.

Patronat Honorowy Starosty Żarskiego

3. Cross Górski po Zielonym Lesie - sportowa sobota Starosty Żarskiego Janusza Dudojcia, Michała Rozmysa oraz Partnerów IV etapu "Przygody z Nysą"

 • 26-09-2017
Ilustracja do informacji: 3. Cross Górski po Zielonym Lesie - sportowa sobota Starosty Żarskiego Janusza Dudojcia, Michała Rozmysa oraz Partnerów IV etapu "Przygody z Nysą"
23 września 2017 r. odbył się 3. Cross Górski po Zielonym Lesie, w którym udział wzięło prawie sześciuset biegaczy z terenu Powiatu Żarskiego, województw lubuskiego i dolnośląskiego, a także przedstawiciele innych regionów Polski. Dodatkowo, w mini biegu wystartowało około 140 dzieci w dwóch kategoriach wiekowych. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Żarski Janusz Dudojć.
 
Wzorem lat ubiegłych, wyścig podzielony został na dwie części: bieg dla dzieci oraz bieg główny. Niewątpliwą atrakcją dla najmłodszych miłośników biegania była rozgrzewka przeprowadzona przez reprezentanta Polski w lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Londynie – Michała Rozmysa. Pochodzący z Lubska średniodystansowiec jest wielkim orędownikiem aktywizacji sportowej dzieci i młodzieży. Sportowiec nie ukrywa radości z prac prowadzonych wokół zalewu „Karaś’ w Lubsku w ramach projektu pn. „Przygoda z Nysą – etap IV”, dzięki którym powstanie prawie dwukilometrowa ścieżka pieszo-rowerowa wraz z molo widokowym, jedenastoma pomostami i małą infrastrukturą. Michał Rozmys podobnie, jak Starosta Żarski Janusz Dudojć, stawia na poprawę jakości i dostępności bazy turystycznej, dzięki której możliwe jest uprawianie różnego rodzaju sportów oraz ma nadzieję, że możliwe będzie wybudowanie ścieżki rowerowej łączącej zalew „Karaś” z istniejącą ścieżką biegnącą w kierunku Brodów w ramach kolejnego – V etapu – „Przygody z Nysą”.
 
3. Cross Górski po Zielonym Lesie to wydarzenie sportowe współorganizowane przez Nadleśnictwo Lipinki Łużyckie – jednego z partnerów projektu pn. „Przygoda z Nysą – zagospodarowanie turystyczne pogranicza polsko – niemieckiego – etap IV”, który otrzymał dofinansowanie w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska – Saksonia 2014 – 2020. Naczelną ideą projektu jest poprawa wizerunku terenów przygranicznych oraz rozbudowanie bazy turystyki pieszo-rowerowej. W ramach projektu Nadleśnictwo Lipinki Łużyckie wybuduje niespełna 2,5-kilometrowy trakt pieszo-rowerowy w Zielonym Lesie wraz z małą infrastrukturą turystyczną. 
Partnerami projektu są: Partnerzy projektu: Görlitz, Gmina Krauschwitz, Kulturinsel Einsiedel e.V., Miasto i Gmina Pieńsk, Gmina Miejska Zgorzelec, Gmina Łęknica, Powiat Żarski i Nadleśnictwo Lipinki.
Cross po Zielonym Lesie był również elementem „Święta Lasu” – imprezy plenerowej zorganizowanej przez Fundację Natura Polska.
czytaj dalej

