.

2016

Szkolenia dla mieszkańców w Żarach i w Lubsku

Ilustracja do informacji: Szkolenia dla mieszkańców w Żarach i w Lubsku
3 grudnia 2016 w Żarach i w Lubsku - w ramach kampanii społecznej prowadzonej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji „Czad i ogień. Obudź czujność” - odbyło się szkolenie zorganizowane przez Starostę Powiatu Żarskiego Janusza Dudojcia oraz Komendanta Powiatowego PSP w Żarach st. kpt. Roberta Słowikowskiego. Szkolenie, w którym uczestniczyli dyrektorzy jednostek organizacyjnych powiatu, zarządcy wspólnot mieszkaniowych oraz mieszkańcy Powiatu Żarskiego, poświęcone było zagadnieniom dot. bezpieczeństwa w sytuacjach kryzysowych oraz bezpieczeństwa pożarowego obiektów mieszkalnych i użyteczności publicznej. W trakcie spotkania Starosta Janusz Dudojć zaprezentował broszurę „Zasady postępowania w sytuacjach kryzysowych – poradnik mieszkańca Powiatu Żarskiego” oraz zwrócił uwagę uczestnikom szkolenia, jak ważna jest umiejętność zachowania się ludzi przed, w trakcie i po ustąpieniu sytuacji kryzysowej. Podkreślił, że niejednokrotnie sami możemy ograniczyć straty w mieniu i dobytku poprzez przygotowanie się oraz umiejętne i rozważne postępowanie w „trudnej sytuacji”, które może mieć miejsce w naszym otoczeniu.
W czasie szkolenia przedstawiciele Komendy Powiatowej PSP w Żarach omówili podstawowe zasady bezpieczeństwa pożarowego w codziennym życiu oraz przedstawili możliwości zabezpieczenia się przed czadem i pożarem poprzez instalację czujek. Jak zostało zasygnalizowane, czujki nie zapobiegają powstawaniu czadu czy też pożaru, ale skutecznie mogą zaalarmować lokatorów mieszkania, w którym powstał pożar lub wydziela się niebezpieczny gaz. Umożliwia to w wielu wypadkach szybkie opuszczenie niebezpiecznego miejsca bądź ugaszenie ognia w zarodku, co znacznie ogranicza straty. Ponadto strażacy przypomnieli o obowiązkach, jakie spoczywają na właścicielach i zarządcach budynków, obiektów w zakresie okresowych przeglądów instalacji gazowej, przewodów wentylacyjnych i kominowych.
Dla uczestników szkolenia, na zakończenie spotkania, przygotowano loterię, podczas której można było wylosować czujki czadu i dymu ufundowane przez Starostę Janusza Dudojcia.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Baner: Powiatowy Urząd Pracy w Żarach
  • Baner: Komenda Powiatowa PSP w Żarach
  • Baner: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach
  • Baner: Szpital na Wyspie
  • Baner: Związek Powiatów Polskich
  • Baner: lubuskie.pl
Wtyczka Facebook