Modernizacja kształcenia zawodowego

Warsztaty pod hasłem „Przygotowanie Regionalnych Targów Turystycznych w Hoyerswerdzie i Żarach”

 • 28-09-2018
Ilustracja do informacji: Warsztaty pod hasłem „Przygotowanie Regionalnych Targów Turystycznych w Hoyerswerdzie i Żarach”
W warsztatach pod hasłem „Przygotowanie Regionalnych Targów Turystycznych w Hoyerswerdzie i Żarach” w dniach 17 - 18 września tego roku w Żarach wzięło udział 55 uczestników: uczniowie oraz nauczyciele z saksońskich i polskich szkół, profesjonalni trenerzy i przedstawiciele lokalnych instytucji kultury. 
 
Podczas warsztatów uczniowie z Polski i Saksonii opracowali koncepcję Regionalnych Targów Turystycznych, które odbędą się w dniu 22 listopada tego roku w Hoyerswerdzie. Ponadto przeprowadzili ewaluację Polsko-Niemieckiego Festiwalu Kultury Młodzieżowej BOOMFest 2018, który przygotowany został przez nich podczas wcześniejszych działań edukacyjnych w ramach projektu RegionalManagement i odbył się w dniu 14. czerwca 2018 r w Görlitz i Zgorzelcu. W tym celu uczniowie pracowali w grupach profilowych, tj. grupie logistycznej, finansowej, programowej oraz grupie zajmującej się promocją przedsięwzięcia. Festiwal zorganizowany przez Młodych Menedżerów Kultury i Turystyki w Görlitz i Zgorzelcu miał na celu praktyczne zastosowanie umiejętności nabytych przez uczniów z Polski i Saksonii w trakcie działań projektowych. Przedsięwzięcie to umożliwiło ponad 400 zaproszonym gościom, rówieśnikom z innych miast i szkół regionu przygranicznego aktywny udział w wielu ciekawych warsztatach. Ponadto była to wspaniała okazja do wpierania kontaktów między młodzieżą z obu krajów i wspólnego spędzenia niezapomnianego dnia nad Nysą. 
 
Młodzi Menedżerowie Kultury i Turystyki uczestniczyli także w warsztatach przygotowanych przez Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego, podczas których zapoznali się z lokalną historią oraz ofertą kulturalno-turystyczną Żar. Na zakończenie wszyscy udali się na spacer śladami Telemanna, Dewinów–Bibersteinów, Bibersteinów i Promnitzów. 
 
To już trzeci i zarazem ostatni rok realizacji projektu RegionalManagement. Kompetencje i perspektywy zawodowe w polsko-saksońskim regionie przygranicznym. W ostatnim roku naszej projektowej współpracy zaplanowaliśmy wspólnie następujące działania:
 • Spotkanie robocze w dniu 25.10.2018 r. w Hoyerswerdzie
 • Regionalne Targi Turystyczne w dniu 22.11.2018 r. w Hoyerswerdzie
 • Spotkanie robocze w Görlitz – styczeń 2019
 • Dwudniowe warsztaty tematyczne w Bischofswerdzie – luty 2019
 • 3. Regionalne Targi Turustyczne ZAR – marzec 2019
 • PL-SN Konferencja Młodych Menedżerów Kultury i Turystyki w Bolesławcu – maj 2019
 • Spotkanie na zakończenie projektu w Görlitz – czerwiec 2019
czytaj dalej

Staże u pracodawców

 • 11-09-2018
Ilustracja do informacji: Staże u pracodawców
Do dnia 31.08.2018  w ramach realizacji projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Powiecie Żarskim” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego  w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020, uczniowie oraz nauczyciele  z 6 szkół z powiatu żarskiego tj.:
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żarach
Zespołu Szkół Ekonomicznych w Żarach
Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Żarach
Zespołu Szkół Budowlanych w Żarach
Zespołu Szkół Technicznych w Lubsku
Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych w Lubsku
wzięli udział w praktykach/stażach u pracodawców.  Łącznie staż odbyło: 299 uczniów i 9 nauczycieli kształcenia zawodowego. Staże rozpoczęły się w tym roku już w okresie ferii 2018 i były  kontynuowane w weekendy oraz w okresie wakacyjnym. Partnerem Powiatu Żarskiego w realizacji tego zadania jest Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej. Planuje się organizację staży ok .10 uczniów do końca roku 2018 w systemie weekendowym .
-----------------------------
Staże odbywają się na terenie województwa lubuskiego. Preferowane są firmy z najbliższego otoczenia szkoły. Uczniowie są kierowani do firm w branżach zgodnych z kierunkiem w jakim się kształcą. Po zrealizowaniu 150 h stażu uczeń otrzymuje stypendium w wysokości 1500 zł brutto. Staże są realizowane w systemie popołudniowym, weekendowym, w okresie ferii oraz wakacji.
Praktyka/staż realizowana jest w wymiarze: uczeń –  150 godzin, nauczyciel – 40 godzin.
---------------------------
 Założenia projektu przewidują :
*refundację dla firmy kosztów stażu/praktyki (szkolenie BHP, badania lekarskie, odzież roboczą, materiały zużyte podczas odbywania praktyki/stażu);
*refundację dla firmy części wynagrodzenia pracownika przedsiębiorstwa, któremu zostanie powierzona rola OPIEKUNA stażysty/praktykanta, bądź dodatek do wynagrodzenia.
 Jeśli pojawią się jakiekolwiek pytania z Państwa strony, zachęcamy do kontaktu z nami. Chętnie też spotkamy się z Państwem w dogodnym dla Państwa terminie i miejscu, celem przybliżenia zasad udziału w projekcie.
 
