.

Wydarzenia

Porozumienie A18

 • 28-01-2016
Ilustracja do informacji: Porozumienie A18
26 stycznia 2016 w Iłowej podpisano list intencyjny w sprawie remontu południowej nitki autostrady A18. Pod dokumentem podpisali się samorządowcy z powiatów żarskiego i żagańskiego.
 
W spotkaniu zorganizowanym w Gminnym Centrum Kultury i Sportu udział wzięli: Starosta Żarski Janusz Dudojć, Starosta Żagański Henryk Janowicz, Burmistrz Żagania Daniel Marchewka , Burmistrz Iłowej Paweł Lichtański, Burmistrz Łęknicy Piotr Kuliniak, Burmistrz Gozdnicy Krzysztof Jarosz, Wójt Gminy Wymiarki Wojciech Olszewski, Wójt Gminy Żary Leszek Mrożek, Wójt Gminy Tuplice Katarzyna Kromp, Wójt Gminy Żagań Tomasz Niesłuchowski, Wójt Gminy Przewóz Ryszard Klisowski, Wójt Gminy Brody Ryszard Kowalczuk.
 
W piśmie skierowanym m.in. do Premier Beaty Szydło, Ministra Infrastruktury i Budownictwa Andrzeja Adamczyka oraz Dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad włodarze apelują o ponowną analizę i zmianę w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023, uwzględniającą pilną realizację modernizacji drogi krajowej „A18 Olszyna – Golnice” leżącej na terenie Województwa Lubuskiego i Województwa Dolnośląskiego.
czytaj dalej

Konwent powiatów lubuskich

 • 19-01-2016
Ilustracja do informacji: Konwent powiatów lubuskich
18 stycznia 2016 w siedziebie Starostwa Powiatowego w Zielonej Górze odbyło się posiedzenie Konwentu Powiatów Województwa Lubuskiego. Głównym tematem obrad było wypracowanie mechanizmów dotyczących wykorzystania środków finansowych zaplanowanych na zadania z zakresu doskonalenia jakości kształcenia zawodowego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020.
Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Polak przedstawiła trzy największe obszary wsparcia unijnego dla powiatów - przede wszystkim jest to modernizacja szkolnictwa zawodowego, System Informacji Przestrzennej oraz możliwość finansowania projektów z zakresu ochorony zdrowia.
czytaj dalej

Powiatowe kolędy i pastorałki

 • 18-01-2016
Ilustracja do informacji: Powiatowe kolędy i pastorałki
14 stycznia 2016 w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Żarach odbył się II Powiatowy Fetiwal Kolęd i Pastorałek. Organizatorami festiwalu było Starostwo Powiatowe w Żarach i Łużyckie Stowarzyszenie Artystyczno-Kulturalne "Żaranin". Członkowie rady artystycznej - Waldemar Wolski, Piotr Bochenek i Mariusz Sadowski - wysłuchali wystąpień 56 solistów w pięciu kategoriach wiekowych i przyznali szereg nagród i wyróżnień, podkreślając wysoki poziom prezentacji uczestników kategorii klas I-III i IV-VI oraz dobry w pozostałych kategoriach tegorocznej edycji festiwalu.
 
czytaj dalej

Mamy najlepsze technikum w województwie!

 • 15-01-2016
Ilustracja do informacji: Mamy najlepsze technikum w województwie!
14 stycznia 2016 ogłoszone zostały wyniki 18. edycji ogólnopolskiego Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych miesięcznika "Perspektywy". Na uroczystość w siedzibie Uniwersytetu Warszawskiego przybyli dyrektorzy i uczniowie szkół z całej Polski.
- To już jest 18 ranking szkół ponadgimnazjalnych i 64 ranking polskich szkół i uczelni przygotowany przez Perspektywy. Jesteśmy z tego dumni, tym bardziej, że na wyniki Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych czekają dyrektorzy i nauczyciele oraz gimnazjaliści i ich rodzice, którzy stoją przed wyborem szkoły ponadgimnazjalnej, a także, co bardzo nas cieszy, organy prowadzące szkoły - przypomniał Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, pomysłodawca polskich rankingów edukacyjnych.
W gronie najlepszych znalazło się Technikum Ekonomiczne nr 3 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Żarach zajmując 1. miejsce w województwie i 18. w Polsce. Radości z tego wyróżnienia nie ukrywa dyrektor Krzysztof Neska. - To powod do dumy dla całej szkoły i zasłużony efekt pracy zarówno uczniów, jak i nauczycieli.
czytaj dalej

Konferencja o szkolnictwie zawodowym

 • 13-01-2016
Ilustracja do informacji: Konferencja o szkolnictwie zawodowym
12 stycznia 2016 w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Żarach odbyła się konferencja "Edukacja zawodowa przyszłością regionu żarskiego" - współorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Żarach, Organizację Pracodawców Ziemi Lubuskiej i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze.
 
