Miasto Łęknica

 Urząd Miejski w Łęknicy

ul. Żurawska 1
68-208 Łęknica
tel.  68 362 4700
fax  68 362 4701
Urząd czynny:
poniedziałek-piątek - 7.00-15.00
 

www.leknica.pl

 Burmistrz Piotr Kuliniak

 

 Herb

 Informacje ogólne

Miasto Łęknica leży w południowo-zachodniej części powiatu, bezpośrednio przy granicy polsko-niemieckiej. Sąsiaduje z gminami Trzebiel i Przewóz.
Do 1945 roku dzisiejsza Łęknica była prawobrzeżną częścią niemieckiego miasta Bad Muskau. Już w XV wieku znana była pod łużycką nazwą Mużaków. W pierwszej połowie XIX wieku Łęknica została objęta planem właściciela Bad Muskau, księcia Hermana von Pücklera, założenia po obu stronach rzeki parku krajobrazowego – obecnie Park Mużakowski.

Po II wojnie światowej po stronie polskiej powstała wieś Łęknica, mająca swój rodowód w osadzie górniczej. W 1956 roku stała się osiedlem liczącym 1400 mieszkańców. W 1969 uzyskała prawa miejskie.

Obecnie ogólna powierzchnia miasta wynosi 16,4 km2, z czego 10,9 km2 stanowi Park Mużakowski i las. Przy przejściu granicznym powstał jeden z największych bazarów handlowych w Europie, opłaty targowe z targowiska stały się głównym dochodem budżetu miasta. W rezultacie Łęknica znalazła się w krajowej czołówce pod względem dochodu gminy w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

 

Warto zobaczyć: Belweder - pałac z początku XX wieku, Park Mużakowski - rezerwat kulturowy z XIX wieku, rezerwat przyrody Nad Młyńską Strugą, zabytkowa huta szkła z początków XX wieku, kopalnia węgla brunatnego Babina z XIX wieku.

 

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2002 - pobierz .pdf