.

Wydarzenia

Konferencja o szkolnictwie zawodowym

 • 13-01-2016
Ilustracja do informacji: Konferencja o szkolnictwie zawodowym
12 stycznia 2016 w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Żarach odbyła się konferencja "Edukacja zawodowa przyszłością regionu żarskiego" - współorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Żarach, Organizację Pracodawców Ziemi Lubuskiej i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze.
 
Podczas konferencji przedstawiono sytuację szkolnictwa zawodowego w powiecie żarskim, analizę rynku pracy. Mówiono także o roli doradztwa zawodowego, zapotrzebowaniu na pracowników, o zawodach nadwyżkowych, a także oczekiwaniach pracodawców wobec kształcenia młodzieży i dorosłych.
 
Starosta Żarski Janusz Dudojć mówił między innymi o perspektywach rozwoju szkolnictwa zawodowego w powiecie żarskim - w odpowiedzi na potrzeby rynku pracy - w związku z przystąpieniem do projektu unijnego "Lubuska sieć kształcenia zawodowego". O możliwych rozwiązaniach modernizacji kształcenia zawodowego z wykorzystaniem środków unijnych informowała Grażyna Uhman z ODN. Głos w sprawie swoich oczekiwań zabrali także pracodawcy, w których interesie jest to, aby trafił do nich młody pracownik jak najlepiej przygotowany do zawodu.
czytaj dalej

Zwiedzili targi w Cottbus

 • 11-01-2016
Ilustracja do informacji: Zwiedzili targi w Cottbus
8 stycznia 2016 młodzież z siedmiu szkół ponadgimnazjalnych z Żar i Lubska odwiedziła największe na terenie Landu Brandenburgii Targi Edukacyjne w Cottbus. Impreza skierowana jest do wszystkich planujących swoją zawodową przyszłość. Przeszło 220 wystawców prezentowało ponad 300 różnych możliwości nauki zawodu. Izba Rzemieślnicza oferuje naukę w ponad 100 zawodach, a Izba Przemysłowo-Handlowa proponuje naukę zawodu na 140 kierunkach i opiekuje sie 1400 przedsiębiorstwami, które uczą zawodu w regionie. Uniwersytety, szkoły wyższe i akademie zawodowe oferuja ponad 150 różnych kierunków studiów, różnież w połączeniu z praktyką zawodową.
 
Wyjazd na targi do Niemiec zorganizowało Starostwo Powiatowe w Żarach.
 
czytaj dalej

Radni uchwalili budżet na 2016 rok

 • 23-12-2015
Ilustracja do informacji: Radni uchwalili budżet na 2016 rok
22 grudnia 2015 w Starostwie Powiatowym w Żarach odbyła się XIII sesja Rady Powiatu, której głównym tematem było uchwalenie budżetu na rok 2016. Uchwała budżetowa została przyjęta.
Polska drużyna kobiet zajęła 4 miejsce na Mistrzostwach Świata w piłce ręcznej. Samorządowcy pogratulowali zaproszonym na sesję rodzicom oraz trenerowi żaranek Moniki Kobylińskiej i Anety Łabudy, które zagrały w reprezentacji Polski. Wieloletnim trenerem i obecnie również prezesem Międzyszkolnego Klubu Sportowego "Sokół" Żary jest radny powiatowy, Tadeusz Płóciennik.
czytaj dalej

Powiat wspomaga policję

 • 18-12-2015
Ilustracja do informacji: Powiat wspomaga policję
18 grudnia 2015 przed siedzibą Komendy Powiatowej Policji w Żarach odbyło się uroczyste przekazanie i poświęcenie nowo zakupionych samochodów, które od dziś służyć będą w codziennej pracy policjantom na terenie Powiatu Żarskiego.
W uroczystości wzięli udział między innymi: Starosta Żarski Janusz Dudojć, Wójt Gminy Żary Leszek Mrożek, Wiceburmistrz Żar Patryk Faliński. Obecność przedstawicieli samorządów lokalnych była nieprzypadkowa, ponieważ zakup samochodów był możliwy właśnie dzięki wsparciu finansowemu z budżetu Powiatu Żarskiego oraz gminy Żary, miasta Żary i miasta Łęknica. Połowa środków pochodziła z Komendy Głównej Policji. Nowoczesne auta o łącznej wartości 245 tys. zł zastąpią stare, już wysłużone. Jeden z nich trafi do komisariatu w Łęknicy, natomiast trzy pozostaną w żarskiej komendzie.
czytaj dalej

