.

Spotkanie z radnym Sejmiku Województwa Lubuskiego

 • 28-08-2023
Ilustracja do informacji: Spotkanie z radnym Sejmiku Województwa Lubuskiego
28 sierpnia 2023 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Żarach, Wicestarosta Małgorzata Issel spotkała się z Radnym Sejmiku Województwa Lubuskiego Sławomirem Kowalem.
 
Spotkanie dotyczyło określenia kierunków i zasad współpracy pomiędzy samorządem powiatowym a Sejmikiem Województwa Lubuskiego. Celem spotkania było również omówienie planów inwestycyjnych Powiatu Żarskiego na kolejne lata, gdzie wśród najważniejszych poruszono temat możliwości pozyskania środków finansowych na doposażenie - będącego w trakcie rozbudowy - Szpitala Na Wyspie w Żarach.
czytaj dalej

Powiatowy konkurs na najpiękniejszy wieniec na dożynkach gminnych w Lipinkach Łużyckich

 • 28-08-2023
Ilustracja do informacji: Powiatowy konkurs na najpiękniejszy wieniec na dożynkach gminnych w Lipinkach Łużyckich
26 sierpnia 2023 r. w Lipinkach Łużyckich odbyły się dożynki gminne, w trakcie których przeprowadzono powiatowy konkurs wieńca dożynkowego. Powiat Żarski reprezentowali: członek Zarządu Powiatu Tomasz Czajkowski oraz Przewodnicząca Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej Anna Ślawska.
 
W konkursie w kategorii wieńców współczesnych zwyciężył wieniec Zespołu „Wesoła Gromada” z Mirostowic Górnych, natomiast tytuł najpiękniejszego wieńca tradycyjnego otrzymał wieniec Koła Gospodyń w Zajączku (Gmina Lipinki Łużyckie).
 
Zwycięzcy otrzymali nagrody Starosty Żarskiego w wysokości 2000 zł oraz będą reprezentować Powiat Żarski w konkursie na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy” podczas XXIV Lubuskiego Święta Plonów 2023, które odbędzie się  2 września 2023 r. w Świebodzinie.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Egzaminy na stopień nauczyciela mianowanego

 • 25-08-2023
Ilustracja do informacji: Egzaminy na stopień nauczyciela mianowanego
W dniach 23 – 24 sierpnia 2023 r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Żarach odbyły się egzaminy nauczycieli ubiegających się o awans na stopień nauczyciela mianowanego.
 
Warunkiem uzyskania awansu było odbycie stażu zawodowego, uzyskanie pozytywnej oceny dorobku zawodowego oraz zdanie egzaminu przed Komisją Egzaminacyjną. Do egzaminów przystąpiło jedenaścioro nauczycieli z siedmiu szkół, dla których organem zarządzającym jest Powiat Żarski.
 
Ks. Dawid Siwak (Zespół Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych w Lubsku), Joanna Mielnik (Zespół Szkół Technicznych w Lubsku), Anna Dębska, Aneta Załużna, Ewelina Prokopowicz (wszystkie z Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lubsku), Aleksandra Marusiak (Zespół Szkół Budowlanych w Żarach), Gabriela Klessa, Wojciech Żurawski, John Macke (wszyscy I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa w Żarach), Marta Suszczewicz (Zespół Szkół Specjalnych w Żarach) oraz Katarzyna Żurawska (Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Żarach) zapoznali członków komisji z dorobkiem zawodowym, przedstawionym w formie prezentacji multimedialnej oraz merytorycznie odpowiadali na pytania komisji.
 
Komisja Egzaminacyjna powołana przez Zarząd Powiatu Żarskiego oceniła wystąpienia nauczycieli oraz zaświadczyła, że wszyscy kandydaci otrzymali pozytywny wynik i uzyskali stopień nauczyciela mianowanego.
 
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów zawodowych!
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Powiatowy Konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy

 • 21-08-2023
Ilustracja do informacji: Powiatowy Konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy
Informujemy, że podczas tegorocznych Dożynek Gminnych w Lipinkach Łużyckich w dniu 26 sierpnia 2023 r. odbędzie się „Powiatowy Konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy”.
 
