.

Wydarzenia

Bezpieczeństwo w Powiecie Żarskim

 • 09-02-2016
Ilustracja do informacji: Bezpieczeństwo w Powiecie Żarskim
9 lutego 2016 w Starostwie Powiatowym w Żarach odbyło się robocze spotkanie dotyczące stanu bezpieczeństwa mieszkańców Powiatu Żarskiego. Na zaproszenie starosty Janusza Dudojcia przybyli wójtowie, burmistrzowie i osoby reprezentujące gminy powiatu, przedstawiciele służb mundurowych - Komendy Powiatowej Policji, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, a także Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
 
Starosta podsumował ubiegły rok pod kątem bezpieczeństwa publicznego. Zaznaczył przy tym, że powiat stale wspiera wszelkie działania mające na celu poprawę warunków pracy służb mundurowych. Z budżetu powiatu wydatkowane są dodatkowe środki wspomagające zakup nowych samochodów służbowych. Rozmawiano również o budowie nowej siedziby Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.
 
Policjanci zaprezentowali uczestnikom spotkania mapę bezpieczeństwa i zagrożeń w powiecie wraz z analizą stanu obecnego. Burmistrz Łęknicy sygnalizował potrzebę wzmocnienia posterunków policji na terenach przygranicznych.
 
W związku z potencjalnym zagrożeniem ze strony uchodźców, straż graniczna prowadzi wzmożone patrole - we współpracy z policją i niemieckimi służbami granicznymi. Podkreślono jednak, że na dzień dzisiejszy na terenie powiatu nie stwierdzono bezpośrednich zagrożeń z tym związanych.
czytaj dalej

Powiat wyremontuje ul. Moniuszki w Żarach

 • 04-02-2016
Ilustracja do informacji: Powiat wyremontuje ul. Moniuszki w Żarach
3 lutego 2016 w starostwie odbyło się spotkanie z przedstawicielami żarskiego ratusza w sprawie planowanej przebudowy ul. Moniuszki w Żarach, która jest drogą powiatową i łączy się z ulicami miejskimi. Planowana inwestycja obejmowałaby odcinek od drogi krajowej DK27 (rondo przy stacji benzynowej) do skrzyżowania ul. Moniuszki, Wieniawskiego i Lotników. To skrzyżowanie ma być przebudowane na rondo. Koncepcja zakłada również przebudowę ulicy Strzelców - w ramach porozumienia z urzędem miejskim, do którego ta droga należy.
Po opracowaniu założeń, starostwo zleci wykonanie dokumentacji projektowej dla całej inwestycji. Remont mógłby ruszyć w 2017 roku.
Wcześniej, prawdopodobnie już wiosną tego roku rozpocznie się remont wiaduktu kolejowego na ul. Moniuszki. Powiat czeka obecnie na ostatnie pozwolenia, by móc zacząć realizację tej inwestycji.
czytaj dalej

XIV sesja Rady Powiatu Żarskiego

 • 01-02-2016
Ilustracja do informacji: XIV sesja Rady Powiatu Żarskiego
1 lutego 2016 w Starostwie Powiatowym w Żarach odbyła się XIV sesja Rady Powiatu Żarskiego.
Na wstępie obrad gratulacje od samorządu Powiatu Żarskiego za wysokie lokaty w corocznym Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych 2016, ogłoszonym przez miesięcznik "Perspektywy", przyjęli dyrektorzy szkół: Krzysztof Neska, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Żarach; Małgorzata Penkal, dyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Żarach oraz Gabriela Fiedler, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych w Lubsku.
czytaj dalej

O szkolnictwie zawodowym, transporcie publicznym i drodze A18

 • 29-01-2016
Ilustracja do informacji: O szkolnictwie zawodowym, transporcie publicznym i drodze A18
Transport publiczny i szkolnictwo zawodowe – to główne tematy spotkania starosty Janusza Dudojcia i wicestarosty Małgorzaty Issel z Alicją Makarską, Członek Zarządu Województwa, do którego doszło 28 stycznia 2016 r. w urzedzie marszałkowskim. Rozmowy dotyczyły również konieczności remontowania drogi krajowej nr 18.
czytaj dalej

Porozumienie A18

 • 28-01-2016
Ilustracja do informacji: Porozumienie A18
26 stycznia 2016 w Iłowej podpisano list intencyjny w sprawie remontu południowej nitki autostrady A18. Pod dokumentem podpisali się samorządowcy z powiatów żarskiego i żagańskiego.
 
W spotkaniu zorganizowanym w Gminnym Centrum Kultury i Sportu udział wzięli: Starosta Żarski Janusz Dudojć, Starosta Żagański Henryk Janowicz, Burmistrz Żagania Daniel Marchewka , Burmistrz Iłowej Paweł Lichtański, Burmistrz Łęknicy Piotr Kuliniak, Burmistrz Gozdnicy Krzysztof Jarosz, Wójt Gminy Wymiarki Wojciech Olszewski, Wójt Gminy Żary Leszek Mrożek, Wójt Gminy Tuplice Katarzyna Kromp, Wójt Gminy Żagań Tomasz Niesłuchowski, Wójt Gminy Przewóz Ryszard Klisowski, Wójt Gminy Brody Ryszard Kowalczuk.
 
