.

W Domu Pomocy Społecznej w Lubsku powstanie OSA!

 • 24-09-2018
Ilustracja do informacji: W Domu Pomocy Społecznej w Lubsku powstanie OSA!
 
Miło nam poinformować, iż na terenie Domu Pomocy Społecznej w Lubsku utworzona zostanie Otwarta Strefa Aktywności, czyli ogólnodostępne miejsce przeznaczone do sportu, rekreacji i odpoczynku. To kolejna inwestycja, która zostanie zrealizowana dzięki środkom zewnętrznym pozyskanym przez Powiat Żarski oraz kolejna – po trwającym aktualnie remoncie dachów i tarasu – inwestycja w Domu Pomocy Społecznej – Zamku w Lubsku.  
W uporządkowanej i zagospodarowanej przestrzeni przyzamkowego parku powstanie miejsce dla dzieci i dorosłych, z którego skorzystać będą mogli zarówno Mieszkańcy Domu i ich goście, jak i wszyscy mieszkańcy miasta. Dzięki dbałości o integracyjny charakter przestrzeni, powstająca OSA ma szansę stać się miejscem pierwszej aktywności fizycznej dla dzieci, rodzin oraz osób starszych. W skład Otwartej Strefy Aktywności wejdzie:
1. plac zabaw o powierzchni 182m2 z huśtawkami, wielofunkcyjnym czworokątem dla dzieci oraz karuzelą,
2. siłownia plenerowa o powierzchni 160 m2  z sześcioma urządzeniami siłowni zewnętrznej, w tym urządzeniami przeznaczonymi dla osób niepełnosprawnych,
3.  strefa relaksu i gier, której centralnym punktem będzie betonowy stół do gry w szachy lub warcaby. Oczywiście nie zabraknie elementów małej architektury, czyli parkowych ławeczek, leżaków parkowych, stojaka na rowery oraz koszy na śmieci. Teren strefy relaksu zostanie otoczony nowymi nasadzeniami. 
Wejście do Otwartej Strefy Aktywności przewidziano m.in. od strony ul. Zielenieckiej.
 
Całkowita wartość wykonania Otwartej Strefy Aktywności (przygotowanie trenu oraz zakup urządzeń): 162 tys. zł
Dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki: 50 tys. zł.
 
czytaj dalej

Gra "Zamiana" z Fundacją Joanny Brodzik "Opiekun Serca"

 • 17-09-2018
Ilustracja do informacji: Gra "Zamiana" z Fundacją Joanny Brodzik "Opiekun Serca"
16 września 2018 r. podczas " XII Jarmarku Miodu i Wina" w Żarach miała miejsce wyjątkowa gra "Zamiana", w której uczestniczyli m.in Starosta Żarski Janusz Dudojć, Wicestarosta Małgorzata Issel oraz mieszkańcy miasta. Przebieg gry koordynowała Joanna Brodzik Prezes Fundacji "Opiekun Serca" oraz wolontariusze z Fundacji.
Zasady gry są bardzo proste.  Wystarczy rzucić kostką - poduszką - złapać, przytulić i sprawdzić, którą ścianę się przytuliło. To, co zostało przytulone, jest niepełnosprawnością przybieraną na czas gry.  Każdy może wejść w rolę osób niepełnosprawnych, np. osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim bądź osoby niewidomej i pokonać specjalny tor przeszkód. Bariery są zróżnicowane, zależnie od rodzaju niepełnosprawności. Swoje spostrzeżenia uczestnicy mogą wpisać do "Księgi Zmiany".
Projekt gra "Zamiana" ma na celu budowanie świadomości społeczeństwa wobec niepełnosprawności innych ludzi. Gra w sposób niewymuszony edukuje społeczeństwo w kwestii wrażliwości wobec osób niepełnosprawnych.  Gra "Zamiana" jest zadaniem publicznym współfinansowany z środków finansowanych Powiatu Żarskiego.
 
czytaj dalej

Światowy Dzień Sybiraka

 • 17-09-2018
Ilustracja do informacji: Światowy Dzień Sybiraka

Jubileusz 10-lecia istnienia Powiatowego Domu Dziecka w Lubsku

 • 14-09-2018
Ilustracja do informacji: Jubileusz 10-lecia istnienia Powiatowego Domu Dziecka w Lubsku
14 września 2018 r. w Kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny odbyły się uroczyste obchody 10 – lecia Powiatowego Domu Dziecka w Lubsku. W jubileuszu Powiat Żarski reprezentowali Starosta Żarski Janusz Dudojć, Przewodnicząca Rady Powiatu Helena Sagasz oraz członek Zarządu Józef Radzion.
Podczas uroczystości Janusz Dudojć przekazał na ręce Pani Dyrektor Agaty Salamońskiej czek o wartości 1000 zł, kosz słodkiości oraz złożył życzenia wszelakiej pomyślności.  Za godną naśladowania postawę, wzorowe zachowanie i nieocenione zaangażowanie w życie wychowanków Powiatowego Domu Dziecka w Lubsku list gratulacyjny oraz pamiątkową księgę „Droga do Niepodległości” otrzymał Kamil Żurawicki.
czytaj dalej

