Powiatowe obchody Dnia Pracownika Socjalnego
- 22-11-2024
Dzisiaj, tj. 21 listopada, obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego – święto wszystkich tych, którzy podejmują działania z zakresu pomocy społecznej i każdego dnia wspierają osoby potrzebujące.
Z tej okazji w Domu Pomocy Społecznej w Lubusku odbyło się spotkanie, w trakcie którego Starosta Żarski Bogdan Kępiński złożył życzenia i podziękował za nieocenioną pracę dyrektorkom jednostek organizacyjnych pomocy społecznej powiatu żarskiego: Pani Justynie Przedaszek - dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach, Pani Wioletcie Kuźmińskiej – dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Lubsku, Pani Anetcie Reichel - Wasiljew – dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Miłowicach oraz Pani Agacie Salamońskiej – dyrektor Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych Powiatu Żarskiego.
Starosta, w krótkim przemówieniu, podkreślił ogromną wartość codziennej pracy pracowników socjalnych, którzy nie tylko wykonują obowiązki służbowe, ale przede wszystkim niosą pomoc drugiemu człowiekowi w trudnych chwilach życia. Spotkanie stanowiło również okazję do rozmowy o sukcesach, wyzwaniach i trudnościach, z którymi pracownicy socjalni spotykają się na co dzień.
Dzień Pracownika Socjalnego
- 21-11-2024
Serdecznie dziękujemy za Waszą codzienną pracę na rzecz drugiego człowieka.
Wykaz placówek pomocy dla osób w kryzysie bezdomności na terenie województwa lubuskiego
- 18-11-2024
Merytorycznie o Krajowym Planie Odbudowy
- 15-11-2024
15 listopada 2024 r. w Starostwie Powiatowym w Żarach odbyło się spotkanie przedstawicieli Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Zielonej Górze Joanny Powchowicz i Grzegorza Rozmarynowskiego z Wicestarostą Wojciechem Kasprów oraz pracownikami Starostwa Powiatowego w Żarach z Wydziału Inwestycji i Gospodarki Nieruchomościami oraz Wydziału Finansowo – Budżetowego.
Spotkanie miało na celu omówienie planowanych inwestycji, które mogłyby zostać zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu pozyskanemu z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) oraz Funduszy Europejskich. Dyskusja koncentrowała się na możliwościach finansowania przedsięwzięć mających na celu rozwój infrastruktury oraz modernizację obiektów należących do powiatu żarskiego.
Dziękujemy za merytoryczną rozmowę!
Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego
- 14-11-2024
14 listopada 2024 r. w Starostwie Powiatowym w Żarach odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
Nadrzędnym celem spotkania było omówienie przygotowań do okresu zimowego, w tym podjętych i planowanych przez służby i inspekcje działań mających na celu minimalizowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych, sposobów reagowania na utrudnienia wynikające z okresu zimowego oraz zasad udzielania pomocy osobom bezdomnym i samotnym.
W trakcie posiedzenia szczególną uwagę zwrócono na działalność placówek pomocy społecznej – domów pomocy społecznej, noclegowni i jadłodajni – z uwzględnieniem zasad wspierania osób samotnych, ubogich, w podeszłym w wieku i bezdomnych oraz omówiono zagadnienia związane z bezpieczeństwem energetycznym.
W spotkaniu pod przewodnictwem Starosty Żarskiego Bogdana Kępińskiego uczestniczyli: Wicestarosta Wojciech Kasprów, Komendant Powiatowy PSP w Żarach st. bryg. Paweł Hryniewicz, Komendant mjr Straży Granicznej Monika Karandys-Kazalska, Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Żarach kom. Adrian Łaniewski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Lipinki Jan Lesser, Powiatowy Inspektor Sanitarny Dagmara Nerga, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Żarach Elżbieta Banaś, Powiatowy Lekarz Weterynarii Anna Bożek, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach Justyna Przedaszek, Dyrektor Rejonu Dystrybucji Spółki Enea Oddział Żary Michał Bartosz, Naczelnik Wydziału Organizacyjnego i Zarządza Kryzysowego Małgorzata Najdek oraz pracownicy Referatu Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Żarach Cecylia Rak i Robert Słowikowski.
Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji
7Galeria zdjęć: 2024-11-14 Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego
Obchody 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
- 14-11-2024
8 listopada 2024 r., od przemarszu ulicami Trzebiela, rozpoczęły się uroczystości związane z 106. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, w których uczestniczył Wicestarosta Wojciech Kasprów.
Mieszkańcy udali się na rynek, gdzie odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego rozpoczęła się oficjalna część obchodów. Po okolicznościowych przemówieniach oraz przybliżeniu tła historycznego wydarzeń sprzed 106 lat, odbyła się część artystyczna, montaż słowno – muzyczny upamiętniający historyczny moment odzyskania wolności przez Polskę po 123 latach zaborów, w wykonaniu dzieci i młodzieży.
W równie radosnej atmosferze przebiegały uroczystości w Tuplicach, gdzie 11 listopada - po wysłuchaniu apelu dla Niepodległej przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz po mszy św. w intencji Ojczyzny - odbył się III Marsz Niepodległości ulicami Tuplic. Biało-czerwony korowód zakończył się pod Urzędem Gminy, gdzie mieszkańcy odśpiewali hymn państwowy i wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne.
We świętowaniu 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – zarówno w Trzebielu, jak i Tuplicach - wzięli udział licznie zgromadzeni mieszkańcy obu miejscowości, poczty sztandarowe, przedstawiciele samorządów, służb mundurowych, przedszkolaki oraz dzieci i młodzież szkolna.
Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Żarach, Ośrodek Kultury i Biblioteka w Trzebielu
Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji
14Galeria zdjęć: 2024-11-11 Obchody odzyskania niepodległości przez Polskę
- 2024-11-11 Obchody odzyskania niepodległości przez Polskę1
- 2024-11-11 Obchody odzyskania niepodległości przez Polskę2
- 2024-11-11 Obchody odzyskania niepodległości przez Polskę3
- 2024-11-11 Obchody odzyskania niepodległości przez Polskę5
- 2024-11-11 Obchody odzyskania niepodległości przez Polskę6
- 2024-11-11 Obchody odzyskania niepodległości przez Polskę7
- 2024-11-11 Obchody odzyskania niepodległości przez Polskę8
- 2024-11-11 Obchody odzyskania niepodległości przez Polskę9
11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości
- 08-11-2024
W ciągu zaledwie czterech lat Wielka Wojna zmieniła świat. To, co wcześniej wydawało się niemożliwe – niepodległość Polski – stała się rzeczywistością po 123 latach zaborów. 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości.
Rankiem 10 listopada komendant Józef Piłsudski wysiadł ze specjalnego pociągu z Berlina na Dworcu Wiedeńskim w Warszawie. Wracał do domu po 16 miesiącach uwięzienia w twierdzy w Magdeburgu. Rada Regencyjna zwołała na godzinę 16:30 spotkanie w pałacu arcybiskupim przy ulicy Miodowej, podczas którego podjęła decyzję o przekazaniu Piłsudskiemu zwierzchności nad tworzącym się wojskiem i powierzyła mu misję utworzenia rządu.
Decyzję ogłoszono kolejnego dnia - 11 listopada - po burzliwej nocy, podczas której komendant Piłsudski przyjął przedstawicieli Niemieckiej Rady Żołnierskiej, dowodzącej niemieckim garnizonem w Warszawie. Zgodnie z umową niemieccy żołnierze w zamian za gwarancję bezpiecznego powrotu do kraju mieli pozostawić wyposażenie, w tym broń i amunicję. W nocy polskie oddziały i polscy harcerze spontanicznie zabrali się do rozbrajania Niemców.