Deklaracje Uczestnictwa w dla ucznia/ nauczyciela  oraz Formularz zgłoszeniowy dla firm dostępne w biurze OPZL.
Osoby do kontaktu (organizatorzy stażu/praktyki):
Joanna Małecka- kom. 697 712 733, e-mail: j.malecka @ opzl.pl
Dorota Lipińska – kom. 577 100 461, e-mail:  d.lipinska @ opzl.pl                  
Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej – oddział Żary
ul. Wrocławska 12/ pok. 19 ,I piętro
(wejście do Banku BZWBK- Santander), 68-200 Żary
Biuro czynne: od 9.30 do 15.30
 
czytaj dalej

BOOMFest 2018

 • 26-06-2018
Ilustracja do informacji: BOOMFest 2018
14 czerwca 2018 roku w Zgorzelcu i Goerlitz odbył się BOOMFest 2018. W ramach Polsko-Niemieckiego Festiwalu Kultury Młodzieżowej przeprowadzone zostały dla ponad 400 uczniów ze szkół w Hoyerswerdzie, Bischofswerdzie, Görlitz, Lubaniu, Żarach, Zgorzelcu i Bolesławcu liczne warsztaty, m.in. zajęcia taneczne, plastyczne czy kurs samoobrony oraz pierwszej pomocy.
 
O godz. 10:00 rozpoczeło 21 tematycznych warsztatów, które zakończyły się o godz. 13:00. BOOMFest 2018 zwieńczył koncert w Landskron Kulturbrauerei w Goerlitz podczas którego wystąpili uczniowie ze szkół biorących udział w projekcie.
 
Organizatorami BOOMFestu byli uczniowie z siedmiu polskich i saksońskich szkół, które uczestniczą w projekcie RegionalManagement Krajowego Urzędu Szkolnictwa i Edukacji.
 
Polsko-Niemiecki Festiwal Kultury Młodzieżowej BOOMFest 2018 to wspaniała  międzynarodowa inicjatywa przygotowywana przez uczniów dla uczniów.
 
czytaj dalej

Kurs Photoshop

 • 26-06-2018
Ilustracja do informacji: Kurs Photoshop
Na przełomie kwietnia i maja uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Żarach uczestniczyli w specjalistycznym kursie Photoshop  na Wydziale  Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki Uniwersytetu Zielonogórskiego w ramach projektu "Modernizacja kształcenia zawodowego w Powiecie Żarskim".
czytaj dalej

Kurs - Technik usług fryzjerskich

 • 07-06-2018
Ilustracja do informacji: Kurs - Technik usług fryzjerskich
Kurs - Technik usług fryzjerskich, który odbył się w szkole ZSOiT Żary, który realizowany był od 04 kwietnia do 8 maja 2018 r.
czytaj dalej

Filmy dotyczące zawodów

 • 25-05-2018
 
1. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żarach 
 
2. Ośrodek dla Dzieci z Wadami Słuchu i Mowy w Żarach
 
3. Zespół Szkółm Budowlanych w Żarach 
 
4. Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Żarach
Technikum Hotelarstwa link
Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych link

Szkolenie dla młodzieży „ Montaż pomp ciepła”

 • 13-04-2018
Ilustracja do informacji: Szkolenie dla młodzieży „ Montaż pomp ciepła”
W ramach projektu "Modernizacja kształcenia zawodowego w Powiecie Żarskim" w dniach 17-18 marca 2018 r. oraz 6,7,8 kwietnia 2018 r.  w Zespole Szkół Budowlanych w Żarach odbyło się szkolenie dla młodzieży „ Montaż pomp ciepła”.
czytaj dalej

Kurs ECDL

 • 21-03-2018
Ilustracja do informacji: Kurs ECDL
W dniach 9 - 11 marca 2018 r. w Zespole Szkół Ekonomicznych w Żarach odbył się kurs ECDL zorganizowany w ramach projektu "Modernizacji kształcenia zawodowego w Powiecie Żarskim".
czytaj dalej

