysfakcjonującego wszystkie strony porozumienia dotyczącego sposobu przekazania gminom m.in. szlaków turystycznych i elementów dużej oraz małej architektury powstałych podczas I, II i III etapu projektu „Przygoda z Nysą”.
 
Następnie omówiono możliwości dalszej współpracy pomiędzy powiatem a gminami. Burmistrzowie, wójtowie oraz przedstawiciele gmin rozmawiali o wspólnych przedsięwzięciach związanych z poprawą bezpieczeństwa (np. koszenie poboczy) oraz o transporcie zbiorowym.
czytaj dalej

Absolutorium udzielone! VIII sesja rady Powiatu Żarskiego

 • 25-06-2019
Ilustracja do informacji: Absolutorium udzielone! VIII sesja rady Powiatu Żarskiego
25 czerwca 2019 r. w Starostwie Powiatowym w Żarach odbyła się VIII sesja Rady Powiatu Żarskiego.
 
Przed rozpoczęciem obrad Starosta Żarski - Józef Radzion, Wicestarosta - Małgorzata Issel, Przewodniczący Rady Powiatu Żarskiego - Wiktor Kułdosz, oraz Przewodniczący Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej - Marek Femlak wręczyli bon upominkowy Martynie Grajcar – wychowance Powiatowego Domu Dziecka w Żarach za osiągnięcia sportowe w dziedzinie karate na arenie międzynarodowej życząc powodzenia oraz kolejnych sukcesów na następnych zawodach w Tokyo. Bon upominkowy ufundował  również radny Jarosław Dowhan.
 
W trakcie sesji Rada Powiatu Żarskiego przyjęła do wiadomości sprawozdanie Starosty Powiatu z wykonania uchwał Rady Powiatu i pracy Zarządu Powiatu w okresie między sesjami oraz informacje Przewodniczących Komisji Stałych Rady Powiatu Żarskiego o pracach Komisji w okresie między sesjami.
Sprawozdanie z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach za 2018 rok, efektów pracy Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej za 2018 r. wraz z wykazem potrzeb 
w zakresie realizacji zadań powiatu z pomocy społecznej i systemu pieczy zastępczej na 2019 r. złożyła Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy  Rodzinie w Żarach Justyna Przedaszek.
 
Rozpatrzono raport o stanie Powiatu  Żarskiego za 2018  rok. Raport obejmuje podsumowanie działalności Zarządu Powiatu w roku poprzednim, w szczególności realizację polityk, programów i  strategii oraz uchwał Rady Powiatu. Podjęto uchwałę o udzieleniu wotum zaufania Zarządowi Powiatu Żarskiego za 2018 rok.
 
Radni zapoznali się ze sprawozdaniem z wykonania budżetu, sprawozdaniem finansowym, opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej w Zielonej Górze oraz stanowiskiem Komisji Rewizyjnej, po czym – przy jednym głosie wstrzymującym - uchwalili absolutorium dla Zarządu Powiatu za rok 2018. Kwiaty i podziękowania otrzymała skarbnik Powiatu Żarskiego Eliza Siemianowska.
 
Podczas sesji podjęto uchwały:
- o udzieleniu wotum zaufania Zarządowi Powiatu Żarskiego za 2018 rok
- w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Powiatu Żarskiego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Powiatu Żarskiego za rok 2018
- w sprawie absolutorium z tytułu wykonania budżetu Powiatu Żarskiego za rok 2018
- w sprawie zmiany uchwały budżetowej Powiatu Żarskiego na 2019 r.
-  w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Żarskiego na lata 2019-2025
- w sprawie rozpatrzenia skargi na dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Lubsku.
czytaj dalej

Zakończenie roku szkolnego. Witajcie wakacje!

 • 19-06-2019
Ilustracja do informacji: Zakończenie roku szkolnego. Witajcie wakacje!
19 czerwca 2019 r. kilkuset uczniów szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Żarski spotkało się po raz ostatni w roku szkolnym 2018/2019, aby podsumować mijający okres pracy i wspólnie przywitać wakacje.
 
Starosta Żarski Józef Radzion wraz z Naczelnikiem Wydziału Edukacji i Zdrowia Bartłomiejem Kubiakiem  wziął udział w uroczystościach zakończenia roku szkolnego w Zespole Szkół Ekonomicznych w Żarach. Starosta pogratulował osiągnięć, wyników w nauce, podziękował nauczycielom za trud włożony w edukacje uczniów.
 
czytaj dalej
 • Baner: Powiatowy Urząd Pracy w Żarach
 • Baner: Komenda Powiatowa PSP w Żarach
 • Baner: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach
 • Baner: Szpital na Wyspie
 • Baner: Związek Powiatów Polskich
 • Baner: lubuskie.pl
Wtyczka Facebook