.

25-lecie powstania Domu Samotnej Matki w Żarach

 • 13-09-2017
Ilustracja do informacji: 25-lecie powstania Domu Samotnej Matki w Żarach
9 września 2017 r. Wicestarosta Małgorzata Issel oraz Przewodnicząca Rady Powiatu Żarskiego – Helena Sagasz wzięły udział w obchodach jubileuszu 25-lecia Domu Samotnej Matki w Żarach.
 
Wicestarosta Małgorzata Issel w swoim przemówieniu podkreśliła, że matka w chwili, gdy urodzi dziecko nie jest już nigdy samotna oraz życzyła wszystkim podopiecznym Domu Samotnej Matki: uśmiechu, spokoju, radości oraz wszelkiej pomyślności, a następnie wraz z Heleną Sagasz przekazała -  na ręce Pani Doroty Ławniczak – Dyrektorki Domu - kosz pełen słodkości dla najmłodszych.
 
Dom Samotnej Matki w Żarach jest miejscem przeznaczonym dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej: kobiet w ciąży oraz samotnych matek, ojców lub innych osób sprawujących opiekę nad małoletnimi dziećmi. Zapewnia całodobowe, bezpieczne schronienie, wsparcie w sytuacjach kryzysowych oraz wszechstronną pomoc w zorganizowaniu życia na nowo.
czytaj dalej

Świątynia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żarach ma 100 lat

 • 13-09-2017
Ilustracja do informacji: Świątynia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żarach ma 100 lat
9 września 2017 r. odbyła się jubileuszowa Msza św. z okazji 100-lecia konsekracji kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żarach. W uroczystości udział wzięli m.in. Minister Pracy i Polityki Społecznej - Elżbieta Rafalska, zastępca wojewody lubuskiego - Robert Paluch, Starosta Żarski Janusz Dudojć, Wicestarosta Małgorzata Issel, lubuska kurator oświaty - Ewa Rawa, a także parlamentarzyści, samorządowcy, poczty sztandarowe, a przede wszystkim mieszkańcy Żar oraz parafianie.
Msza św., której przewodniczył bp Tadeusz Lityński, była okazją do dziękczynienia za lata pracy na rzecz rozwoju kościoła i parafii. Zgromadzeni goście podkreślali, że świątynia stała się na przestrzeni wieku nie tylko prężnie działającym ośrodkiem religijnym, ale również swoistym centrum kulturalnym i społecznym, który znacząco wpływa na życie lokalnej wspólnoty.
Historia, popularnego wśród mieszkańców Żar „Czerwonego” kościoła, rozpoczęła 9 września 1917 roku, kiedy biskup wrocławski Adolf Bertram konsekrował świątynię. Pierwszym proboszczem parafii był ks. Karol Ponsens, który przybył do Żar z misją budowy pierwszej katolickiej świątyni w mieście. Aktualnie funkcję proboszcza pełni ks. Paweł Konieczny.
W powojennej historii kościoła odbyło się 27,5 tysiąca chrztów i zawarto ok. 9 tys 800 małżeństw.
Obecnie parafia liczy 7300 osób
czytaj dalej

Droga w Boruszynie odebrana !

 • 11-09-2017
Ilustracja do informacji: Droga w Boruszynie odebrana !
11 września 2017 r. Starosta Żarski Janusz Dudojć wraz pracownikami Starostwa Powiatowego w Żarach odebrali od Wykonawcy - Przedsiębiorstwa Drogowego  BUD-DRÓG Ryszard Kwapiszewski - inwestycję pn. „Modernizacja drogi powiatowej nr 1094F w miejscowości Boruszyn’”
 
Całkowity koszt przebudowy jezdni o długości 350m i szerokości 3,5 m wyniósł 101 tys. 925,18 zł, na co Powiat Żarski otrzymał na ten cel dofinansowanie ze środków budżetu Województwa Lubuskiego w związku z modernizacją dróg dojazdowych do pól uprawnych w wysokości 41 tys. zł
 
czytaj dalej

Spotkanie w sprawie autostrady A18

 • 08-09-2017
Ilustracja do informacji: Spotkanie w sprawie autostrady A18
8 września 2017 r. z inicjatywy Starosty Żarskiego Janusza Dudojcia odbyło się spotkanie z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i przedstawicielami Spółki Orange Polska S.A. Tematem rozmów była przebudowa sieci telekomunikacyjnej biegnącej pod drogą krajową nr 18 stanowiącej niezbędny element do prac przy budowie autostrady A18.
 
czytaj dalej

Narodowe czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego

 • 04-09-2017
Ilustracja do informacji: Narodowe czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego
2 września 2017 r. na zaproszenie Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy szkoły Powiatu Żarskiego po raz kolejny przystąpiły do ogólnopolskiej akcji czytania wybitnych dzieł literatury polskiej. W tym roku w „Narodowym Czytaniu” uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących oraz Ośrodka dla Dzieci z Wadami Słuchu i Mowy w zachęcali mieszkańców Żar do lektury „Wesele”  Stanisława Wyspiańskiego.
Uczniowie wystąpili w strojach oddających klimat wesela z bronowickiej chaty, przygotowali drobne niespodzianki dla włączających się w akcje małych i dużych mieszkańców miasta.
 