Kurs dla uczniów - montaż systemów fotowoltaicznych - Zespół Szkół Budowlanych w Żarach

 • 07-03-2018
Ilustracja do informacji: Kurs dla uczniów - montaż systemów fotowoltaicznych - Zespół Szkół Budowlanych w Żarach
W dniach od 28 lutego do 04 marca 2018 r. w Zespole Szkól Budowlanych w Żarach, w ramach projektu "Modernizacja szkolnictwa zawodowego w Powiecie Żarskim" odbył się kurs dla uczniów - montaż systemów fotowoltaicznych.
czytaj dalej

Staże/ praktyki u pracodawców w 2017 oraz 2018 roku

 • 06-03-2018
Ilustracja do informacji: Staże/ praktyki u pracodawców w 2017 oraz 2018 roku
W ramach realizacji projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Powiecie Żarskim” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego  w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020, uczniowie oraz nauczyciele  z 6 szkół z powiatu żarskiego tj.:
 
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żarach
Zespołu Szkół Ekonomicznych w Żarach
Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Żarach
Zespołu Szkół Budowlanych w Żarach
Zespołu Szkół Technicznych w Lubsku
Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych w Lubsku
 
w  2017 oraz 2018 wzięli udział w praktykach/stażach u pracodawców. Łącznie staż odbyło 116 uczniów i 5 nauczycieli kształcenia zawodowego. Staże rozpoczęte w okresie ferii 2018 będą kontynuowane w weekendy oraz w wakacje. Partnerem Powiatu Żarskiego w realizacji tego zadania jest Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej.
 
Materiał filmowy z realizacji staży w 2017 roku jest dostępny pod linkiem poniżej:
 
Wykaz firm biorących udział w projekcie:
Małgorzata Niedziela „Eden” – Ogród i Dom PUHB , Sieniawa Żarska  (4 stażystów)
Joanna Włosek Fryzjerstwo Damskie i Męskie "WŁOSEK" Żary (1 stażystka)     
PW ”Rawioli” Jolanta Tomalak- Restauracja” Lew” (5 stażystów + 1 nauczyciel)            
 „Dominika” Salon Fryzjerski Dominika Chojnacka (2 stażystki)              
"Małpa" Marcin Mierzwiak  Lubsko (1 nauczycielka)    
Urząd Miejski w Łęknicy (3 stażystów)
Zakład Budowlany Wacław Bryczkowski Żary (4 stażystów)
N Catering s.c. Agata Urbanowicz, Tomasz Urbanowicz Żary (4 stażystów)        
WENTOR Piotr Wentlant  Żary (4 stażystów)    
ELMAT Materiały Elektrotechniczne Andrzej Wentlant Żary (3 stażystów) 
Mirosław Stepa HART-SM Firma Produkcyjno-Handlowa Żary ( 4 stażystów)  
STAHLBAU  Sp. z o.o. Żary  ( 2 nauczycieli)          
Roman Szulak "Zajazd Zacisze" Żary (3 stażystki)
Joanna Pawlicka Salon Fryzjerski AMELIA Żary (1 stażysta )
Beata Korczyńska Studio Urody Żary ( 2 stażystki)
Wioletta Macewicz "Viola" Żary (7 stażystów)
Poli-Eco Tworzywa Sztuczne Sp. z o.o. Żary ( 4 stażystów)
Adrian Walerych "ADI SERWIS" Zasieki (1 stażysta)
PHU METAL PLAST Jakub Czerniecki, Lubsko (1 stażysta)
Usługi Transportowe Adam Czyżowski, Strzeszowice (3 stażystów)
Mechanika Pojazdowa Piotr Ryg ,Żagań (1 stażysta)    
PW "SEB-POL" Sebastian Kaczmarek, Stary Kisielin ( 1 stażysta)            
SK - SERVICE Sebastian Kraszewski ,Żary (1 stażysta)    
Piotr Waluś Instalacje Elektryczne ,Dąbrowa (1 stażysta             )
DUET s.c. Sebastian i Joanna Abramowicz Lubsko  - (1 stażystka)
Saint Gobain Innovative Materials Polska Sp. z o.o. Żary (14 stażystów, 1 nauczyciel) 
TANDEM Przedsiębiorstwo Budowlano-Drogowe Sp. z o.o. Żagań ( 5 stażystów)
MAGOREX R. Górka Spółka Jawna Żary (3 stażystów)
Urząd Gminy Tuplice ( 1 stażysta)
ALIGO TOM Sp. z o.o. Żary ( 3 stażystów)
UESA Polska Sp. z o.o. Lubsko (2 stażystów)
Alicja Miasik Biuro rachunkowe KARAN Żary (1 stażystka)
"Olender "Piotr Olender Żary (3 stażystki )       
RELPOL SA Żary ( 4 stażystów)  
SWISS KRONO Sp. z o.o. Żary (3 stażystów)
EMER R. Marciniszyn Żagań (2 stażystów) 
Michał Czerniecki ŚRUT-TECH Lubsko ( 2 stażystów) 
AL-TRANS Prokopowicz Jarosław (1 stażysta)   
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej  i Mieszkaniowej w Lubsku Sp. z o.o.(5 stażystów)
Urząd Miejski w Łęknicy (2 stażystów)
Gazeta Regionalna Żary (2 stażystów)
Fryzjerstwo „Lawa” Adriana Raubo-Cytlak Żary (1 stażystka)
Cafe-Bar Agrykola Janusz Bandoła Żary (2 stażystki)
 