Obchody Dnia Sybiraka w Lubsku

 • 21-09-2017
Ilustracja do informacji: Obchody Dnia Sybiraka w Lubsku
20 września 2017 r. nad zalewem „Karaś” w Lubsku miały miejsce uroczyste obchody Dnia Sybiraka, w których udział wziął Starosta Żarski Janusz Dudojć, członkowie Koła Związku Sybiraków w Lubsku, ks. kan. Zygmunt Mokrzycki – proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubsku,  wiceprezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Zielonej Górze Ryszard Greszczyk, przedstawiciele władz samorządowych, a także dzieci i młodzież z Zespołu Szkół Technicznych w Lubsku oraz ze Szkoły Podstawowej w Górzynie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Żarski Janusz Dudojć.
Uroczystości rozpoczęła Mszą św. w intencji ofiar sowieckiej agresji oraz zmarłych i żyjących Sybiraków, której przewodniczył ks. kan. Zygmunt Mokrzycki. Po zakończeniu Mszy św. zgromadzeni udali się nad Zalew „Karaś”, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.
Po wysłuchaniu Hymnu Sybiraków oraz uczczeniu minutą ciszy pamięci Polaków, którzy nie wrócili z „nieludzkiej ziemi”, głos zabrał wieloletni Prezes Zarządu Koła Sybiraków Rodrycjusz Gerlach, który przytoczył jedną historii, jakie miały miejsce podczas zsyłki. Następnie osoby zasłużone dla Związku Sybiraków otrzymały odznaczenia przyznane przez Zarząd Główny Związku Sybiraków oraz przez Zarząd Oddziału Związku Sybiraków w Zielonej Górze.
Złotą Odznakę „Zasłużony dla Związku Sybiraków”  otrzymała Halina Skindzier. Srebrną odznakę „Zasłużony dla Związku Sybiraków” otrzymali:  Halina Siemaszko, Irena Koszela, Danuta Hauza oraz Henryk Dybka. Odznakę Honorową Sybiraka otrzymali:  Alicja Czerniawska oraz Wojciech Szabliński. Medal pamięci za zasługi dla Związku Sybiraków otrzymali: Lech Jurkowski oraz Mateusz Szaja.
Członkowie Koła Związku Sybiraków w wyjątkowy sposób podziękowali Staroście Żarskiemu Januszowi Dudojciowi za lata pełnej zaangażowania pracy na rzecz Koła. Starosta otrzymał, z rąk Haliny Skindzier, obraz olejny przedstawiający rodzinny dom jego ojca.
Całość uroczystości uświetnił występ artystyczny młodzieży z Zespołu Szkół Technicznych w Lubsku.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

26Galeria zdjęć: 2017 08 20 - Obchody Dnia Sybiraka

Spotkanie karasiowe w Lubsku

 • 18-09-2017
Ilustracja do informacji: Spotkanie karasiowe w Lubsku
15 września 2017 r. nad zalewem Karaś w Lubsku odbyło się "Spotkanie karasiowe" zorganizowane przez Warsztaty Terapii Zajęciowej działające przy parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Lubsku wraz ze Środowiskowym Domem Samopomocy. W warsztatach uczestniczyli m.in. Starosta Żarski Janusz Dudojć, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lubsku Elżbieta Maćko, Proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny ks. kan. Marian Bumbul, a przede wszystkim podopieczni warsztatów z Lubska, Gubina, Krosna Odrzańskiego i Żar. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Żarski Janusz Dudojć.
Wśród największych atrakcji tegorocznego „Spotkania karasiowego” znalazł się pokaz sprzętu Straży Granicznej i Straży Pożarnej, warsztaty grania na bębnach, strzelanie z broni pneumatycznej czy ćwiczenia bojką. Wszyscy uczestnicy mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Myszką Falubazu. Zmiany, które zachodzą nad zalewem „Karaś” w Lubsku pozwalają przypuszczać, iż w przyszłym roku zabawa na „Spotkaniu karasiowym” będzie równie udana. Nie ma wątpliwości, że molo widokowe, prawie dwukilometrowa ścieżka pieszo-rowerowa i duże altany, które powstają w ramach projektu pn. „Przygoda z Nysą – Etap IV”, staną się gwarantem przyjemnego oraz aktywnego spędzania czasu, nie tylko dla uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej.
czytaj dalej