Podczas konferencji przedstawiono sytuację szkolnictwa zawodowego w powiecie żarskim, analizę rynku pracy. Mówiono także o roli doradztwa zawodowego, zapotrzebowaniu na pracowników, o zawodach nadwyżkowych, a także oczekiwaniach pracodawców wobec kształcenia młodzieży i dorosłych.
 
Starosta Żarski Janusz Dudojć mówił między innymi o perspektywach rozwoju szkolnictwa zawodowego w powiecie żarskim - w odpowiedzi na potrzeby rynku pracy - w związku z przystąpieniem do projektu unijnego "Lubuska sieć kształcenia zawodowego". O możliwych rozwiązaniach modernizacji kształcenia zawodowego z wykorzystaniem środków unijnych informowała Grażyna Uhman z ODN. Głos w sprawie swoich oczekiwań zabrali także pracodawcy, w których interesie jest to, aby trafił do nich młody pracownik jak najlepiej przygotowany do zawodu.
czytaj dalej

Zwiedzili targi w Cottbus

 • 11-01-2016
Ilustracja do informacji: Zwiedzili targi w Cottbus
8 stycznia 2016 młodzież z siedmiu szkół ponadgimnazjalnych z Żar i Lubska odwiedziła największe na terenie Landu Brandenburgii Targi Edukacyjne w Cottbus. Impreza skierowana jest do wszystkich planujących swoją zawodową przyszłość. Przeszło 220 wystawców prezentowało ponad 300 różnych możliwości nauki zawodu. Izba Rzemieślnicza oferuje naukę w ponad 100 zawodach, a Izba Przemysłowo-Handlowa proponuje naukę zawodu na 140 kierunkach i opiekuje sie 1400 przedsiębiorstwami, które uczą zawodu w regionie. Uniwersytety, szkoły wyższe i akademie zawodowe oferuja ponad 150 różnych kierunków studiów, różnież w połączeniu z praktyką zawodową.
 
Wyjazd na targi do Niemiec zorganizowało Starostwo Powiatowe w Żarach.
 
czytaj dalej

Radni uchwalili budżet na 2016 rok

 • 23-12-2015
Ilustracja do informacji: Radni uchwalili budżet na 2016 rok
22 grudnia 2015 w Starostwie Powiatowym w Żarach odbyła się XIII sesja Rady Powiatu, której głównym tematem było uchwalenie budżetu na rok 2016. Uchwała budżetowa została przyjęta.
Polska drużyna kobiet zajęła 4 miejsce na Mistrzostwach Świata w piłce ręcznej. Samorządowcy pogratulowali zaproszonym na sesję rodzicom oraz trenerowi żaranek Moniki Kobylińskiej i Anety Łabudy, które zagrały w reprezentacji Polski. Wieloletnim trenerem i obecnie również prezesem Międzyszkolnego Klubu Sportowego "Sokół" Żary jest radny powiatowy, Tadeusz Płóciennik.
czytaj dalej

Powiat wspomaga policję

 • 18-12-2015
Ilustracja do informacji: Powiat wspomaga policję
18 grudnia 2015 przed siedzibą Komendy Powiatowej Policji w Żarach odbyło się uroczyste przekazanie i poświęcenie nowo zakupionych samochodów, które od dziś służyć będą w codziennej pracy policjantom na terenie Powiatu Żarskiego.
W uroczystości wzięli udział między innymi: Starosta Żarski Janusz Dudojć, Wójt Gminy Żary Leszek Mrożek, Wiceburmistrz Żar Patryk Faliński. Obecność przedstawicieli samorządów lokalnych była nieprzypadkowa, ponieważ zakup samochodów był możliwy właśnie dzięki wsparciu finansowemu z budżetu Powiatu Żarskiego oraz gminy Żary, miasta Żary i miasta Łęknica. Połowa środków pochodziła z Komendy Głównej Policji. Nowoczesne auta o łącznej wartości 245 tys. zł zastąpią stare, już wysłużone. Jeden z nich trafi do komisariatu w Łęknicy, natomiast trzy pozostaną w żarskiej komendzie.
czytaj dalej

