.

Wydarzenia

Spotkanie Starosty Żarskiego z Burmistrzem Jasienia

 • 11-05-2020
Ilustracja do informacji: Spotkanie Starosty Żarskiego z Burmistrzem Jasienia
5 maja 2020 r. w Starostwie Powiatowym w Żarach odbyło się spotkanie Starosty Żarskiego Józefa Radziona z Burmistrzem Jasienia Andrzejem Kamyszkiem.
Tematem wiodącym spotkania był plan zagospodarowania terenu znajdującego się w pasie drogi powiatowej nr 1122F przy skrzyżowaniu ulic Powstańców Warszawskich i Okrzei w Jasieniu. Poruszono również sprawy bieżące, związane z funkcjonowaniem miejsc kwarantanny, stanu dróg i chodników przy drogach powiatowych i usychających drzew które należy wyciąć.
czytaj dalej

Posiedzenie Zarządu Powiatu Żarskiego

 • 06-05-2020
Ilustracja do informacji: Posiedzenie Zarządu Powiatu Żarskiego
30 kwietnia 2020 r. odbyło się kolejne posiedzenie Zarządu Powiatu Żarskiego.
Przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności, stosując się do wprowadzonych przez rząd obostrzeń w związku z aktualną sytuacją epidemiczną, Zarząd Powiatu na bieżąco wykonuje swoje zadania.
 
W trakcie zarządu podjęto uchwały:
- w sprawie ogłoszenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego o wartości poniżej 5 548 000 euro;
- w sprawie upoważnienia Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach do wykonywania zadań związanych z realizacją pilotażowego programu "Aktywny samorząd”;
- w sprawie upoważnienia Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach do wykonywania zadań związanych z realizacją Modułu III programu pn. „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”;
- w sprawie ustalenia zasad przyznawania dofinansowań ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2020 r.;
- w sprawie opracowania planu finansowego zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych Powiatowi Żarskiemu ustawami na rok 2020;
- w sprawie zmiany uchwały budżetowej Powiatu Żarskiego na 2020 r.;
- w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie nowych kierunków kształcenia w Zespole Szkół Technicznych w Lubsku, dla którego organem prowadzącym jest Powiat Żarski;
- w sprawie ustalenia miesięcznej stawki dotacji dla szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych w Powiecie Żarskim w 2020 r.
 
Przyjęto projekt uchwały:
- w sprawie określenia zadań i podziału środków finansowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na poszczególne zadania powiatu z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej w 2020 r.;
czytaj dalej

Otwarcie łącznika ścieżki pieszo-rowerowej.

 • 05-05-2020
Ilustracja do informacji: Otwarcie łącznika ścieżki pieszo-rowerowej.
OTWARCIE ŚCIEŻKI PIESZO-ROWEROWEJ 
 
Zgodnie z paragrafem 14 pkt 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii w pełnym rygorze ograniczeń ilości uczestników, 3 maja 2020 roku Starosta Żarski Józef Radzion wraz z Burmistrzem Lubska Januszem Dudojciem, w towarzystwie Przewodniczącego Rady Powiatu Wiktora Kułdosza, Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Krzysztofa Czerniawskiego, Radnej Powiatu Elżbiety Haściło, oraz Radnego Powiatu Sebastiana Górskiego, przy udziale przedstawicieli Urzędu Gminy Lubsko przecięli wstęgę, która symbolicznie otwiera trakt łączący zalew Karaś w Lubsku ze ścieżką biegnącą w kierunku Brodów (i dalej w kierunku Niemiec).
Ukończone zostały prace przy realizacji ścieżki pieszo - rowerowej, wybudowanej w ramach projektu pn. „Przygoda z Nysą- zagospodarowanie turystyczne pogranicza polsko - niemieckiego - etap V”.
„Przygoda z Nysą” to projekt mający na celu zagospodarowanie turystyczne pogranicza polsko –niemieckiego. V etap projektu współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg Polska-Saksonia 2014-2020.

