Dzień Flagi 2018

 • 02-05-2018
Ilustracja do informacji: Dzień Flagi 2018
W dniu 2 maja, my Polacy, manifestujemy swoją miłość do biało-czerwonych barw. To doskonała okazja, by przypomnieć jak prezentować barwy narodowe, polską flagę, a także inne weksylia w przestrzeni publicznej.
 
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało publikację pt. „Biało-Czerwona”. Ten praktyczny przewodnik zawiera informacje w jaki sposób i w jakiej kolejności na masztach oraz w pomieszczeniach umieszczać flagę Rzeczypospolitej Polskiej z flagami innych państw, a także jednostek samorządu terytorialnego. Wskazówki w nim zawarte dotyczą rożnych okoliczności, między innymi uroczystości, wizyt gości zagranicznych, marszów oraz żałoby.
 
Zachęcamy do zapoznania się z publikacją.
 
czytaj dalej

Posiedzenie Zarządu i Komisji Rewizyjnej Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP

 • 02-05-2018
Ilustracja do informacji: Posiedzenie Zarządu i Komisji Rewizyjnej Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP
27 kwietnia 2018 r. w Starostwie Powiatowym w Żarach odbyło się wspólne posiedzenie Zarządu i Komisji Rewizyjnej Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Starosta Żarski Janusz Dudojć – pełniący również obowiązki Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP – oraz Komendant Powiatowy PSP w Żarach st. kpt. Robert Słowikowski.
 
Nadrzędnym celem spotkania było omówienie zagadnień związanych z organizacją Obchodów Dnia Strażaka na szczeblu: powiatowym, wojewódzkim oraz centralnym.
czytaj dalej

XVII Targi Edukacyjne

 • 27-04-2018
Ilustracja do informacji: XVII Targi Edukacyjne
25 kwietnia 2018 r. w hali Powiatowego Centrum Sportu w Żarach odbyła się kolejna, XVII edycja, Targów Edukacyjnych, które otworzyła Wicestarosta Małgorzata Issel. W obecności Starosty Żarskiego Janusza Dudojcia, przedstawicieli zarządu, radnych Rady Powiatu, dyrektorów oraz nauczycieli placówek oświatowych i zaproszonych gości zaprezentowano bogatą ofertę szkół ponadgimnazjalnych  Powiatu Żarskiego.

Targi zgromadziły liczną rzeszę gimnazjalistów, którzy stoją przed wyborem kierunku dalszego kształcenia. Ogromnym powodzeniem wśród zwiedzających cieszyły się stoiska szkół zawodowych oraz techników, na których uczniowie w ciekawy sposób prezentowali praktyczne umiejętności nabyte w trakcie nauki.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Dodatkowa zieleń na "Karasiu"

 • 27-04-2018
Ilustracja do informacji: Dodatkowa zieleń na "Karasiu"
26 kwietnia 2018 roku Starosta Żarski Janusz Dudojć pomagał sadzić klony przy nowo wybudowanej ścieżce pieszo-rowerowej nad Zalewem ,,Karaś’’ w Lubsku. Wybrany gatunek drzewek dodatkowo podkreśli urok ulubionego miejsca do aktywnego wypoczynku mieszkańców Lubska i okolic. Prace prowadzone nad Zalewem wchodzą w ostatnią fazę. Już niedługo będzie można korzystać z nowych ławeczek, stojaków na rowery oraz koszy na śmieci. Prace związane z modernizacją Zalewu zostały przeprowadzone w ramach projektu pn. "Przygoda z Nysą- zagosodarowanie turystyczne pogranicza-polsko niemieckiego - etap IV" współfinansowanego z środków Europejskiego Funduszu Rozwoju regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg Polska-Saksonia 2014-2020.
 
Pamiętajmy, że o atrakcje turystyczne należy szczególnie dbać i szanować, gdyż są one naszą wizytówką. 
 
 
czytaj dalej

4 Dycha po Żarach

 • 23-04-2018
Ilustracja do informacji: 4 Dycha po Żarach
22 kwietnia 2018 roku setki biegaczy ruszyło ulicami Żar, by wspólnie wziąć udział już w czwartej edycji ,,Dychy po Żarach’’. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Żarski Janusz Dudojć. W biegu wzięli udział zarówno dorośli oraz dzieci, które miały do pokonania – w zależności od wieku -  dystans 400 metrów lub 800 m. W palącym słońcu sportowcy przebiegli 10 kilometrów. Na mecie na biegaczy czekała Wicestarosta Małgorzata Issel, przedstawiciele władz samorządowych, a także bliscy i wolontariusze.
W kategorii mężczyzn pierwszy na metę z czasem 33 minuty 29 sekund przybiegł Adam Draczyński z Nowej Soli. Tuż za nim uplasował się Jacek Stadnik z Krosna, z czasem 33,36 min. Brązowy medal zdobył Michał Fedorczak z Nowej Soli, pokonując trasę w 34,47 min.
W kategorii kobiet złoto zdobyła Wioletta Oleksyk z Żar, z czasem 40,18 min. Na drugim miejscu znalazła się Barbara Pochranowicz z Dębna, która dystans 10 km przebiegła w 40 minut i 42 sekundy. Trzecia na podium stanęła Agnieszka Gadomska z Zielonej Góry, z czasem 41,14.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sportowych sukcesów! 
 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

27Galeria zdjęć: 4 Dycha po Żarach

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego pięknieje z każdym dniem!