Transgraniczny Piknik Zdrowia " Zdrowo Międzynarodowo"

 • 11-09-2018
Ilustracja do informacji: Transgraniczny Piknik Zdrowia " Zdrowo Międzynarodowo"
8 września 2018 r. na terenie Domu Pomocy Społecznej w Lubsku odbył się Transgraniczny Piknik Zdrowia „Zdrowo Międzynarodowo”. Spotkanie otworzył Starosta Żarski Janusz Dudojć, a wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Wicestarosta Małgorzata Issel, Kierownik Projektów DPE Powiatu Sprewa – Nysa Pani Estera Lindner-Kuhlmann, prezes Szpitala Na Wyspie w Żarach Pani Jolanta Dankiewicz, Lekarz Naczelny Szpitala Na Wyspie w Żarach dr Rafał Kołsut, radny sejmiku województwa lubuskiego Łukasz Mejza oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Lubsku Pan Andrzej Tomiałowicz.
 
Gośćmi honorowymi Transgranicznego Pikniku Zdrowia „Zdrowo Międzynarodowo” były Panie Amazonki z Klubów w Lubsku i w Zielonej Górze oraz z Zrzeszenia Amazonek Cottbus (FSH-Gruppe in Cottbus-Sandow). Polsko – niemieckie spotkanie miało na celu  wymianę doświadczeń w zakresie profilaktyki, diagnostyki i leczenia chorób.
Pogoda oraz frekwencja dopisały, a dzięki gościnności dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Lubsku – Wioletty Kuźmińskiej oraz przychylności lekarzy i pielęgniarek mieszkańcy Powiatu Żarskiego – a szczególnie mieszkańcy Lubska - mieli okazję skorzystać z bezpłatnych konsultacji lekarskich udzielanych przez specjalistów z dziedziny pediatrii, kardiologii, psychologii, psychoonokologii i dietetyki.
 
W przyzamkowym parku wszyscy mogli zmierzyć ciśnienie oraz określić poziom cukru we krwi. Na stoisku prowadzonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia pełnoletni uczestnicy Transgranicznego Pikniku Zdrowia mieli możliwość wyrobienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Piknik był również okazją do zwiedzenia zabytkowej wieży zegarowej zamku z przewodnikiem – pasjonatem starych zegarów - Pan Piotrem Orzechowskim.
 
Najwięcej atrakcji czekało na najmłodszych uczestników Pikniku. Tradycyjnie ścianka wspinaczkowa przyciągała amatorów aktywnego wypoczynku w każdym wieku. Instruktaż udzielania pierwszej pomocy przeprowadzony przez strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Lubsku oraz gry i zabawy przygotowane przez zawodowych animatorów cieszyły się bardzo dużą popularnością wśród dzieci. Prawdziwym hitem okazały się warsztaty mydlarskie.
 
Uczestników Pikniku Zdrowia odwiedzili również Strażacy Ochotnicy z OSP w Jasieniu  z psami poszukiwawczo - ratowniczymi. Oczywiście nie mogło zabraknąć stoiska plastycznego, punktu malowania twarzy oraz stoiska z watą cukrową i popcornem prowadzonego przez przedstawicieli Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lubsku. Nowoczesne podesty wędkarskie z kompletnym osprzętem przekazane przez Starostę Janusza Dudojcia oraz osiągnięcia młodych adeptów wędkarstwa przestawiał Grzegorz Rutkowski - Vice Prezes ds. Młodzieży PZW Koła nr 1 w Lubsku. O strzelaniu i broni opowiadał Pan Marek Stępień, a każdy chętny mógł spróbować swoich sił na strzelnicy. Niecodzienne stoisko – związane z naprawią obuwia -  prowadziła Pani Adriana Rotkis – z zawodu szewc. Pysznym ciastem częstowali członkowie Stowarzyszenia „Delfinek” z Tuplic.
 
Nie zabrakło występów artystycznych: warszawskie szlagiery zagrał Lech Krychowski z kapelą „Prima Sort”, następnie rozbrzmiały wesołe przyśpiewki wykonywane przez zespół „Barwy” działający przy Klubie Seniora w Lubsku, a na zakończenie do tańca porwał Kabaret „Zośka” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Lubska.
 