W piśmie skierowanym m.in. do Premier Beaty Szydło, Ministra Infrastruktury i Budownictwa Andrzeja Adamczyka oraz Dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad włodarze apelują o ponowną analizę i zmianę w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023, uwzględniającą pilną realizację modernizacji drogi krajowej „A18 Olszyna – Golnice” leżącej na terenie Województwa Lubuskiego i Województwa Dolnośląskiego.
czytaj dalej

Konwent powiatów lubuskich

 • 19-01-2016
Ilustracja do informacji: Konwent powiatów lubuskich
18 stycznia 2016 w siedziebie Starostwa Powiatowego w Zielonej Górze odbyło się posiedzenie Konwentu Powiatów Województwa Lubuskiego. Głównym tematem obrad było wypracowanie mechanizmów dotyczących wykorzystania środków finansowych zaplanowanych na zadania z zakresu doskonalenia jakości kształcenia zawodowego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020.
Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Polak przedstawiła trzy największe obszary wsparcia unijnego dla powiatów - przede wszystkim jest to modernizacja szkolnictwa zawodowego, System Informacji Przestrzennej oraz możliwość finansowania projektów z zakresu ochorony zdrowia.
czytaj dalej

Powiatowe kolędy i pastorałki

 • 18-01-2016
Ilustracja do informacji: Powiatowe kolędy i pastorałki
14 stycznia 2016 w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Żarach odbył się II Powiatowy Fetiwal Kolęd i Pastorałek. Organizatorami festiwalu było Starostwo Powiatowe w Żarach i Łużyckie Stowarzyszenie Artystyczno-Kulturalne "Żaranin". Członkowie rady artystycznej - Waldemar Wolski, Piotr Bochenek i Mariusz Sadowski - wysłuchali wystąpień 56 solistów w pięciu kategoriach wiekowych i przyznali szereg nagród i wyróżnień, podkreślając wysoki poziom prezentacji uczestników kategorii klas I-III i IV-VI oraz dobry w pozostałych kategoriach tegorocznej edycji festiwalu.
 
czytaj dalej

Mamy najlepsze technikum w województwie!

 • 15-01-2016
Ilustracja do informacji: Mamy najlepsze technikum w województwie!
14 stycznia 2016 ogłoszone zostały wyniki 18. edycji ogólnopolskiego Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych miesięcznika "Perspektywy". Na uroczystość w siedzibie Uniwersytetu Warszawskiego przybyli dyrektorzy i uczniowie szkół z całej Polski.
- To już jest 18 ranking szkół ponadgimnazjalnych i 64 ranking polskich szkół i uczelni przygotowany przez Perspektywy. Jesteśmy z tego dumni, tym bardziej, że na wyniki Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych czekają dyrektorzy i nauczyciele oraz gimnazjaliści i ich rodzice, którzy stoją przed wyborem szkoły ponadgimnazjalnej, a także, co bardzo nas cieszy, organy prowadzące szkoły - przypomniał Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, pomysłodawca polskich rankingów edukacyjnych.
W gronie najlepszych znalazło się Technikum Ekonomiczne nr 3 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Żarach zajmując 1. miejsce w województwie i 18. w Polsce. Radości z tego wyróżnienia nie ukrywa dyrektor Krzysztof Neska. - To powod do dumy dla całej szkoły i zasłużony efekt pracy zarówno uczniów, jak i nauczycieli.
czytaj dalej

Konferencja o szkolnictwie zawodowym

 • 13-01-2016
Ilustracja do informacji: Konferencja o szkolnictwie zawodowym
12 stycznia 2016 w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Żarach odbyła się konferencja "Edukacja zawodowa przyszłością regionu żarskiego" - współorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Żarach, Organizację Pracodawców Ziemi Lubuskiej i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze.
 
Podczas konferencji przedstawiono sytuację szkolnictwa zawodowego w powiecie żarskim, analizę rynku pracy. Mówiono także o roli doradztwa zawodowego, zapotrzebowaniu na pracowników, o zawodach nadwyżkowych, a także oczekiwaniach pracodawców wobec kształcenia młodzieży i dorosłych.
 
Starosta Żarski Janusz Dudojć mówił między innymi o perspektywach rozwoju szkolnictwa zawodowego w powiecie żarskim - w odpowiedzi na potrzeby rynku pracy - w związku z przystąpieniem do projektu unijnego "Lubuska sieć kształcenia zawodowego". O możliwych rozwiązaniach modernizacji kształcenia zawodowego z wykorzystaniem środków unijnych informowała Grażyna Uhman z ODN. Głos w sprawie swoich oczekiwań zabrali także pracodawcy, w których interesie jest to, aby trafił do nich młody pracownik jak najlepiej przygotowany do zawodu.
czytaj dalej

Zwiedzili targi w Cottbus

 • 11-01-2016
Ilustracja do informacji: Zwiedzili targi w Cottbus
8 stycznia 2016 młodzież z siedmiu szkół ponadgimnazjalnych z Żar i Lubska odwiedziła największe na terenie Landu Brandenburgii Targi Edukacyjne w Cottbus. Impreza skierowana jest do wszystkich planujących swoją zawodową przyszłość. Przeszło 220 wystawców prezentowało ponad 300 różnych możliwości nauki zawodu. Izba Rzemieślnicza oferuje naukę w ponad 100 zawodach, a Izba Przemysłowo-Handlowa proponuje naukę zawodu na 140 kierunkach i opiekuje sie 1400 przedsiębiorstwami, które uczą zawodu w regionie. Uniwersytety, szkoły wyższe i akademie zawodowe oferuja ponad 150 różnych kierunków studiów, różnież w połączeniu z praktyką zawodową.
 
Wyjazd na targi do Niemiec zorganizowało Starostwo Powiatowe w Żarach.
 
czytaj dalej
 • Baner: Powiatowy Urząd Pracy w Żarach
 • Baner: Komenda Powiatowa PSP w Żarach
 • Baner: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach
 • Baner: Szpital na Wyspie
 • Baner: Związek Powiatów Polskich
 • Baner: lubuskie.pl
Wtyczka Facebook