Powiatowe dożynki gminne

 • 31-08-2017
Ilustracja do informacji: Powiatowe dożynki gminne
26 i 27 sierpnia 2017 r. odbyły się w Sieniawie Żarskiej, Lipinkach Łużyckich, Przewozie i Tuplicach gminne dożynki. Starosta Janusz Dudojć, Wicestarosta Małgorzata Issel, Przewodnicząca Rady Powiatu Helena Sagasz i Członek Zarządu Edward Skobelski reprezentowali Powiat Żarski na uroczystościach dożynkowych.
W trakcie dożynek gminnych w Sieniawie Żarskiej przeprowadzono powiatowy konkurs na najpiękniejszy wieniec Powiatu Żarskiego. W kategorii wieńców tradycyjnych nagrodę zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich z Mirostowic Górnych. Najpiękniejszy wieniec nowoczesny wykonał zespół "Jutrzenka " z Olbrachtowa.
Zwycięzcy otrzymali nagrody Starosty Żarskiego w wysokości 1000 zł i będą reprezentować Powiat Żarski na tegorocznych dożynkach wojewódzkich w dniu 3 września 2017 r. w Cybince
czytaj dalej

Letnia Szkółka Wędkarska- zawody podsumowujące

 • 21-08-2017
Ilustracja do informacji: Letnia Szkółka Wędkarska- zawody podsumowujące
19 sierpnia 2017 r. zakończył się podstawowy kurs wędkarski dla dzieci i młodzieży zorganizowany przez koło Polskiego Związku Wędkarskiego nr 1 w Lubsku. W szkoleniu, zorganizowanym w ramach Letniej Szkółki Wędkarskiej nad zalewem „Karaś”, uczestniczyło czternaścioro dzieci z Lubska i okolic w wieku od 5 do 16 lat. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Żarski Janusz Dudojć.
 
Podczas tygodniowych zajęć młodzież została zapoznana z podstawowymi przepisami Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb, zasadami zachowania się nad wodą, normami etyki wędkarskiej oraz zasadami poszanowania i ochrony środowiska. Oprócz teorii, organizatorzy przeprowadzili zajęcia praktyczne w zakresie nauki samodzielnego wiązania haków, tworzenia i wyważania zestawów, przygotowania i podawania zanęty oraz organizacji stanowiska wędkarskiego.
 
Po tygodniu nauki i ćwiczeń przyszedł czas na podsumowanie zajęć, powtórzenie wiadomości oraz praktyczne ich sprawdzenie podczas zawodów wędkarskich. W związku z dużą rozpiętością wiekową uczestników szkolenia, zawody rozegrano w trzech kategoriach: do lat 8, do lat 12 i do lat 16.
 
Podczas dwugodzinnych zawodów najlepszy wynik 1705 g uzyskała Klaudia Szczerbata startująca w kat. U-16, która jednocześnie złowiła największą rybę zawodów - karasia o wadze 1110 g. Drugi wynik 1600 g uzyskał Krzysztof Ksiuk, zwycięzca kat. U-12. W kategorii U-8 pierwsze miejsce wywalczył najmłodszy uczestnik kursu Mikołaj Marciniak, który uzyskał trzeci wynik dnia 1220 g.
 
Na podsumowaniu zawodów obecny był Starosta Żarski Janusz Dudojć, który wręczył okazałe puchary za zwycięstwo w poszczególnych kategoriach. Dodatkowo wszyscy uczestnicy szkolenia otrzymali nagrody ufundowane przez Powiat Żarski, koło nr 1 w Lubsku oraz indywidualnych sponsorów.
 
Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i życzymy dalszych sukcesów!
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Letnia Szkółka Wędkarska nad Zalewem "Karaś" w Lubsku

 • 16-08-2017
Ilustracja do informacji: Letnia Szkółka Wędkarska nad Zalewem "Karaś" w Lubsku
W dniach 14 - 19 sierpnia 2017 r. nad zalewem "Karaś" młodzi adepci wędkarstwa biorą udział w zajęciach zorganizowanych w ramach Letniej Szkółki Wędkarskiej.  Organizatorem kursu, objętego Honorowym Patronatem Starosty Żarskiego, jest zarząd koła PZW nr 1 w Lubsku, we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Żarach.
 