 • 23-04-2018
Ilustracja do informacji: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego pięknieje z każdym dniem!
16 kwietnia 2018 r. Starosta Żarski Janusz Dudojć przyglądał się postępom prac budowlanych związanych z II etapem kompleksowej modernizacji budynku Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żarach. Zakres prac budowalnych związanych z termomodernizacją budynku obejmował m.in. przebudowę kotłowni, docieplenie budynku, remont stropodachu nad piętrem, rozbiórkę budynku portierni, rozbiórkę tarasu, utwardzenie terenu oraz budowę schodów z podjazdem.
Przypomnijmy, w maju 2017 r. w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żarach rozpoczął się I etap przebudowy pomieszczeń warsztatowych na potrzeby nowoczesnych pracowni do nauki zawodu, który obejmował m.in. wymianę wszystkich instalacji, wykonanie nowych posadzek oraz dostosowanie pomieszczeń do najnowocześniejszego sprzętu, który został zakupiony z pozyskanych przez Powiat Żarski pieniędzy w ramach projektu „Modernizacja Kształcenia Zawodowego”. Kolejnym krokiem były, zmierzające właśnie ku końcowi, prace zewnętrzne związane z termomodernizacją szkoły.
Całkowite zakończenie prac remontowych przewidziano na 30 sierpnia 2018 r.
Koszt inwestycji wyniesie 2 261 821 zł.
czytaj dalej

XI Powiatowy Festiwal Piosenki Biesiadnej w Lipinkach Łużyckich

 • 20-04-2018
Ilustracja do informacji: XI Powiatowy Festiwal Piosenki Biesiadnej w Lipinkach Łużyckich
14 kwietnia 2018 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Lipinkach Łużyckich odbyła się jedenasta edycja Powiatowego Festiwalu Piosenki Biesiadnej pod hasłem "Legiony to...". Mieszkańcy oraz uczestnicy Festiwalu wysłuchali pieśni patriotycznych w wykonaniu lokalnych zespołów śpiewaczych. W wydarzeniu udział wziął Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Żarskiego Dawid Nowakowski oraz Radna Powiatu Żarskiego Anna Ślawska. Powiatowy Festiwal Piosenki Biesiadnej swoim patronatem honorowym objął Starosta Żarski Janusz Dudojć.
 
W tegorocznej edycji Festiwalu udział wzięło trzynaście zespołów ludowych z terenu całego Powiatu Żarskiego. Wśród występujących artystów znalazły się następujące zespoły: „Wrzos”  Mirostowice Dolne, „Jarzębina” Sieniawa Żarska, „Łużyczanki” Lipinki Łużyckie, „Złoty Kłos” Marszów, „Tupliczanki” Tuplice, „Bieniowianki” Bieniów, „Szyszynianki” Biedrzychowice, „Czerwona Jarzębina” Lubanice, „Jutrzenka” Olbrachtów”, „Karolinki” Grabik, „Chabry” Złotnik, „Złoty Wiek” Żary oraz „Lesowianki” Łazy.
 
Decyzją jury nagrody przyznano następującym zespołem:
I miejsce - „Jarzębina” Sieniawa Żarska   
I miejsce - „Czerwona Jarzębina”  Lubanice    
II miejsce - „Karolinki” Grabik                       
III miejsce - „Tupliczanki” Tuplice                                   
wyróżnienie - „Złoty Wiek” Żary                                                
 
czytaj dalej

Obchody 73. Rocznicy Forsowania Nysy Łużyckiej przez II Armię Wojska Polskiego i 1. Korpus Pancerny na Łużycach w 1945 r.

 • 19-04-2018
Ilustracja do informacji: Obchody 73. Rocznicy Forsowania Nysy Łużyckiej przez II Armię Wojska Polskiego i 1. Korpus Pancerny na Łużycach w 1945 r.
16 kwietnia 2018 roku w Przewozie odbyły się obchody 73 rocznicy Forsowania Nysy Łużyckiej. W uroczystości udział wzięła Wicestarosta Małgorzata Issel, Przewodnicząca Rady Powiatu Helena Sagasz, Radni Powiatu Żarskiego: Anna Ślawska, Kazimierz Drozd oraz Dariusz Dyba, Wójt Przewozu Ryszard Klisowski, przedstawiciele służb mundurowych i władz samorządowych, kombatanci, Mieszkańcy Powiatu i zaproszeni goście.
 