Stypendia dla najlepszych uczniów

 • 18-12-2015
Ilustracja do informacji: Stypendia dla najlepszych uczniów
17 grudnia 2015 w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Żarach odbyło się uroczyste wręczenie stypendiów Rady Powiatu Żarskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki, kultury i sztuki, sportu oraz nauki zawodu. W obecności starosty, wicestarosty, członków Zarządu Powiatu, radnych - członków Komisji Edukacji i Unii Europejskiej, dyrektorów szkół oraz rodziców - otrzymali je najlepsi uczniowie szkół ponadgimnazjalnych w Powiecie Żarskim.
 
W dziedzinie nauki stypendia otrzymali: uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Żarach - Krystian Alechno i Katarzyna Kuchcińska; uczeń Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego - Kamil Gromnicki; uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych w Lubsku - Emilia Rutkowska, Sylwia Musidlak, Damian Bober i Fabian Babicki; uczniowie Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Żarach - Dagmara Polakowska i Michał Czerniawski; uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Żarach - Maksymilian Gronek i Gabriela Mazur oraz uczennice Zespołu Szkół Budowlanych w Żarach - Kamila Bartkiewicz i Małgorzata Kacewicz.
 
W dziedzinie kultury i sztuki stypendia otrzymali: uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych w Lubsku - Albert Iwanicki, Antonietta Nachiero i Marta Kondracka oraz uczennice Zespołu Szkół Ekonomicznych w Żarach - Agata Jasczemska i Patrycja Wójtowicz.
 
W dziedzinie sportu stypendia otrzymali: uczeń Zespołu Szkół Samochodowych w Żarach - Jakub Karolewicz; uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Żarach - Daniel Ratajczyk i Artur Szewczyk; uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych w Lubsku - Klaudia Wróbel oraz uczeń Zespołu Szkół Budowlanych w Żarach - Mateusz Anklewicz.
 
W dziedzinie nauki zawodu stypendia otrzymali: uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Żarach - Kornela Nowak; uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych w Lubsku - Piotr Jarczak i Mateusz Borowski; uczennica Zespołu Szkół Technicznych w Lubsku - Roksana Wiśniewska; uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych w Żarach - Jacek Katolicki i Tomasz Floryszczak; uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Żarach - Rafał Korycki i Michał Nogas oraz uczeń Zespołu Szkół Budowlanych w Żarach - Rafał Pawlik.
czytaj dalej

Nowoczesna porodówka w powiatowym Szpitalu na Wyspie

 • 18-12-2015
Ilustracja do informacji: Nowoczesna porodówka w powiatowym Szpitalu na Wyspie
17 grudnia 2015 w Szpitalu na Wyspie w Żarach odbyło się uroczyste otwarcie wyremontowanego traktu porodowego. Teraz nowe sale mają charakter przytulnych, domowych pokoi. Nowoczesny sprzęt, przestrzeń, kąciki rekreacyjne w każdej z nich oraz sala do porodów w wodzie, tworzą przyjazną atmosferę dla każdej rodzącej mamy.
W uroczystości uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz samorządowych, którym w dobie niżu demograficznego szczególnie bliski jest temat wysokiej jakości opieki nad matką i dzieckiem. Obecni byli m.in.: Starosta i Wicestarosta Powiatu Żarskiego, członkowie Zarządu Powiatu Żarskiego i Komisji Zdrowia; reprezentanci samorządu powiatu żagańskiego w osobach Wicestarosty i Sekretarza Powiatu; Burmistrz i Przewodniczący Rady Miasta Żary; dyrektorzy ds. lecznictwa i spraw ekonomicznych Oddziału Lubuskiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
Koszt remontu to 650 000 zł, w tym wkład Powiatu Żarskiego - 500 000 zł.
czytaj dalej