Co ciekawe, tego dnia nie nastąpiły w Polsce dalsze przełomowe wydarzenia. Piłsudski następnego dnia przejął obowiązki głównodowodzącego polskiej armii i ogłosił powszechny pobór do wojska, w odpowiedzi na co w ciągu miesiąca zaciągnęło się 100 tysięcy ochotników. Rada Regencyjna została oficjalnie rozwiązania 14 listopada, tego samego dnia Piłsudski powierzył Jędrzejowi Moraczewskiemu stworzenie rządu. 22 listopada wydał on dekret „o najwyższej władzy reprezentacyjnej Republiki Polskiej”, na mocy którego Piłsudski stał się tymczasowym Naczelnikiem Państwa.
Dlaczego zatem 11 listopada? Data ta była pierwotnie obchodzona przez legionistów, głównie o profrancuskiej orientacji, którzy byli najbliższym otoczeniem Piłsudskiego. Wybór padł na ten dzień, ponieważ to 11 listopada podpisano w Compiègne zawieszenie broni, ostatecznie przypieczętowujące porażkę Niemiec. Wiele krajów, w tym Francja i kraje Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, świętuje ten dzień do dziś.
Tekst powstał na podstawie "11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości" - www.gov.pl/web/wegry/11-listopada---narodowe-swieto-niepodleglosci
XI. Festiwal Pieśni Patriotycznej
- 08-11-2024
6 listopada 2024 r. w sali widowiskowej Biblioteki - Centrum Kultury im. Jana Raka w Lubsku odbył się XI. Festiwal Pieśni Patriotycznej zorganizowany przez Zespół Szkół Technicznych im. Władysława Reymonta w Lubsku.
Powiat żarski reprezentowali Wicestarosta Wojciech Kasprów, Wiceprzewodnicząca Rady, Przewodnicząca Komisji Edukacji i Rynku Pracy Elżbieta Łobacz-Bącal, Wiceprzewodnicząca Komisji Edukacji i Rynku Pracy Kornelia Drzewiecka – Wilusz, radni Elżbieta Haściło i Krzysztof Czerniawski oraz Naczelnik Wydziału Edukacji i Zdrowia Bartłomiej Kubiak.
W tegorocznej edycji festiwalu uczestnicy rywalizowali w trzech grupach wiekowych: przedszkola, szkoły podstawowe I-IV oraz szkoły podstawowe V-VIII. Festiwal Pieśni Patriotycznej corocznie promuje pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa Polski oraz pamięć o wydarzeniach, które zmieniły losy naszej ojczyzny. Dla artystów – tych małych i troszkę starszych oraz widowni festiwal stanowi niezwykłą lekcję patriotyzmu.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy pięknych i wzruszających występów, a organizatorom dziękujemy za zaangażowanie włożone w organizację XI. Festiwalu Pieśni Patriotycznej. Do zobaczenia za rok!
Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Żarach oraz Zespół Szkół Technicznych w Lubsku.
Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji
11Galeria zdjęć: 2024-11-06 XI. Festiwal Pieśni Patriotycznej
- 2024-11-06 XI. Festiwal Pieśni Patriotycznej1
- 2024-11-06 XI. Festiwal Pieśni Patriotycznej2
- 2024-11-06 XI. Festiwal Pieśni Patriotycznej3
- 2024-11-06 XI. Festiwal Pieśni Patriotycznej4
VIII sesja Rady Powiatu Żarskiego
- 06-11-2024
5 listopada 2024 r. w Starostwie Powiatowym w Żarach odbyła się VIII sesja Rady Powiatu Żarskiego.
W trakcie sesji radni przyjęli protokół z VII sesji Rady Powiatu Żarskiego, sprawozdanie Starosty Żarskiego z pracy Zarządu Powiatu w okresie między sesjami oraz informacje Przewodniczących Komisji Stałych Rady Powiatu Żarskiego o pracach Komisji w okresie między sesjami.
