.

Wydarzenia

Obchody 76. Rocznicy Forsowania Nysy Łużyckiej przez II Armię Wojska Polskiego i 1. Korpus Pancerny na Łużycach w 1945 r.

Ilustracja do informacji: Obchody 76. Rocznicy Forsowania Nysy Łużyckiej przez II Armię Wojska Polskiego i 1. Korpus Pancerny na Łużycach w 1945 r.
16 kwietnia 2021 r. pod pomnikiem poległych żołnierzy 27. Pułku Piechoty w Przewozie odbyły się uroczystości upamiętniające 76. Rocznicę Forsowania Nysy Łużyckiej, czyli walk II Armii Wojska Polskiego i I Korpusu Pancernego na Łużycach w 1945 roku.
 
W obchodach udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, dowództwa wojskowego, służb mundurowych oraz mieszkańcy.  Powiat Żarski reprezentowali Starosta Żarski Józef Radzion, Przewodniczący Rady Powiatu Żarskiego Wiktor Kułdosz, Członek Zarządu Tomasz Czajkowski oraz Radny Rady Powiatu Dariusz Dyba.
 
Oprawę uroczystości, jak co roku, zapewniła wojskowa asysta honorowa z 10. Brygady Kawalerii Pancernej im. generała broni Stanisława Maczka. Po modlitwie za poległych odczytano Apel Pamięci, a po nim na cześć żołnierzy, którzy zginęli podczas forsowania Nysy Łużyckiej oddano salwą honorową.
 
Na zakończenie delegacje władz samorządowych złożyły kwiaty pod pomnikiem poległych żołnierzy i udały się nad Nysę Łużycką, by oddać cześć bohaterom poprzez symboliczne wrzucenie kwiatów do rzeki.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Baner: Powiatowy Urząd Pracy w Żarach
  • Baner: Komenda Powiatowa PSP w Żarach
  • Baner: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach
  • Baner: Szpital na Wyspie
  • Baner: Związek Powiatów Polskich
  • Baner: lubuskie.pl
Wtyczka Facebook