Sędziowie będą uczyć w szkołach

 • 17-12-2015
Ilustracja do informacji: Sędziowie będą uczyć w szkołach
1 grudnia 2015 w Żarach odbyła się konferencja "Edukacja prawna młodzieży, jako sposób promowania wiedzy prawniczej oraz element programu zapobiegania przestępczości.
W konferencji uczestniczyli między innymi: Starosta Janusz Dudojć, wicestarosta Małgorzata Issel, wójtowie i burmistrzowie, przedstawiciele sądu i placówek oświatowych. Przy tej okazji - pomiędzy szkołami a Sądem Rejonowym w Żarach - podpisano porozumienia ustalające zasady współpracy w zakresie realizowania, rozwijania i promowania programu edukacji prawnej wśród młodzieży. Jego celem jest przede wszystkim poszerzenie świadomości prawnej, zapoznanie młodzieży z zasadami porządku prawnego oraz przekazanie jej praktycznej wiedzy prawniczej. Program realizowany będzie w latach 2015-2017 poprzez prowadzenie w szkołach wykładów z zakresu prawa.
Porozumienia z prezesem żarskiego Sądu Rejonowego podpisali dyrektorzy: Zespołu Szkół Technicznych w Lubsku, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych w Lubsku,Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lubsku, Ochotniczego Hufca Pracy w Żarach, Ośrodka dla Dzieci z Wadami Słuchu i Mowy w Żarach, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Żarach, Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Żarach, Zespołu Szkół Budowlanych w Żarach oraz Liceum Ogólnokształcącego im. B. Prusa w Żarach.
czytaj dalej

Mikołajkowe karate pod patronatem Starosty

 • 17-12-2015
Ilustracja do informacji: Mikołajkowe karate pod patronatem Starosty
13 grudnia 2015 w hali sportowej przy Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Żarach odbył się Gwiazdkowy Turniej Karate Tradycyjnego. Na macie rywalizowało około 160 osób z klubów Karate Berlin, Klub Karate Tradycyjnego Orzeł Poznań, Klub Karate Tradycyjnego Polkowice - Lubin, KS Jaguar Krosno Odrzańskie, Klub Karate Tradycyjnego Hikari Oleśnica, Akademii Karate Tradycyjnego Samuraj Gniezno, oraz gospodarze - Klub Karate Kontra w Żarach.
Impreza miała iście gwiazdkowy charakter. Każdy z zawodników otrzymał medal za uczestnictwo, paczkę od św. Mikołaja, oraz kalendarz na 2016 r. Klubu Karate Kontra. Rozegrano 21 konkurencji z podziałem na wiek, płeć i stopień. Była to również okazja do wyróżnienia i nagrodzenia zawodniczek, które w 2015 r. osiągnęły najwyższe rezultaty sportowe. Wyróżnione to: Nikola Dzióba, Martyna Grajcar i Natalia Uruska.
Turniej zorganizowano pod patronatem Starosty Powiatu Żarskiego i wsparciu Burmistrz Miasta Żary.
czytaj dalej

Polsko-niemiecka współpraca w zakresie ochrony zdrowia

 • 16-12-2015
Ilustracja do informacji: Polsko-niemiecka współpraca w zakresie ochrony zdrowia
15 grudnia 2015 w Klinice Ernst von Bergman w Poczdamie podpisany został list intencyjny dotyczący współpracy pomiędzy żarskimi szpitalami a poczdamską Kliniką. Podpisanie listu porzedziły wizytacje i spotkania robocze, na których ustalono obszary współpracy i wymiany dobrych praktyk. Klinika zainteresowana jest współdziałaniem z powiatowym Szpitalem Na Wyspie, między innymi w zakresie sprawowania opieki medycznej nad matką i dzieckiem.
czytaj dalej

Starosta odwiedził rodziny zastępcze

 • 14-12-2015
Ilustracja do informacji: Starosta odwiedził rodziny zastępcze
14 grudnia 2015, w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, Starosta Powiatu Żarskiego – Janusz Dudojć i wicestarosta Małgorzata Issel – odwiedzili dwie najbardziej potrzebujące wsparcia finansowego rodziny zastępcze i wręczył im bony na kwotę 500 zł. W obu przypadkach były to rodziny spokrewnione – babcie i dziadkowie, którzy całe swoje życie podporządkowali wychowaniu wnucząt, mimo tego, że ich własna sytuacja rodzinna i materialna jest bardzo trudna.
Korzystając z okazji Starosta Żarski składa wszystkim rodzinom zastępczym życzenia zdrowia, optymizmu, wszelkiej pomyślności w Nowym Roku oraz wiary w to, że pomoc tym, którzy tego najbardziej potrzebują, ma ogromne znaczenie.  
czytaj dalej
 • Baner: Powiatowy Urząd Pracy w Żarach
 • Baner: Komenda Powiatowa PSP w Żarach
 • Baner: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach
 • Baner: Szpital na Wyspie
 • Baner: Związek Powiatów Polskich
 • Baner: lubuskie.pl
Wtyczka Facebook