Stypendia dla najlepszych uczniów

 • 18-12-2015
Ilustracja do informacji: Stypendia dla najlepszych uczniów
17 grudnia 2015 w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Żarach odbyło się uroczyste wręczenie stypendiów Rady Powiatu Żarskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki, kultury i sztuki, sportu oraz nauki zawodu. W obecności starosty, wicestarosty, członków Zarządu Powiatu, radnych - członków Komisji Edukacji i Unii Europejskiej, dyrektorów szkół oraz rodziców - otrzymali je najlepsi uczniowie szkół ponadgimnazjalnych w Powiecie Żarskim.
 
W dziedzinie nauki stypendia otrzymali: uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Żarach - Krystian Alechno i Katarzyna Kuchcińska; uczeń Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego - Kamil Gromnicki; uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych w Lubsku - Emilia Rutkowska, Sylwia Musidlak, Damian Bober i Fabian Babicki; uczniowie Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Żarach - Dagmara Polakowska i Michał Czerniawski; uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Żarach - Maksymilian Gronek i Gabriela Mazur oraz uczennice Zespołu Szkół Budowlanych w Żarach - Kamila Bartkiewicz i Małgorzata Kacewicz.
 
W dziedzinie kultury i sztuki stypendia otrzymali: uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych w Lubsku - Albert Iwanicki, Antonietta Nachiero i Marta Kondracka oraz uczennice Zespołu Szkół Ekonomicznych w Żarach - Agata Jasczemska i Patrycja Wójtowicz.
 
W dziedzinie sportu stypendia otrzymali: uczeń Zespołu Szkół Samochodowych w Żarach - Jakub Karolewicz; uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Żarach - Daniel Ratajczyk i Artur Szewczyk; uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych w Lubsku - Klaudia Wróbel oraz uczeń Zespołu Szkół Budowlanych w Żarach - Mateusz Anklewicz.
 
W dziedzinie nauki zawodu stypendia otrzymali: uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Żarach - Kornela Nowak; uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych w Lubsku - Piotr Jarczak i Mateusz Borowski; uczennica Zespołu Szkół Technicznych w Lubsku - Roksana Wiśniewska; uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych w Żarach - Jacek Katolicki i Tomasz Floryszczak; uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Żarach - Rafał Korycki i Michał Nogas oraz uczeń Zespołu Szkół Budowlanych w Żarach - Rafał Pawlik.
czytaj dalej

Nowoczesna porodówka w powiatowym Szpitalu na Wyspie

 • 18-12-2015
Ilustracja do informacji: Nowoczesna porodówka w powiatowym Szpitalu na Wyspie
17 grudnia 2015 w Szpitalu na Wyspie w Żarach odbyło się uroczyste otwarcie wyremontowanego traktu porodowego. Teraz nowe sale mają charakter przytulnych, domowych pokoi. Nowoczesny sprzęt, przestrzeń, kąciki rekreacyjne w każdej z nich oraz sala do porodów w wodzie, tworzą przyjazną atmosferę dla każdej rodzącej mamy.
W uroczystości uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz samorządowych, którym w dobie niżu demograficznego szczególnie bliski jest temat wysokiej jakości opieki nad matką i dzieckiem. Obecni byli m.in.: Starosta i Wicestarosta Powiatu Żarskiego, członkowie Zarządu Powiatu Żarskiego i Komisji Zdrowia; reprezentanci samorządu powiatu żagańskiego w osobach Wicestarosty i Sekretarza Powiatu; Burmistrz i Przewodniczący Rady Miasta Żary; dyrektorzy ds. lecznictwa i spraw ekonomicznych Oddziału Lubuskiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
Koszt remontu to 650 000 zł, w tym wkład Powiatu Żarskiego - 500 000 zł.
czytaj dalej
 • Baner: Powiatowy Urząd Pracy w Żarach
 • Baner: Komenda Powiatowa PSP w Żarach
 • Baner: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach
 • Baner: Szpital na Wyspie
 • Baner: Związek Powiatów Polskich
 • Baner: lubuskie.pl
Wtyczka Facebook