W akcji uczestniczyli - Wicestarosta Małgorzata Issel i Przewodniczący Komisji Edukacji i Unii Europejskiej Tadeusz Płóciennik.
czytaj dalej

Powiatowe dożynki gminne

 • 31-08-2017
Ilustracja do informacji: Powiatowe dożynki gminne
26 i 27 sierpnia 2017 r. odbyły się w Sieniawie Żarskiej, Lipinkach Łużyckich, Przewozie i Tuplicach gminne dożynki. Starosta Janusz Dudojć, Wicestarosta Małgorzata Issel, Przewodnicząca Rady Powiatu Helena Sagasz i Członek Zarządu Edward Skobelski reprezentowali Powiat Żarski na uroczystościach dożynkowych.
W trakcie dożynek gminnych w Sieniawie Żarskiej przeprowadzono powiatowy konkurs na najpiękniejszy wieniec Powiatu Żarskiego. W kategorii wieńców tradycyjnych nagrodę zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich z Mirostowic Górnych. Najpiękniejszy wieniec nowoczesny wykonał zespół "Jutrzenka " z Olbrachtowa.
Zwycięzcy otrzymali nagrody Starosty Żarskiego w wysokości 1000 zł i będą reprezentować Powiat Żarski na tegorocznych dożynkach wojewódzkich w dniu 3 września 2017 r. w Cybince
czytaj dalej

Chodnik w Mokrej oddany do użytku !

 • 31-08-2017
Ilustracja do informacji: Chodnik w Mokrej oddany do użytku !
31 sierpnia 2017 r. Starosta Żarski Janusz Dudojć wraz z Sołtysem Mokrej -  Elżbietą Trzebińską oraz pracownikami Starostwa odebrali od wykonawcy inwestycję pn.” Przebudowa chodnika w ciągu drogi powiatowej nr 1127 F w m. Mokra”
 
Koszt budowy 444,5 m chodnika wysniósł 82,5 tys. zł i pokryty został w całości z budżetu Powiatu Żarskiego.
 
Wykonawcą robót była firma:
Usługi Remontowo-Budowlane Łukasz Biedziuk
ul. Gen.Świerczewskiego 19/4
66-620 Gubin
czytaj dalej

Nowy lekki samochód ratowniczo-gaśniczy w jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej Żary-Kunice

 • 23-08-2017
Ilustracja do informacji: Nowy lekki samochód ratowniczo-gaśniczy w jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej Żary-Kunice
22 sierpnia 2017 r. Starosta Żarski Janusz Dudojć, pełniący funkcję Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Ochotniczej Państwowej Straży Pożarnej w Żarach, wziął udział w uroczystym przekazaniu przez Burmistrz Danutę Madej nowego lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego marki Peugeot Boxer dla jednostki Ochotniczej Staży Pożarnej Żary – Kunice. W uroczystości uczestniczyli również Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Żarach bryg. Paweł Hryniewicz, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Kunicach ks. Ryszard Gass, strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Żary-Kunice oraz mieszkańcy Żar.  
 
Nowy nabytek jednostki OSP Żary-Kunice został poświęcony w obecności druhów i zaproszonych gości przez proboszcza parafii w Kunicach ks. Ryszarda Gassa. Akt przekazania oraz kluczyki do nowo zakupionego samochodu wręczyła strażakom ochotnikom Burmistrz Danuta Madej. Lekki samochód ratowniczo-gaśniczy w znacznej mierze przyczyni się do zwiększenia skuteczności bojowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej Żary-Kunice oraz do wzrostu poziomu bezpieczeństwa wszystkich Mieszkańców Powiatu Żarskiego.
czytaj dalej

Nowe auto do nauki jazdy w CKZiU w Żarach!

 • 22-08-2017
Ilustracja do informacji: Nowe auto do nauki jazdy w CKZiU w Żarach!
22 sierpnia 2017 r. Starosta Żarski Janusz Dudojć, Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żarach Robert Nowaczyński oraz Przedstawiciele Stowarzyszenia Edukacja i Technika w Żarach oficjalnie przekazali do użytku nowe auto do nauki jazdy marki Kia Rio.
 
Zakup nowego samochodu osobowego dokonany został przez Stowarzyszenie Edukacja i Technika działające przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żarach w ramach projektu „Modernizacji kształcenia zawodowego w Powiecie Żarskim”. Pozyskanie nowoczesnego samochodu do nauki jazdy było możliwe dzięki zyskom wypracowanym przez Stowarzyszenie przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Żarach i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żarach. Starosta Janusz Dudojć oraz Dyrektor CKZiU Robert Nowaczyński nie kryli zadowolenia z nowego zakupu i jako pierwsi udali się na krótką przejażdżkę ulicami Żar.
 
Z  Kii Rio skorzystają w szczególności przyszli kierowcy z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żarach oraz uczniowie z terenu całego Powiatu Żarskiego. Koszt samochodu wyniósł 45 tysięcy złotych.
 
Życzymy szerokiej drogi!
czytaj dalej

Sprostowanie artykułu prasowego autorstwa Andrzeja Buczyńskiego zamieszczonego w tygodniku "Moja Gazeta" w dniu 18 sierpnia 2017 r.

 • 22-08-2017
Ilustracja do informacji: Sprostowanie artykułu prasowego autorstwa Andrzeja Buczyńskiego zamieszczonego w tygodniku "Moja Gazeta" w dniu 18 sierpnia 2017 r.
Wniosek o sprostowanie artykułu prasowego autorstwa Andrzeja Buczyńskiego zamieszczonego w tygodniku "Moja Gazeta" w dniu 18 sierpnia 2017 r. (pobierz pdf)
 • Baner: Powiatowy Urząd Pracy w Żarach
 • Baner: Komenda Powiatowa PSP w Żarach
 • Baner: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach
 • Baner: Szpital na Wyspie
 • Baner: Związek Powiatów Polskich
 • Baner: lubuskie.pl
Wtyczka Facebook