.

Wydarzenia

Zdrowie bez granic, czyli II Transgraniczny Piknik Zdrowia "Zdrowo Międzynarodowo"

Ilustracja do informacji: Zdrowie bez granic, czyli II Transgraniczny Piknik Zdrowia "Zdrowo Międzynarodowo"
1 czerwca 2019 r. nad Zalewem „Karaś w Lubsku odbył się II Transgraniczny Piknik Zdrowia „Zdrowo Międzynarodowo” zrealizowany w ramach Programu Współpracy INTERREG VA Brandenburgia – Polska 2014 - 2020 w ramach celu „Europejska Współpraca Terytorialna” Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).
 
Piknik rozpoczęli Starosta Żarski Józef Radzion oraz Burmistrz Lubska Janusz Dudojć. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Prezes Szpitala Na Wyspie w Żarach Pani Jolanta Dankiewicz, Lekarz Naczelny Szpitala Na Wyspie w Żarach dr Rafał Kołsut, prezes Fundacji „Opiekun Serca” Pani Joanna Brodzik, przedstawiciele władz samorządowych, radni Rady Powiatu Żarskiego i Rady Miejskiej w Lubsku oraz dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lubsku Pan Robert Ściłba.
 
Gośćmi honorowymi II Transgranicznego Pikniku Zdrowia „Zdrowo Międzynarodowo” były Panie z Lubskiego Stowarzyszenia Amazonek, Zielonogórskiego Stowarzyszenia Amazonek oraz z Zrzeszenia Amazonek Cottbus (FSH-Gruppe in Cottbus-Sandow), które spotkały się w celu wymiany doświadczeń w zakresie profilaktyki, diagnostyki i leczenia chorób.
 
Pogoda oraz frekwencja dopisały, a dzięki przychylności lekarzy i pielęgniarek mieszkańcy Powiatu Żarskiego mieli okazję skorzystać z bezpłatnych konsultacji lekarskich udzielanych przez specjalistów z dziedziny: pediatrii, kardiologii, psychologii, psychoonokologii i dietetyki. Co więcej, wszyscy chętni mogli zmierzyć ciśnienie, określić poziom cukru we krwi oraz skorzystać z możliwości wyrobienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).
 
Wolontariusze z Fundacji „Opiekun Serca” – na czele z Panią Joanną Brodzik – prowadzili Grę „Zamiana”. Zasady gry były bardzo proste: wystarczyło kostką - poduszką - złapać, przytulić i sprawdzić, którą ścianę się przytuliło. To, co zostało przytulone, było niepełnosprawnością przybieraną na czas gry.
 
Najwięcej atrakcji czekało na najmłodszych uczestników Pikniku. Tradycyjnie ścianka wspinaczkowa przyciągała amatorów aktywnego wypoczynku w każdym wieku. Gry i zabawy przygotowane przez zawodowych animatorów cieszyły się bardzo dużą popularnością wśród dzieci. Ponownie prawdziwym hitem okazały się warsztaty mydlarskie oraz warsztaty decoupage’u. Pracownicy Urzędu Miejskiego w Lubsku malowali dzieciom twarze, a przedstawiciele Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z Lubska prowadzili działania związane z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych. Na II Transgranicznym Pikniku Zdrowia „Zdrowo Międzynarodowo” nie zabrakło Warsztatów Terapii Zajęciowej z Lubska oraz z Żar, a także Zespołu „Barwy, który występem artystycznym umilił czas zebranym.
 
Organizacja II Transgranicznego Pikniku Zdrowia „Zdrowo Międzynarodowo” to ciężka praca wielu osób. Serdecznie i szczególnie dziękujemy: Panu Burmistrzowi Januszowi Dudojciowi oraz Panu Robertowi Ściłbie Dyrektorowi Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lubsku za nieoceniony wkład i zaangażowanie włożone w przygotowanie Pikniku.   
 
Dziękujemy pani prezes Szpitala Na Wyspie Sp. z o.o. – Jolancie Dankiewicz, Lekarzowi Naczelnemu – Rafałowi Kołsutowi, Pani Marcie Gadomskiej, Pani Annie Marciniak, Pani Małgorzacie Wawrzynkowskiej, Panu Grzegorzowi Mutwilowi oraz pielęgniarkom ze Szpitala Na Wyspie w Żarach - za entuzjazm dla naszej inicjatywy i czas poświęcony na konsultacje medyczne i badania.
 
Dziękujemy przedstawicielom Narodowego Funduszu Zdrowa za umożliwienie mieszkańcom założenia Karty EKUZ. Dziękujemy strażakom z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Lubsku za pokaz sprzętu strażackiego. Warsztatom Terapii Zajęciowej w Lubsku dziękujemy za przepyszną watę cukrową i popcorn. Dziękujemy zespołowi  „Barwy” za występ artystyczny.
 
A przede wszystkim dziękujemy: Amazonkom z lubskiego oraz zielonogórskiego Klubu Amazonek oraz Amazonkom z Zrzeszenia Amazonek Cottbus (FSH-Gruppe in Cottbus-Sandow). Dzięki temu, że Panie chciały się spotkać i wymienić doświadczeniami mogliśmy zorganizować II Transgraniczny Piknik Zdrowia.
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

48Galeria zdjęć: II Transgraniczny Piknik Zdrowia "Zdrowo Międzynarodowo"

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Baner: Powiatowy Urząd Pracy w Żarach
  • Baner: Komenda Powiatowa PSP w Żarach
  • Baner: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach
  • Baner: Szpital na Wyspie
  • Baner: Związek Powiatów Polskich
  • Baner: lubuskie.pl
Wtyczka Facebook