Zgodnie z regulaminem konkursu zgłoszone mogą zostać wieńce, które zajęły 1 miejsce w konkursie gminnym w kategorii wieńca tradycyjnego i wieńca współczesnego, lub - przy braku takowych - wytypowane przez gminę.
 
Zdobywcy I miejsca w obu kategoriach tj. wieniec tradycyjny i współczesny otrzymają nagrodę Starosty oraz będą reprezentować nasz powiat w konkursie na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy 2023” podczas XXIV Lubuskiego Święta Plonów w Świebodzinie w dniu 2 września 2023 r.
 
Serdecznie zapraszamy!
czytaj dalej

Spotkanie w sprawie organizacji V Gali Lubuski Samarytanin

 • 11-08-2023
Ilustracja do informacji: Spotkanie w sprawie organizacji V Gali Lubuski Samarytanin
W dniu 10 sierpnia 2023 r. w Starostwie Powiatowym w Żarach odbyło się spotkanie w sprawie organizacji V Gali Lubuski Samarytanin.
W spotkaniu, którego inicjatorem był ks. kan. Tomasz Duszczak Diecezjalny Duszpasterz Chorych i Służby Zdrowia uczestniczyli Józef Radzion Starosta Żarski oraz Danuta Madej Burmistrz Miasta Żary, Jolanta Dankiewicz Prezes Szpitala Na Wyspie, płk Mariusz Piwowarczyk Komendant 105 Szpitala Wojskowego.
Nagroda Lubuski Samarytanin to wyróżnienie osób i instytucji, które podejmują przykładną, bezinteresowną służbę względem osób chorych, cierpiących i ich rodzin oraz przyczyniają się poprzez swoją pracę do poprawy jakości opieki zdrowotnej.
 
Jubileuszowa piąta Gala Lubuski Samarytanin odbędzie się 18 października 2023r. w Żarach, w dniu, kiedy obchodzony jest Diecezjalny Dzień Służby Zdrowia.
 
czytaj dalej

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego

 • 31-07-2023
Ilustracja do informacji: Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego
1 sierpnia 1944 r. wybuchło Powstanie Warszawskie. Ta największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie stała się symbolem heroizmu Polaków i ich umiłowania wolności. Celem powstańców było wyzwolenie Warszawy z rąk Niemców i utworzenie w niej ośrodka polskiej władzy państwowej przed oczekiwanym wkroczeniem wojsk sowieckich.
 
Pamięć o Powstaniu Warszawskim była przez władze komunistyczne brutalnie zwalczana. Dopiero w wolnej Polsce stopniowo zdołano przywrócić sierpniowemu zrywowi i jego bohaterom należyte miejsce w świadomości społecznej. W 2009 r. Sejm ustanowił 1 sierpnia Narodowym Dniem Pamięci Powstania Warszawskiego. W preambule ustawy czytamy: W hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego – tym, którzy w obronie bytu państwowego, z bronią w ręku walczyli o wyzwolenie stolicy, dążyli do odtworzenia instytucji niepodległego Państwa Polskiego, sprzeciwili się okupacji niemieckiej i widmu sowieckiej niewoli zagrażającej następnym pokoleniom Polaków.
 
za: gov.pl
czytaj dalej

XLV sesja Rady Powiatu Żarskiego

 • 27-07-2023
Ilustracja do informacji: XLV sesja Rady Powiatu Żarskiego
27 lipca 2023 roku w Starostwie Powiatowym w Żarach odbyła się XLV Sesja Rady Powiatu Żarskiego.
 
W trakcie sesji Rada Powiatu Żarskiego przyjęła sprawozdanie Starosty Żarskiego z wykonania uchwał Rady Powiatu i pracy Zarządu Powiatu w okresie między sesjami oraz wysłuchała informacji Przewodniczących Komisji Stałych o pracach Komisji w okresie między sesjami.
 
W trakcie sesji podjęto uchwały:
- w sprawie zmiany uchwały budżetowej Powiatu Żarskiego na 2023 r.
- w sprawie przyjęcia rezygnacji radnego z funkcji członka Komisji Skarg, Wniosków i Petycji.
- w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie na czas oznaczony powyżej 3 lat i zawarcie kolejnej umowy tej samej nieruchomości stanowiącej własność Powiatu Żarskiego oraz odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy.
 