Radni przyjęli sprawozdanie z realizacji Programu Opieki nad Zabytkami Powiatu Żarskiego na lata 2021 – 2024 za okres 2023 – 2024 oraz poddali pod głosowanie zgłoszony wniosek formalny dotyczący wprowadzenia zmiany w uchwale zmieniającej uchwałę budżetową, który został odrzucony. Rada Powiatu Żarskiego, w dwóch głosowaniach, przyjęła kandydatury Dariusza Dyby i Józefa Łahucika na radnych delegowanych do składu Komisji Bezpieczeństwa i Porządku.
W kolejnych głosowaniach Rada Powiatu Żarskiego podjęła następujące uchwały:
- w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2024-2036.
- w sprawie zmiany uchwały budżetowej Powiatu Żarskiego na 2024 r.
- w sprawie przekazania przez Powiat Żarski Gminie Przewóz zadania do realizacji, związanego z zimowym utrzymaniem drogi powiatowej nr 1101F od DW 350 – Dobrzyń – Sanice – Sobolice w sezonie 2024/2025.
- w sprawie przyjęcia przedsięwzięcia do realizacji oraz złożenia wniosku o dofinansowanie dla zadania pod nazwą „Termomodernizacja budynku Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Żarach”.
- w sprawie udzielenia pomocy finansowej Województwu Lubuskiemu na realizację zadania pn. Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z wykonaniem robót budowlanych w ramach projektu pn.: „Rewitalizacja linii nr 275 na odcinku Bieniów – Lubsko wraz z budową przystanków w m. Budziechów, Jasień i Bieszków” realizowanego w ramach Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej+ do 2029 roku.
-zamieniającą uchwałę nr VI/30/2024 Rady Powiatu Żarskiego z dnia 29 sierpnia 2024 r. w sprawie określenia zadań i podziału środków finansowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na poszczególne zadania powiatu z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej w 2024 roku.
- w sprawie przekazania wniosku według właściwości.
- w sprawie delegowania radnych do składu Komisji Bezpieczeństwa i Porządku. Radni głosowali dwukrotnie: za kandydaturą Dariusza Dyby oraz za kandydaturą Józefa Łahucika.
Po podjęciu uchwał oraz po złożeniu przez radnych interpelacji, zapytań i wniosków, obrady VIII sesji rady Powiatu Żarskiego zostały zakończone.
Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji
17Galeria zdjęć: 2024-11-05 VIII sesja Rady Powiatu Żarskiego
- 2024-11-05 VIII sesja Rady Powiatu Żarskiego1
- 2024-11-05 VIII sesja Rady Powiatu Żarskiego2
- 2024-11-05 VIII sesja Rady Powiatu Żarskiego3
- 2024-11-05 VIII sesja Rady Powiatu Żarskiego4
- 2024-11-05 VIII sesja Rady Powiatu Żarskiego5
- 2024-11-05 VIII sesja Rady Powiatu Żarskiego6
- 2024-11-05 VIII sesja Rady Powiatu Żarskiego7
- 2024-11-05 VIII sesja Rady Powiatu Żarskiego8
- 2024-11-05 VIII sesja Rady Powiatu Żarskiego9
- 2024-11-05 VIII sesja Rady Powiatu Żarskiego10
- 2024-11-05 VIII sesja Rady Powiatu Żarskiego11
- 2024-11-05 VIII sesja Rady Powiatu Żarskiego12
1 listopada - Dzień Wszystkich Świętych
- 31-10-2024
1 listopada, czyli Dzień Wszystkich Świętych, to czas szczególnej zadumy i refleksji nad przemijaniem oraz pamięcią o tych, którzy odeszli. W polskiej tradycji jest to dzień, kiedy rodziny odwiedzają groby bliskich, przynoszą kwiaty i znicze oraz oddają hołd pamięci zmarłych. Ta tradycja, głęboko zakorzeniona w naszej kulturze, nie jest tylko wyrazem pamięci o przodkach, ale również symbolem więzi międzyludzkich oraz szacunku do historii rodzinnej i wspólnej.
Dzień Wszystkich Świętych jest także symbolicznym mostem między przeszłością a teraźniejszością, uczy szacunku i pokory wobec tego, co przemija, ale co jednocześnie wciąż żyje w naszych sercach i pamięci.