.

Przyroda

Zielony Las

Tereny "Zielonego Lasu" usytuowanego pomiędzy Żarami a wsią Łaz już w XIX wieku były zapleczem turystyczno-rekreacyjnym miasta Żary. Przez lata wiele obiektów świadczących o turystycznym charakterze tego terenu uległo całkowitemu zniszczeniu. Od niedawna ponownie cieszy się coraz większym powodzeniem, jako miejsce spacerów i wycieczek rowerowych. W okresie zimowym wytyczone szlaki sprzyjają uprawianiu narciarstwa biegowego. Przez Zielony Las przebiegają dwa szlaki turystyczne oraz euroregionalny szlak rowerowy. Znajdziemy tu także ścieżkę przyrodniczo-leśną "Zielony Las".
 
Zielony Las leży na terenie Wzniesień Żarskich, z najwyższym punktem 227 m n.p.m. Powierzchnia jest bardzo zróżnicowana - wzgórza przecinane są głębokimi dolinami. Spotkamy tu ciekawą, bujną roślinność z wiekowymi bukami.
 
Decyzją Wojewody Zielonogórskiego z 1996 roku większa część Zielonego Lasu stała się obszarem chronionego krajobrazu. Część drzew oznaczono jako pomniki przyrody.
 
Obok interesujących warunków przyrodniczych niewątpliwą atrakcją Zielonego Lasu są trzy wieże. Jedną z nich jest kamienna wieża widokowa, zwana wieżą Bismarcka. Jej budowę rozpoczęto w 1915 roku. Jednak obiektu nie ukończono. Pomimo to, potężna bryła wieży ciągle robi wrażenie wyłaniając się spomiędzy drzew. Na kamiennej podstawie zbudowano drewnianą konstrukcję, całość po wojnie wykorzystywana była przez leśników jako wieża przeciwpożarowa. Obecnie drewniane zwieńczenie wieży już nie istnieje.
 
Druga, kamienna wieża widokowa z wykończeniami z cegły powstała w 1864 roku z inicjatywy żarskiego Towarzystwa Upiększania Miasta. 15-metrowa wieża umiejscowiona jest na stoku wzgórza, skąd roztacza się piękny widok. Na jej szczyt wiodły niegdyś kamienne schody, które uległy zniszczeniu. Przy dobrej widoczności można stamtąd dostrzec linię Karkonoszy i Gór Izerskich.
 
Trzecia wieża Zielonego Lasu jest smukłą metalową konstrukcją - to typowa wykorzystywana obecnie wieża przeciwpożarowa. Wieżę o wysokości 32 metrów zbudowano w połowie lat osiemdziesiątych XX wieku. Wcześniej w tym miejscu stała wieża drewniana.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Baner: Powiatowy Urząd Pracy w Żarach
  • Baner: Komenda Powiatowa PSP w Żarach
  • Baner: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach
  • Baner: Szpital na Wyspie
  • Baner: Związek Powiatów Polskich
  • Baner: lubuskie.pl
Wtyczka Facebook