Organizacja Transgranicznego Pikniku Zdrowia „Zdrowo Międzynarodowo” to ciężka praca wielu osób. Serdecznie dziękujemy: pani dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Lubsku – Wioletcie Kuźmińskiej, wszystkim pracownikom i mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej za gościnność, zaangażowanie i uśmiech. Dziękujemy pani prezes Szpitala Na Wyspie Sp. z o.o. – Jolancie Dankiewicz, Lekarzowi Naczelnemu – Rafałowi Kołsutowi, Pani Marcie Gadomskiej, Pani Annie Marciniak, Pani Małgorzacie Wawrzynkowskiej, Panu Grzegorzowi Mutwilowi oraz pielęgniarkom z filii Szpitala Na Wyspie w Lubsku - za entuzjazm dla naszej inicjatywy i czas poświęcony na konsultacje medyczne i badania. Dziękujemy przedstawicielom Narodowego Funduszu Zdrowa za umożliwienie mieszkańcom założenia Karty EKUZ. Dziękujemy strażakom z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Lubsku za naukę pierwszej pomocy. Panu Piotrowi Orzechowskiemu dziękujemy za poświęcony czas i pełne pasji opowieści o zegarze z zamkowej wieży. Warsztatom Terapii Zajęciowej w Lubsku dziękujemy za przepyszną watę cukrową i popcorn. Dziękujemy Pani Adrianie Rotkis oraz Panom: Andrzejowi Tomiałowiczowi, Grzegorzowi Rutkowskiemu, Markowi Stępniowi za poświęcony czas i przekazywanie swoich pasji. Dziękujemy zespołom: „Prima Sort”, „Barwy” i „Zośka” za występy artystyczne.
 
A przede wszystkim dziękujemy: Amazonkom z lubskiego oraz zielonogórskiego Klubu Amazonek oraz Amazonkom z Zrzeszenia Amazonek Cottbus (FSH-Gruppe in Cottbus-Sandow).Dzięki temu, że Panie chciały się spotkać i wymienić doświadczeniami mogliśmy zorganizować Transgraniczny Piknik Zdrowia.
 
Wydarzenie „Transgraniczny Piknik Zdrowia „Zdrowo Międzynarodowo” zrealizowane zostało w ramach Programu Współpracy INTERREG VA Brandenburgia – Polska 2014 -2020 w ramach celu „Europejska Współpraca Terytorialna” Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).
 

 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

76Galeria zdjęć: Transgraniczny Piknik Zdrowia

Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" S. Żeromskiego przez uczniów szkół Powiatu Żarskiego

 • 10-09-2018
Ilustracja do informacji: Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" S. Żeromskiego przez uczniów szkół Powiatu Żarskiego
8 września 2018 roku w Żarach oraz w Lubsku odbyła się siódma edycja Narodowego Czytania. Patronat honorowy nad ogólnopolską akcją objął prezydent Rzeczpospolitej Polski Andrzej Duda. Lekturą tegorocznego Narodowego Czytania było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, którego treść przybliżali uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, Zespołu Szkół Ekonomicznych, Zespołu Szkół Budowlanych, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz  Ośrodka dla Dzieci z Wadami Słuchu i Mowy w Żarach. Natomiast w Lubsku do akcji przyłączyła się młodzież z Zespołu Szkół Technicznych oraz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych oraz ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego.
W „Narodowym Czytaniu” Powiat Żarski reprezentowali m.in. Wicestarosta Małgorzata Issel oraz Naczelnik Wydziału Edukacji i Zdrowia Bartłomiej Kubiak.
czytaj dalej

Druga polsko – niemiecka konferencja pt. „Transgraniczna współpraca w zakresie zwalczania i zapobiegania uzależnieniom w Euroregionie Sprewa – Nysa – Bóbr”.

 • 10-09-2018
Ilustracja do informacji: Druga polsko – niemiecka konferencja pt. „Transgraniczna współpraca w zakresie zwalczania i zapobiegania uzależnieniom w Euroregionie Sprewa – Nysa – Bóbr”.
04 września 2018 r. w Hotelu GLAS w Żarach odbyła się druga polsko – niemiecka konferencja pt. „Transgraniczna współpraca w zakresie zwalczania i zapobiegania uzależnieniom w Euroregionie Sprewa – Nysa – Bóbr”.
 
Konferencję otworzyli Starosta Żarski Janusz Dudojć oraz Kierownik Wydziału ds. Społecznych Powiatu Sprewa- Nysa Pani Ines Lober. Ponadto, w wydarzeniu udział wzięli m.in.: psycholog kliniczny z Ośrodka Terapeutycznego PROFIL W Żarach Pan Łukasz Basaj, Prezes Centrum Porad i Konsultacji Ambulatoryjnych dla Osób Uzależnionych AWO w Poczdamie Pani dr Kathrine Neuhaus, Dyrektor Ośrodka dla Osób Uzależnionych SP ZOZ Nowy Dworek Pan Andrzej Świder, przedstawiciele niemieckiej i polskiej Policji, przedstawiciele ośrodków ds. profilaktyki i zapobiegania uzależnieniom oraz przedstawiciele samorządów regionalnych zajmujący się profilaktyką zdrowotną.
 