Zapis XLV sesji Rady Powiatu Żarskiego znajduje się na stronie: https://esesja.tv/transmisje_z_obrad/1857/rada-powiatu-w-zarach.htm
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Powiatowe obchody Święta Policji

 • 24-07-2023
Ilustracja do informacji: Powiatowe obchody Święta Policji
24 lipca 2023 r. na placu przy Urzędzie Miejskim w Żarach odbyły się powiatowe obchody Święta Policji. Na zaproszenie Komendanta Powiatowego Policji nadkom. Mateusza Domaradzkiego, w uroczystości udział wzięli: Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim insp. Bogdan Piotrowski, Starosta Żarski Józef Radzion, Wicestarosta Małgorzata Issel, przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele służb i instytucji współpracujących z Komendą Powiatową Policji w Żarach oraz mieszkańcy miasta.
 
Stróże prawa otrzymali życzenia oraz wyrazy wdzięczności i uznania za trud i poświęcenie podczas codziennej służby. Powiatowe obchody Święta Policji były również okazją do wręczenia aktów mianowania na wyższe stopnie służbowe i wyższe stanowiska służbowe oraz przyznania nagród, odznaczeń i wyróżnień. Okolicznościowe Nagrody Starosty Żarskiego – z rąk Starosty Józefa Radziona – otrzymali wyróżnieni funkcjonariusze: st. sierż. Grzegorz Szuryga, asp. Stanisław Żyburt, mł. asp. Adrian Rezlerski, st. post. Katarzyna Podgórska oraz asp. sztab. Robert Gańczarczyk.
 
Wszystkim odznaczonym, wyróżnionym i awansowanym policjantom serdecznie gratulujemy
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Nabór uzupełniający do szkół ponadpodstawowych 2023

 • 21-07-2023
Ilustracja do informacji: Nabór uzupełniający do szkół ponadpodstawowych 2023
Wkrótce rozpocznie się nabór uzupełniający do szkół ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Żarski. 
 
Poniżej zamieszczony został wykaz wolnych miejsc w klasach pierwszych w roku szkolnym 2023/2024
 
Szkoła
Klasa
Wolne miejsca
ZSO Żary
Liceum Ogólnokształcące
31
 
 
ZSE Żary
Technik informatyk
2
Technik  ekonomista
1
Technik  reklamy
4
Technik grafiki i poligrafii cyfrowej
4
Technik programista
5
Technik rachunkowości
2
 
 
 
CKZiU Żary
Technik pojazdów samochodowych MOT.02
3
Technik pojazdów samochodowych MOT.05
2
Technik logistyk
6
Technik elektryk
3
Technik mechanik
2
Mechanik pojazdów samochodowych
4
Magazynier - logistyk
4
Elektromechanik pojazdów samochodowych 
4
ZSOiT Żary
Technik hotelarstwa
3
Technik żywienia i usług gastronomicznych
6
Technik usług fryzjerskich
2
Technik architektury krajobrazu
6
Technik organizacji turystyki
12
Technik handlowiec
4
ZSB Żary
Technik informatyk
4
Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
11
Technik budownictwa
3
Technik robót wykończeniowych
w budownictwie
3
Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie 
9
Wielozawodowa
16
ZST Lubsko
Technik logistyk
8
Technik pojazdów samochodowych
0
Technik żywienia i usług gastronomicznych
1
Technik elektryk
4
Wielozawodowa
0
ZSOiE Lubsko
Liceum Ogólnokształcące
13
Technik ekonomista
0
Technik informatyk
0
RAZEM:
182
czytaj dalej

Święto Policji

 • 19-07-2023
Ilustracja do informacji: Święto Policji
 
 
 
czytaj dalej
 • Baner: Powiatowy Urząd Pracy w Żarach
 • Baner: Komenda Powiatowa PSP w Żarach
 • Baner: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach
 • Baner: Szpital na Wyspie
 • Baner: Związek Powiatów Polskich
 • Baner: lubuskie.pl
Wtyczka Facebook