W trakcie kursu młodzież poznaje podstawowe zasady zachowania się nad wodą, elementy Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb, gatunki ryb i roślin oraz metody i techniki wędkarskie. Odpowiednio dobrane zajęcia praktyczne pomagają w lepszym zrozumieniu i utrwaleniu przekazywanej wiedzy.
 
Serdecznie zapraszamy na podsumowanie szkolenia, połączone z zawodami wędkarskimi i sprawnościowymi, które odbędzie się w sobotę - 19 sierpnia. Zawody zostaną rozegrane od godz. 10.00 do 12.00.
czytaj dalej

Ogólnopolski Turniej Klasyfikacyjny Skrzatów i Skrzatek o Puchar Starosty Powiatu Żarskiego w tenisie ziemnym

 • 04-08-2017
Ilustracja do informacji: Ogólnopolski Turniej Klasyfikacyjny Skrzatów i Skrzatek o Puchar Starosty Powiatu Żarskiego w tenisie ziemnym
3 sierpnia 2017 r. odbył się Ogólnopolski Turniej Klasyfikacyjny Skrzatów i Skrzatek (do lat 12) o Puchar Starosty Powiatu Żarskiego w tenisie ziemnym. Nagrody dla najlepszych zawodników - w imieniu Starosty Żarskiego – wręczała Wicestarosta Małgorzata Issel. Organizatorem był Piotr Gorczyca i Szkółka Tenisowa Smecz.
 
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
 
Wyniki turnieju:
 
Skrzaty
1. Mateusz Lange- AZS Poznań
2.Antoni Pankowski -KT Szczawno Zdrój
3. Mikołaj Kowal- PT Olimpia Poznań
3. Mikołaj Biedermann NST Poznań.
 
Skrzatki
1.Natalia Jagiełło- GAT Gdańsk
2. Oriana Gniewkowska SKT Sopot
3.Julia Kiwior- Błonia Kraków
3.Pola Kasprzak -KS Górnik Bytom. 
czytaj dalej

Turniej U12 w Mini Koszykówce o Puchar Starosty Żarskiego

 • 19-06-2017
Ilustracja do informacji: Turniej U12 w Mini Koszykówce o Puchar Starosty Żarskiego
17 czerwca 2017 r. w sali Gimnazjum nr 3 w Żarach odbył się Turniej U12 Mini Koszykówki o Puchar Starosty Żarskiego. W zawodach udział wzięły cztery drużyny: SKM Zastal Zielona Góra, Nickiel BA Poznań, King BC Szczecin oraz UKS Chromik Żary. Nagrody młodym adeptom koszykówki wręczała Wicestarosta Powiatu Żarskiego Małgorzata Issel.
 
Pierwsze miejsce, wygrywając wszystkie mecze, zajęła drużyna gospodarzy, drugie - drużyna z Poznania, a odpowiednio 3 i 4 miejsce zajęły drużyny z Zielonej Góry i Szczecina.
 
Podczas turnieju zostały również rozegrane 2 konkursy: zwycięzcą konkursu rzutu za 3 pkt okazał się Oskar Szydlik z Poznania, zaś w konkurencji Skills Challenge najlepszym czasem popisał się Kacper Mysiorek, którego również okrzyknięto MVP Turnieju.
Każda drużyna otrzymała puchary oraz unikatowe kalendarze NBA.
 
Wyniki meczów :
UKS Chromik Żary - SKM Zastal Zielona Góra - 77:30
King BC Szczecin - Nickel BA Poznań - 32:80
UKS Chromik - King BC Szczecin 86:25
SKM Zastal Zielona Góra - Nickel BA Poznań - 43:66
UKS Chromik Żary - Nickel BA Poznań - 58-41
King BC Szczecin - SKM Zastal Zielona Góra - 44:50
czytaj dalej

Międzynarodowe Zawody Wędkarskie o Puchar Starosty Żarskiego

 • 14-06-2017
Ilustracja do informacji: Międzynarodowe Zawody Wędkarskie o Puchar Starosty Żarskiego
10 czerwca 2017 r. na zalewie „Karaś” w Lubsku odbyły się po raz trzeci Międzynarodowe Zawody Wędkarskie o Puchar Starosty Żarskiego. Inicjatorem międzynarodowego współzawodnictwa młodzieży był Starosta Żarski pan Janusz Dudojć. 
 