W ramach programu INTERREG VA, utworzono niemiecko-polski projekt mający na celu połączenie wspólnych sił oraz interesów polskich i niemieckich ośrodków ds. uzależnień i zapobiegania uzależnieniom w Euroregionie Sprewa-Nysa-Bóbr.
czytaj dalej

Transgraniczny Piknik Zdrowia "Zdrowo międzynarodowo!"

 • 06-09-2018
Ilustracja do informacji: Transgraniczny Piknik Zdrowia "Zdrowo międzynarodowo!"
Serdecznie zapraszamy!
czytaj dalej

Czas wracać do szkoły! Rok szkolny 2018/2019 rozpoczęty!

 • 06-09-2018
Ilustracja do informacji: Czas wracać do szkoły! Rok szkolny 2018/2019 rozpoczęty!
3 września 2018 r. w szkołach ponadgimnazjalnych Powiatu Żarskiego zainaugurowano nowy rok szkolny 2018/2019. W uroczystościach w Lubsku i Żarach uczestniczyli:  Starosta Janusz Dudojć, Wicestarosta Małgorzata Issel, Przewodnicząca Rady Powiatu Helena Sagasz, Sekretarz Powiatu Agnieszka Domaradzka, Naczelnik Wydziału Edukacji i Zdrowia Bartłomiej Kubiak, dyrektorzy szkół i placówek, dla których organem prowadzącym jest Powiat Żarski, nauczyciele, uczniowie oraz rodzice.
 
Tegoroczna Powiatowa Inauguracja Roku Szkolnego miała miejsce w Zespole Szkół Technicznych w Lubsku, gdzie Starosta Żarski Janusz Dudojć wręczył wyróżniającej się uczennicy Technikum Logistycznego - Laurze Grabarek list gratulacyjny oraz pamiątkową publikację „Droga do Niepodległości”.
 
Kwiaty oraz życzenia wytrwałości i sukcesów – z rąk Wicestarosty Małgorzaty Issel – otrzymała Pani Barbara Sulikowska- nowa dyrektor Ośrodka dla Dzieci z Wadami Słuchu i Mowy w Żarach.
 
Uczniom, dyrektorom, nauczycielom i pracownikom szkół Powiatu Żarskiego życzymy samych sukcesów w nowym roku szkolnym!
czytaj dalej

Letnia Szkółka Wędkarska "Wakacje z Wędką 2018"

 • 31-08-2018
Ilustracja do informacji: Letnia Szkółka Wędkarska "Wakacje z Wędką 2018"
W dniach 13 – 17 sierpnia 2018 r., nad Zalewem „Karaś” w Lubsku, odbywały się zajęcia Letniej Szkółki Wędkarskiej „WAKACJE Z WĘDKĄ 2018”, w której udział wzięło 16 kadetów i 7 juniorów. Patronat honorowy nad wydarzeniem – zorganizowanym przez Koło PZW nr 1 w Lubsku - objął Starosta Żarski Janusz Dudojć.
 
Młodzi adepci wędkarstwa mieli okazję poznać zasady zachowania się nad wodą, elementy Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb, gatunki ryb i roślin oraz metody i techniki wędkarskie. Starsza grupa młodzieży uczestniczyła w szkoleniach w sportach rzutowych oraz poznawała tajniki wędkarstwa gruntowego, w tym: sprzętu, technik zarzucania, sygnalizacji brań, zacinania, holu i podbierania ryb.
 
Zajęcia Letniej Szkółki Wędkarskiej zakończyły się zawodami wędkarskimi i rzutowymi. Nagrody dla najlepszych zawodników ufundowało Starostwo Powiatowe w Żarach. W młodszej grupie najlepsze wyniki uzyskali: Sylwester Marciniak (najmłodszy zawodnik) - 1250 punktów, Daniel Słobodzian - 1000 pkt,  Maciej Piesik - 1000 pkt, Mikołaj Marciniak - 980 pkt i Wiktoria Konopielko - 800 pkt.
 
W zawodach rzutowych najlepiej sobie radzili: Klaudia Szczerbata i Marcin Ksiuk, a zaraz po nich Maciej Niewiadomski.
 
Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
czytaj dalej
 • Baner: Powiatowy Urząd Pracy w Żarach
 • Baner: Komenda Powiatowa PSP w Żarach
 • Baner: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach
 • Baner: Szpital na Wyspie
 • Baner: Związek Powiatów Polskich
 • Baner: lubuskie.pl
Wtyczka Facebook