.

Uroczyste obchody Dnia Sybiraka

 • 19-09-2022
Ilustracja do informacji: Uroczyste obchody Dnia Sybiraka
16 września 2022 r. przy pomniku Ofiar Sybiru w Żarach odbyły się uroczystości związane z obchodami Dnia Sybiraka. Powiat Żarski reprezentowali Starosta Józef Radzion oraz Wicestarosta Małgorzata Issel, oddając hołd wszystkim Polakom – ofiarom przymusowej deportacji reżimu sowieckiego, składając kwiaty pod pomnikiem.
W wydarzeniu udział wzięli m.in. Prezes Zielonogórskiego Związku Sybiraków Koło nr 8 Jan Olszewski, Prezes Związku Sybiraków Koło nr 7 w Żarach Waldemar Sznajder, członkowie Kół Sybiraków, przedstawiciele władz samorządowych oraz mieszkańcy miasta.
Uroczystość uświetnili swoim występem uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Żarach.
17 września to wyjątkowa data dla wszystkich Sybiraków - jest symbolem naznaczenia ich życia, sposobem na zachowanie w pamięci ich tragedii i tułaczego losu. W tym szczególnym dniu obchodzony jest Światowy Dzień Sybiraka, podczas którego wspominamy losy osób i rodzin zesłanych na Sybir.
 
czytaj dalej

Podpisanie umowy z firmą FENIKS V na dodatkowe przewozy osób na liniach komunikacyjnych przebiegających po terenie powiatu żarskiego w ramach publicznego transportu zbiorowego.

 • 19-09-2022
Ilustracja do informacji: Podpisanie umowy z firmą FENIKS V na dodatkowe przewozy osób na liniach komunikacyjnych przebiegających po terenie powiatu żarskiego w ramach publicznego transportu zbiorowego.
16 września 2022 r. Starosta Żarski Józef Radzion wraz z Wicestarostą Małgorzatą Issel podpisali umowę z firmą FENIKS V reprezentowaną przez Prezesa Zarządu Józefa Słowikowskiego i Wiceprezesa Zarządu Iwonę Kocik.
Umowa dotyczy dodatkowych przewozów osób na liniach komunikacyjnych przebiegających po terenie powiatu żarskiego w ramach publicznego transportu zbiorowego.
Na realizację nowego zadania, o charakterze użyteczności publicznej, pn. ”Lokalny Transport Zbiorowy ” Powiat Żarski otrzymał 216 777 zł z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.
Na dodatkowe przewozy osób na liniach komunikacyjnych przebiegających po terenie powiatu gminy przekazały 84 772 zł. W tym:
• Gmina Żary – 18 801 zł,
• Gmina Lubsko – 10 060 zł,
• Gmina Trzebiel – 13 453 zł,
• Gmina Lipinki Łużyckie – 13 453 zł,
• Gmina Jasień – 4 463 zł,
• Gmina Tuplice – 12 236 zł,
• Gmina Łęknica – 9 117 zł,
• Gmina Przewóz – 3 189 zł.
 
Wkład własny Powiatu Żarskiego to kwota: 26 694 zł.
Łączny koszt dodatkowych połączeń od 01.09.2022 do 31.12.2022 to - 328 243 zł.
 
czytaj dalej

Narodowe Czytanie 2022 ,,Ballady i romanse'' Adama Mickiewicza

 • 06-09-2022
Ilustracja do informacji: Narodowe Czytanie 2022 ,,Ballady i romanse'' Adama Mickiewicza
W minionych dniach: 2 września w Lubsku oraz 3 września w Żarach na zaproszenie Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy szkoły Powiatu Żarskiego po raz kolejny przystąpiły do ogólnopolskiej akcji czytania wybitnego dzieła. W tym roku, w jedenastej edycji Narodowego Czytania wybrana została książka „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza????.
 
Akcja odbywała się w kilku miejscach jednocześnie. W Lubsku w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych, w Zespole Szkół Technicznych oraz na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego.
Natomiast w Żarach w tym roku Narodowe Czytanie odbyło się przy Urzędzie Miasta, w którym uczestniczyli uczniowie i nauczyciele: Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych, Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, Zespołu Szkół Ogólnokształcących oraz Zespołu Szkół Budowlanych w Żarach.
 
W „Narodowym Czytaniu” Powiat Żarski reprezentowali: Naczelnik Wydziału Edukacji i Zdrowia Bartłomiej Kubiak oraz Radny Powiatu Żarskiego Tadeusz Kordylewski.
 