W trakcie obchodów głos zabrała Wicestarosta Małgorzata Issel, która podziękowała kombatantom za ich wkład w historię i wręczyła im pamiątkowe kosze ufundowane przez Starostę Żarskiego Janusza Dudojcia. Uroczystości odbyły się przy pomniku poległych żołnierzy 27 Pułku Piechoty. Żołnierze z Kompanii Honorowej 10 Brygady Kawalerii Pancernej oddali hołd poległym podczas Apelu Pamięci. Następnie przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, kombatantów i mieszkańców Powiatu złożyli wieńce i znicze pod pomnikiem. Kolejnym punktem obchodów wszyscy uczestnicy udali się nad Nysę Łużycką, by oddać cześć bohaterom poprzez wrzucenie czerwonych goździków do rzeki.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Pierwsza niemiecko-polska konferencja pt. ,,Transgraniczna współpraca w zakresie zwalczania i zapobiegania uzależnieniom w Euroregionie Sprewa-Nysa-Bóbr’’

 • 13-04-2018
Ilustracja do informacji: Pierwsza niemiecko-polska konferencja pt. ,,Transgraniczna współpraca w zakresie zwalczania i zapobiegania uzależnieniom w Euroregionie Sprewa-Nysa-Bóbr’’
11 kwietnia 2018 r. w siedzibie Powiatu Sprewa-Nysa w Forście odbyła się pierwsza niemiecko-polska konferencja poświęcona współpracy transgranicznej pt. ,,Transgraniczna współpraca w zakresie zwalczania i zapobiegania uzależnieniom w Euroregionie Sprewa-Nysa-Bóbr’’.
 
Podczas konferencji Powiat Żarski reprezentowała Wicestarosta Małgorzata Issel. Ponadto, w wydarzeniu udział wzięli m.in.: Starosta Forst Pan Harald Altekrüger, psycholog kliniczny z Ośrodka Terapeutycznego PROFIL W Żarach Pan Łukasz Basaj, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach Pani Justyna Przedaszek, przedstawicielka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidermatologicznej w Żarach Pani Aleksandra Śnieżek, dyrektor Zespołu Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Żarach Pani Lucyna Hoffman – Czyżyk, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Żarach Pani Arleta Śniatecka oraz dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Żarach Pan Jerzy Kowalczyk.
 
W ramach programu INTERREG VA, utworzono niemiecko-polski projekt mający na celu połączenie wspólnych sił oraz interesów polskich i niemieckich ośrodków ds. uzależnień i zapobiegania uzależnieniom w Euroregionie Sprewa-Nysa-Bóbr.
czytaj dalej

Inauguracja zajęć na kwalifikacyjnym kursie zawodowym " Montaż urządzeń i systemów mechanicznych" w CKZiU

 • 09-04-2018
Ilustracja do informacji: Inauguracja zajęć na kwalifikacyjnym kursie zawodowym " Montaż urządzeń i systemów mechanicznych" w CKZiU
6 kwietnia 2018 w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żarach zainaugurowano zajęcia na Kwalifikacyjnym Kursie Zawodowym E.03. Montaż urządzeń i systemów mechatronicznych realizowanym na potrzeby żarskiej firmy SWISS KRONO.
W spotkaniu wzięli udział : Starosta Żarski Janusz Dudojć, Przewodnicząca Rady Powiatu Helena Sagasz, Wicestarosta Małgorzata Issel, Sekretarz Powiatu Agnieszka Domaradzka, , członkowie Zarządu, przedstawiciele Komisji Edukacji, oraz Naczelnik Wydziału Edukacji i Zdrowia - Bartłomiej Kubiak.
SWISS KRONO reprezentowali: członek Zarządu Krzysztof Przygocki oraz pracownicy działu kadr Beata Pacholska i Edyta Kaczmarek.
W ramach kursu słuchacze, uczniowie CKZiU, będą realizować praktyczną naukę zawodu na terenie zakładu, poznając przy okazji specyfikę produkcyjną i organizacyjną SWISS KRONO.
Kurs potrwa do listopada 2018r. i zakończy się egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe. Zakład przewiduje zatrudnienie wybranych osób.
czytaj dalej
 • Baner: Powiatowy Urząd Pracy w Żarach
 • Baner: Komenda Powiatowa PSP w Żarach
 • Baner: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach
 • Baner: Szpital na Wyspie
 • Baner: Związek Powiatów Polskich
 • Baner: lubuskie.pl
.
Baner: sport 1Baner: sport 2Baner: wydarzenia 1Baner: strona główna 1Baner: wydarzenia 2015Baner: OC 1Baner: OC 2Baner: główna 2Baner: główna 4Baner: oświata 1