.

Wydarzenia

Projekty polskich i niemieckich strażaków

 • 30-11-2015
Ilustracja do informacji: Projekty polskich i niemieckich strażaków
26 listopada 2015 w Lubuskiej Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolski odbyło się kolejne spotkanie partnerów projektu z powiatów żarskiego i żagańskiego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska – Saksonia 2014-2020. W trakcie spotkania partnerzy projektowi podjęli decyzję o przekształceniu projektu flagowego, który został złożony w 2014 r. i nie został zaakceptowany do realizacji z powodu swojej wielkości - 19 partnerów - na projekt regularny składający się z trzech etapów. Projekt ma na celu poprawienie bezpieczeństwa na pograniczu polsko-niemieckim poprzez wypracowanie wspólnych procedur ratowniczych i zakupów samochodów wyposażonych w innowacyjne systemy gaśnicze tzw. „suchej piany”. Realizacja projektu spowoduje poprawę bezpieczeństwa przy jednoczesnym uatrakcyjnieniu i pobudzeniu regionu gospodarczo, poprzez możliwość skuteczniejszego podjęcia interwencji i zmniejszenie ewentualnych strat popożarowych do minimum.
czytaj dalej

Wspólnie w sprawie drogi A18

 • 27-11-2015
Ilustracja do informacji: Wspólnie w sprawie drogi A18
25 listopada 2015 w Starostwie Powiatowym w Żarach odbyła się konferencja prasowa poświęcona prezentacji wspólnych działań zmierzajacych do modernizacji drogi A18. O podjętych już krokach informowali: Janusz Dudojć, starosta żarski; Henryk Janowicz, starosta żagański oraz przedstawiciele Ruchu Obywatelskiego "Perspektywa".
 
Modernizacja drogi A18 jest inwestycją bardzo potrzebną dla naszego regionu, szczególnie dla rozwoju gospodarczego. Nie bez znaczenia jest fakt, jaką jest złą "wizytówką" naszego kraju przy wjeździe do Polski z Niemiec. Niewątpliwie, w interesie powiatów żarskiego i żagańskiego jest dostęp z tej trasy do Wymiarek, Iłowy oraz Olszyny. Na tych obszarach działają firmy, dla których jest to nieodzowne do dalszego funkcjonowania. Nie można też zapomnieć o miejscach pracy, które te firmy generują. Dlatego też mówi się o tym głośno, podkreślając znaczenie tak zwanych zjazdów z autostrady na terenie dwóch sąsiednich powiatów. Rada Powiatu Żarskiego wyraziła już swoje stanowisko co do konieczności modernizacji trasy A18 w uchwale intencyjnej z 27 marca 2014 i 31 marca 2015 roku. Niebawem samorząd powiatu żagańskiego podejmie podobną uchwałę. Inicjatywę wspiera Ruch Obywatelski "Perspektywa", zrzeszający młodych ludzi, którzy myślą o przyszłości tego regionu. Starostowie podkreślali bardzo dobrą współpracę powiatów żarskiego i żagańskiego. Występuja razem i wspierają się nie tylko w tej sprawie.
 
Zaprezentowano porozumienie w sprawie poparcia inicjatywy przebudowy drogi krajowej nr 18 do parametrów autostrady A18, podpisane przez samorządowców: starostę Janusza Dudojcia, starostę Henryka Janowicza, marszałek województwa Elżbietę Polak, burmistrz Danutę Madej oraz wójtów - Leszka Mrożka i Tomasza Niesłuchowskiego. Jednogłośnie popierają oni tę inicjatywę oraz wszelkie działania do tego zmierzające, podjęte przez Ruch Obywatelski "Perspektywa" i wyrażone w uchwałach intencyjnych.
 
czytaj dalej

Żarska Aleja już przejezdna

 • 24-11-2015
Ilustracja do informacji: Żarska Aleja już przejezdna
Trwają ostatnie prace wykończeniowe na wyremontowanej Alei Wojska Polskiego w Żarach. Kierowcy mogą już poruszać się po niej, począwszy od ronda ks. Demela - do tej pory wjazd ten był zamknięty. Oficjalne otwarcie nastąpi 1 grudnia 2015.
czytaj dalej

Święto Niepodległości

 • 12-11-2015
Ilustracja do informacji: Święto Niepodległości
11 listopada 2015 odbywały się uroczystości upamiętniające 97. rocznice odzyskania niepodległości. W Lubsku, w miejscu pamięci przy ul. Niepodległości kwiaty złożył starosta Janusz Dudojć w towarzystwie radnych powiatowych: Mariana Dąbrowskiego i Zbigniewa Wydrycha. W Żarach, w trakcie uroczystości przy kościele pw. św. Józefa Oblubieńca wiązankę kwiatów złożyli przedstawiciele samorządu powiatowego - wicestarosta Małgorzata Issel oraz radni Edward Łyba i Tadeusz Płóciennik.
czytaj dalej