Zamysłem projektu jest, aby uczniowie oraz nauczyciele uzyskali dostęp do rzeczywistego środowiska pracy i dzięki temu mieli możliwość poznania nowoczesnych technik, technologii, systemów oraz kultur organizacyjnych funkcjonujących w firmach.
Staże odbywają się na terenie województwa lubuskiego. Preferowane są firmy z najbliższego otoczenia szkoły. Uczniowie są kierowani do firm w branżach zgodnych z kierunkiem w jakim się kształcą. Po zrealizowaniu 150 h stażu uczeń otrzymuje stypendium w wysokości 1500 zł brutto. Staże są realizowane w systemie popołudniowym, weekendowym, w okresie ferii oraz wakacji.
Praktyka/staż realizowana jest w wymiarze: uczeń –  150 godzin, nauczyciel – 40 godzin.
Przed każdą praktyką/stażem wspólnie z firmą i szkołą przygotowujemy program praktyki/stażu. Opracowujemy również harmonogram. Po zakończeniu stażu każdy uczeń otrzymuje portfolio i zaświadczenie o jego odbyciu co stanowi potwierdzenie nabytych umiejętności podczas dodatkowej aktywności ucznia. W załączniku znajduje się Deklaracja Uczestnictwa w praktyce/stażu dla ucznia lub nauczyciela. Bardzo prosimy wypełnić dokument o nazwie „Deklaracja Uczestnika-Powiat Żarski” (po pobrania tutaj). Zachęcamy do jej wypełnienia i dostarczenia osobiście lub drogą pocztową do naszego oddziału w Żarach. Skontaktujemy się z Państwem w celu ustalenia szczegółów.
---------------------------
Firmy zainteresowane przyjęciem stażystów mogą zgłaszać się poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego „Formularz zgłoszeniowy - Powiat Żarski” (po pobrania tutaj) i dostarczenie do biura OPZL w Żarach. Zapraszamy bezpośrednio do oddziału, odwiedzimy również Państwa w Waszych siedzibach. Założenia projektu przewidują sfinansowanie ze środków unijnych:
*refundację dla firmy kosztów stażu/praktyki (szkolenie BHP, badania lekarskie, odzież roboczą, materiały zużyte podczas odbywania praktyki/stażu);
*refundację dla firmy części wynagrodzenia pracownika przedsiębiorstwa, któremu zostanie powierzona rola OPIEKUNA stażysty/praktykanta, bądź dodatek do wynagrodzenia.
 Jeśli pojawią się jakiekolwiek pytania z Państwa strony, zachęcamy do kontaktu z nami. Chętnie też spotkamy się z Państwem w dogodnym dla Państwa terminie i miejscu, celem przybliżenia zasad udziału w projekcie.
 
W 2018 roku planujemy  organizację staży/praktyk dla  220 uczniów i 15 nauczycieli kształcenia zawodowego.
 
Osoby do kontaktu(organizatorzy stażu/praktyki):
 Joanna Małecka- kom. 697 712 733, e-mail: j.malecka @ opzl.pl
Dorota Lipińska – kom. 577 100 461, e-mail:  d.lipinska @ opzl.pl                  
Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiejoddział Żary
ul. Wrocławska 12/ pok. 19 ,I piętro
(wejście do Banku BZWBK), 68-200 Żary
Biuro czynne: od 9.30 do 15.30
 
 
 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

20Galeria zdjęć: Modernizacja kształcenia zawodowego w Powiecie Żarskim

1 2 3 4 5
 • Baner: Powiatowy Urząd Pracy w Żarach
 • Baner: Komenda Powiatowa PSP w Żarach
 • Baner: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach
 • Baner: Szpital na Wyspie
 • Baner: Związek Powiatów Polskich
 • Baner: lubuskie.pl
.
Baner: sport 1Baner: sport 2Baner: wydarzenia 1Baner: strona główna 1Baner: wydarzenia 2015Baner: OC 1Baner: OC 2Baner: główna 2Baner: główna 4Baner: oświata 1