W zawodach uczestniczyła młodzież z zaprzyjaźnionej Guttenberg Oberschule w Forst – 13 osób - pod opieką kolegów z Anglerverein Forst Nord e.V. oraz młodzież ze Szkółki Wędkarskiej Koła Polskiego Związku Wędkarskiego  nr 1 w Lubsku – 8 osób.
 
Zawodnicy rywalizowali w dwóch konkurencjach:
 - wędkarskiej  - spławikowe zawody wędkarskie,
 - sprawnościowej - rzut piłeczką tenisową do tarczy Arenberga. Klasyfikacja końcowa wynikała z sumy punktów uzyskanych w poszczególnych konkurencjach.
 
Najlepsze wyniki uzyskali:
 - w ekipie gości
1. Erikson Selimovic,
2. Singh Robin,
3.  Julius Blossey;
- w drużynie gospodarzy
1. Oskar Bojkowski,
2. Marcin Ksiuk,
3. Krzysztof Ksiuk.
 
Drużynowo lepszy wynik uzyskała Szkółka Wędkarska koła PZW nr 1 w Lubsku. Zwycięzcy otrzymali okazałe puchary ufundowane przez Powiat Żarski.
 
Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
czytaj dalej

XIX Powiatowe Zawody Sportowo - Pożarnicze

 • 12-06-2017
Ilustracja do informacji: XIX Powiatowe Zawody Sportowo - Pożarnicze
11 czerwca 2017 na stadionie Miejskim w Lubsku odbyły się XIX Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Powiatu Żarskiego.
W rywalizacji udział wzięło 28 drużyn OSP, w tym 15 drużyn młodzieżowych. Drużyny seniorów walczyły w kilku konkurencjach, m.in. w sztafecie, ćwiczeniu bojowym, natomiast w kategorii młodzieżowej zawody zostały rozegrane według regulaminu CTIF czyli regulaminu tradycyjnych międzynarodowych zawodów pożarniczych.
Po przeprowadzonych konkurencjach najlepszymi drużynami okazały się:
W klasyfikacji generalnej Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych dziewcząt
I miejsce OSP Złotnik
II miejsce OSP Tuplice
III miejsce OSP Przewóz 
W klasyfikacji generalnej Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych chłopców
I miejsce OSP Górzyn
II miejsce OSP Bieniów
III miejsce OSP Piotrów
W klasyfikacji generalnej kobiet
I miejsce OSP Przewóz
II miejsce OSP Żary-Kunice
III miejsce OSP Złotnik
W klasyfikacji generalnej seniorów
I miejsce OSP Stara Woda
II miejsce OSP Sieniawa Żarska
III miejsce OSP Łęknica
Przechodni Puchar Starosty Żarskiego dla najlepszej jednostki OSP otrzymał Przewóz.
Najlepszym drużynom wręczono puchary, dyplomy okolicznościowe, upominki oraz nagrody pieniężne ufundowane przez: Starostę Żarskiego, Oddział Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Żarach, Swiss Krono Sp. z o.o., Fabrykę Konstrukcji Stalowych i Maszyn „Spomasz” S.A. w Żarach, Linstal w Jasieniu, McDonald’s w Żarach oraz Nadleśnictwo Lubsko. Tradycyjnie słodki poczęstunek dla młodzieży ufundowali Państwo Anna i Eugeniusz Ślawscy.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

111Galeria zdjęć: 2017 06 11 - XIX Powiatowe Zawody Sportowo - Pożarnicze w Lubsku

1 2 3
 • Baner: Powiatowy Urząd Pracy w Żarach
 • Baner: Komenda Powiatowa PSP w Żarach
 • Baner: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach
 • Baner: Szpital na Wyspie
 • Baner: Związek Powiatów Polskich
 • Baner: lubuskie.pl
Wtyczka Facebook