Remont w Lubsku zakończony

 • 13-11-2015
Ilustracja do informacji: Remont w Lubsku zakończony
10 listopada 2015 w budynku szpitalnym w Lubsku odbyło się uroczyste podsumowanie kolejnego etapu realizowanego przez Szpital Na Wyspie programu pn. "Poprawa ochrony zdrowia osób starszych, niesamodzielnych i przewlekle chorych z Żar, Lubska i pozostałego obszaru południowej części województwa lubuskiego". Szpital, dzięki pozyskanym środkom z Mechanizmu Finansowego EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014, dokonał remontu Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego i Opiekuńczo-Leczniczego, funkcjonujących w Lubsku. Zgodnie z założeniem Programu Operacyjnego PLO7 "Poprawa i lepsze dostosowanie ochrony zdrowia do trendów demograficzno-epidemiologicznych", obydwa zakłady nie tylko zyskały nowy wizerunek, ale także, dzięki przeprowadzonym inwestycjom, dają możliwość świadczenia usług zdrowotnych na najwyższym, możliwym poziomie. Koszt wyremontowania Zakładów wyniósł ok. 830.000 zł.
czytaj dalej

Reprezentował powiat w Japonii

 • 10-11-2015
Ilustracja do informacji: Reprezentował powiat w Japonii
Od 31 października do 1 listopada 2015 w Tokio odbyły się XI Mistrzostwa Świata Karate Shinkyokushinkai. Ziemię Żarką na tych prestiżowych zawodach reprezentował Andrzej Jasiński. Ostatecznie ulokował się na 30 pozycji w świecie. Najlepszy z Polaków był ósmy. Są to największe mistrzostwa świata karate, odbywają się raz na cztery lata, a konkurencja zawodników jest ogromna. W dniach 2-5 listopada Andrzej Jasiński wziął udział w światowym seminarium karate pod górą Fuji, w ośrodku przygotowań olimpijskich Fuji Midori. Spędzony czas pozwolił mu na poznanie japońskich metod treningowych w pracy z dziećmi oraz z młodzieżą, co - jak twierdzi - powinno przekuć się na nasze wyniki sportowe w przyszłości. Już teraz zaczyna ostrą prace z dziećmi, by wychować choć jednego reprezentanta do kadry olimpijskiej. W 2020 roku karate będzie dyscyplina olimpijską. Wyjazd do Japonii był możliwy między innymi dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Żarach.
czytaj dalej

Konferencja budowlana

 • 05-11-2015
Ilustracja do informacji: Konferencja budowlana
4 listopada 2015 w Starostwie Powiatowym w Żarach odbyła się konferencja "Podnoszenie kwalifikacji zawodowych po zmianach przepisów w zakresie prawa budowlanego i norm unijnych". Inicjatorem konferencji była Lubuska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa, przy współpracy z żarskim Starostwem.
czytaj dalej

XI sesja Rady Powiatu Żarskiego

 • 28-10-2015

Ilustracja do informacji: XI sesja Rady Powiatu Żarskiego
27 października 2015 w Starostwie Powiatowym w Żarach odbyła się XI sesja Rady Powiatu Żarskiego.
czytaj dalej

Więcej zniczy dla Lwowa

 • 26-10-2015
Ilustracja do informacji: Więcej zniczy dla Lwowa
22 października 2015 105 Kresowy Szpital Wojskowy w Przychodnią SP ZOZ w Żarach przyłączył się do akcji "Światełko Pamięci" polegającej na zbiórce zniczy i świec, które zapłoną 1 listopada na polskich nekropoliach we Lwowie: Cmentarzu Łyczakowskim, Cmentarzu Obrońców Lwowa zwanym Cmentarzem Orląt oraz Cmentarzu Janowskim. Akcja ma na celu utrwalenie pamięci o wspaniałym Zawsze Wiernym Mieście i naszych rodakach, Polakach, którzy budowali tam wielkość Lwowa i Rzeczypospolitej, a część z nich poległa walcząc o polski Lwów. Znicze dla Lwowa przekazało również Starostwo Powiatowe w Żarach.
czytaj dalej

Zmiany w systemie informacji oświatowej

 • 23-10-2015
Ilustracja do informacji: Zmiany w systemie informacji oświatowej
22 października 2015 w Starostwie Powiatowym w Żarach odbyło się szkolenie "Jak prawidłowo pracować ze zmodernizowanym systemem informacji oświatowej w szkołach i placówkach oświatowych - zmiany w roku szkolnym 2015/2016". Wykładowcą był Jacek Brzaziński, a organizatorem zielonogórski Oddział Regionalny Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.
czytaj dalej
 • Baner: Powiatowy Urząd Pracy w Żarach
 • Baner: Komenda Powiatowa PSP w Żarach
 • Baner: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach
 • Baner: Szpital na Wyspie
 • Baner: Związek Powiatów Polskich
 • Baner: lubuskie.pl
Wtyczka Facebook