❗️Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom, wychowankom za pełne zaangażowanie ????
 
czytaj dalej

Uroczysta Powiatowa Inauguracja Roku Szkolnego 2022/2023

 • 05-09-2022
Ilustracja do informacji: Uroczysta Powiatowa Inauguracja Roku Szkolnego 2022/2023
Po wakacyjnej przerwie 1 września w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Żarach odbyła się uroczysta Powiatowa Inauguracja Roku Szkolnego 2022/2023. W inauguracji uczestniczyli: Starosta Żarski, Wicestarosta, Radni Rady Powiatu, dyrektorzy wszystkich szkół i placówek, dla których organem prowadzącym jest Powiat Żarski ,nauczyciele mianowani oraz grono pedagogiczne i uczniowie ZSOiT w Żarach.
W placówkach Powiatu Żarskiego rozpoczęło dziś naukę 3816 uczniów. Dla 1050 młodych osób był to pierwszy dzień w nowej szkole.
Podczas inauguracji pożegnano dotychczasowych dyrektorów szkół: Magdalenę Grucę (Zespół Szkół Specjalnych w Żarach ) Ewę Styś ( Zespół Szkół Budowlanych w Żarach) Jerzego Kowalczyka (Zespół Szkół Ogólnokształcących w Żarach).
Tegoroczna uroczysta Powiatowa Inauguracja Roku Szkolnego była okazją do wręczenia nominacji nowo wybranym dyrektorom naszych placówek oświatowych. Otrzymali je: : Agnieszka Świątkowska ( Zespół Szkół Budowlanych w Żarach), Elżbieta Malendowicz ( Zespół Szkół Ogólnokształcących w Żarach) Marzena Łabuda ( Zespół Szkół Specjalnych w Żarach) Lucyna Hoffmann-Czyżyk (Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Żarach) Arleta Śniatecka (Ogólnokształcącej i Technicznej w Żarach).
Uroczyście wręczono akty nadania stopnia nauczyciela mianowanego - nauczyciela mianowanego. Otrzymali je: Agnieszka Iżewska (Zespół Szkół Budowlanych w Żarach), Izabela Filipek (Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Żarach), Wioleta Wilczak – Strytyńska (Zespół Szkół Specjalnych w Żarach), Wioletta Macewicz (Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Żarach), Martyna Kasperowicz (Zespół Poradni Psychologiczno – Pedagogicznych Powiatu Żarskiego w Żarach), Wioleta Fekieta (Zespół Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych w Lubsku), Andrzej Uliasz (Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Lubsku), Anna Cieślak (Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Lubsku).
 
Uczniom, dyrektorom, nauczycielom i pracownikom szkół Powiatu Żarskiego życzymy samych sukcesów w nowym roku szkolnym!
 
czytaj dalej

1️⃣ 1️⃣ EDYCJA NARODOWEGO CZYTANIA

 • 05-09-2022
Ilustracja do informacji: 1️⃣ 1️⃣ EDYCJA NARODOWEGO CZYTANIA
Starostwo Powiatowe w Żarach zaprasza wszystkich mieszkańców powiatu żarskiego do wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie pod patronatem Prezydenta Andrzeja Dudy.
W tym roku wybrana została książka „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.
Uczniowie szkół ponadgimanazjalnych w naszym powiecie będą czytali oraz zachęcali Państwa do wspólnego czytania tego pięknego dzieła.
 
????Zapraszamy 3 września od godz. 11.00:
 
w Żarach:
- przy Urzędzie Miejskim w Żarach
 
w Lubsku:
- plac na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych w Lubsku
czytaj dalej

XXXVI Sesja Rady Powiatu Żarskiego

 • 30-08-2022

Najpiękniejsze wieńce w Powiecie Dożynki gminne w Złotniku

 • 23-08-2022
Ilustracja do informacji: Najpiękniejsze wieńce w Powiecie Dożynki gminne w Złotniku
20.08.2022 r. w Złotniku odbyły się dożynki gminne, na których rozstrzygnięty został Powiatowy Konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy, w kategoriach wieńca tradycyjnego i współczesnego. W oficjalnej części Starosta Żarski podziękował rolnikom za plony, ciężką pracę jaką przez cały rok wykonują oraz życzył , by na naszych stołach nigdy nie brakowało chleba.
????W kategorii wieńców tradycyjnych nagrodę zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich Mirostowice Górne.
????Najpiękniejszy wieniec współczesny wykonała "Wesoła Gromada" z Mirostowic Górnych.
Nagrody w imieniu Starosty Józefa Radziona wręczyli zwycięzcom radni Edward Łyba z Żar oraz Edward Łyba z Piotrowa. Nagrodzone wieńce, symbole tegorocznych zbiorów będą reprezentowały Powiat Żarski 4 września na XIII Lubuskim Święcie Plonów w Zwierzynie. W uroczystościach dożynkowych brał udział Starosta wraz z radnymi powiatu: Anną Ślawską, Tomaszem Czajkowskim, Wiktorem Kułdoszem, Józefem Łahucikiem, Edwardem Łybą, Kazimierzem Drozdem, Edwardem Łybą.
czytaj dalej

Obchody Święta Policji

 • 21-07-2022
Ilustracja do informacji: Obchody Święta Policji
21 lipca 2022r. w sali konferencyjnej żarskiego ratusza odbyły się powiatowe obchody Święta Policji. W imieniu Zarządu i Rady Powiatu Żarskiego - na ręce Komendanta Powiatowego Policji podinsp. Armanda Pisarczyka-Łyczywka - życzenia Policjantkom, Policjantom i Pracownikom Cywilnym Policji złożyła Wicestarosta Małgorzata Issel. W uroczystościach uczestniczyli m.in.: mł. insp. Szymon Sędzik Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp., przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych oraz zaproszeni goście.
Święto było okazją do wręczenia aktów mianowania na wyższe stopnie policyjne i wyższe stanowiska służbowe oraz przyznania nagród, odznaczeń i wyróżnień. W imieniu Starosty Żarskiego, Wicestarosta Małgorzata Issel wręczyła wyróżnionym funkcjonariuszom okolicznościowe Nagrody Starosty Żarskiego, które otrzymali: st. sierż. Paweł Karbowski, asp. szt. Mariusz Sendrowicz , sierż. szt. Patryk Kozakiewicz, asp. Marcin Jeleń.
Wszystkim odznaczonym, wyróżnionym i awansowanym policjantom serdecznie gratulujemy.
czytaj dalej

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej

 • 12-07-2022
Ilustracja do informacji: Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej
11 lipca 2022 r. na Cmentarzu Komunalnym w Żarach przy Krzyżu Wołyńskim odbyły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.
W uroczystościach Powiat Żarski reprezentowali: Starosta Żarski Józef Radzion, Przewodniczący Rady Powiatu Żarskiego Wiktor Kułdosz, Członek Zarządu Powiatu Żarskiego Tomasz Czajkowski oraz radna Rady Powiatu Żarskiego Anna Ślawska. W uroczystości licznie uczestniczyli mieszkańcy
Żar i rodzin kresowian, Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak ,Poseł na Sejm RP Jacek Kurzępa, przedstawiciele władz samorządowych z terenu Powiatu Żarskiego oraz z Żagania, kompania honorowa 34. Brygady Kawalerii Pancernej im. HWK Stanisława Żółkiewskiego, poczty sztandarowe oraz reprezentanci licznych instytucji, służb policji, straży pożarnej i kościoła.
Dzisiejsze uroczystości były niezastąpioną okazją, by wrócić pamięcią do bolesnej historii naszej ojczyzny, a także sposobnością do złożenia hołdu tym, dla których przynależność do narodu polskiego stała się wyrokiem śmierci.
Organizatorami uroczystości byli: Kresowe Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze im. Orląt Lwowskich w Żarach, Klub Tarnopolan Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich w Żarach, oraz Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów Oddział w Żarach.
czytaj dalej

Podsumowanie drugiego naboru do Programu Inwestycji Strategicznych – Rządowy Fundusz Polski Ład

 • 04-07-2022
Ilustracja do informacji: Podsumowanie drugiego naboru do Programu Inwestycji Strategicznych – Rządowy Fundusz Polski Ład
30.06.2022 roku w Starostwie Powiatowym w Żarach odbyło się spotkanie Wójtów, Burmistrzów i Samorządowców z Powiatu Żarskiego z posłami na Sejm RP Markiem Astem i Jerzym Materną.
Tematem spotkania było podsumowanie drugiego naboru do Programu Inwestycji Strategicznych – Rządowy Fundusz Polski Ład.
Samorządy z naszego powiatu na inwestycje otrzymały łącznie kwotę 95 558 598 zł.
Posłowie wręczyli włodarzom gmin symboliczne promesy.
czytaj dalej
1 2 3 4 5 6 ... 7
 • Baner: Powiatowy Urząd Pracy w Żarach
 • Baner: Komenda Powiatowa PSP w Żarach
 • Baner: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach
 • Baner: Szpital na Wyspie
 • Baner: Związek Powiatów Polskich
 • Baner: lubuskie.pl
Wtyczka Facebook