W ramach projektu „Przygoda z Nysą” realizowanego przez Powiat Żarski została wybudowana ścieżka pieszo-rowerowa wraz z elementami małej architektury, doskonała do uprawiania wielu sportów. Inwestycja miała na celu połączenie ścieżki rowerowej biegnącej od granicy z Niemcami (w miejscowość Forst (Brandenburgia)) ze ścieżką wokół Zalewu “Karaś” – inwestycja zrealizowana w ramach IV etapu Przygody z Nysą. Dodatkowo na potrzeby turystów zakupiony został sprzęt rekreacyjny: leżaki, parasole, stoły z ławkami, namiot oraz sprzęt nagłaśniający.
Dzięki sprawnej realizacji kolejnych etapów projektu mieszkańcy terenów przygranicznych oraz turyści zyskali m.in. możliwość korzystania z kilkuset kilometrów nowo wybudowanych tras rowerowych, pieszych, nordic walking itp. Przerwę w wycieczce można spędzić w specjalnie przygotowanych miejscach odpoczynku, a poruszanie się po regionie ułatwiają ciekawe tablice turystyczne. Wybrane zabytki i godne uwagi atrakcje turystyczne zostały opisane na tablicach obiektowych, natomiast na dużych i małych tablicach znajdziecie Państwo mapy z przebiegiem szlaków oraz różne przydatne i ciekawe informacje. Sama Nysa Łużycka stała się symbolem integracji i przyjaźni, dobrej zabawy w otoczeniu niezapomnianych krajobrazów. Trasa obsadzona została drzewami, m.in. miododajnymi lipami, głogiem oraz klonami, które za kilka lat dadzą przyjemny cień.
V etap projektu „Przygoda z Nysą – zagospodarowanie turystyczne pogranicza polsko-niemieckiego” realizuje dziewięciu partnerów:
GMINA ZGORZELEC, POWIAT GÖRLITZ, SENCKENBERG MUSEUM FUR NATURKUNDE GOERLITZ, STADT GOERLITZ - GÖRLITZER SAMMLUNGEN FÜR GESCHICHTE UND KULTUR, GMINA MIEJSKA ZGORZELEC, POWIAT ŻARSKI, GMINA PIEŃSK, NADLEŚNICTWO LIPINKI, GMINA ŻARY.
Na terenie naszego Powiatu w ramach V etapu:
Wartość projektu: 359 963,15 euro
Dofinansowanie: 85%
czytaj dalej

Środki dezynfekcyjne z Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego dla żłobków i przedszkoli.

 • 04-05-2020
Ilustracja do informacji: Środki dezynfekcyjne z Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego dla żłobków i przedszkoli.
30 kwietnia 2020 r. Starostwo Powiatowe w Żarach dokonało odbioru 200 pięciolitrowych pojemników środka dezynfekcyjnego z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego z przeznaczeniem dla 41 przedszkoli i 7 żłobków powiatu żarskiego. Już od poniedziałku Referat ds. Zarządzania Kryzysowego i Obrony Cywilnej Starostwa Powiatowego rozpoczął rozdysponowanie w/w środka do poszczególnych gmin Powiatu Żarskiego.
Zgodnie z zapowiedzią przedszkola i żłobki powinny rozpocząć swoją działalność już 6 maja br.
czytaj dalej

Zniesiona kwarantanna dla pracujących i uczących się za granicą.

 • 04-05-2020
Ilustracja do informacji: Zniesiona kwarantanna dla pracujących i uczących się za granicą.
30 kwietnia br. po wideokonferencji z Premierem i przygranicznymi samorządami, Starosta Żarski informuje, że podjęto decyzję, o tym iż od dnia 4 maja osoby pracujące lub uczące się tuż za granicą – pracownicy,
uczniowie transgraniczni będą mogli wrócić do pracy i nauki.
Nie będą musieli przechodzić obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny.
Ta decyzja koresponduje ze stanowiskiem Starosty i Zarządu Powiatu Żarskiego w sprawie przywrócenia ruchu transgranicznego, przekazanym w dniu 28 kwietnia br. do Kancelarii Premiera.
 
czytaj dalej

Radni Powiatu Żarskiego wspierają szpitale

 • 30-04-2020
Ilustracja do informacji: Radni Powiatu Żarskiego wspierają szpitale
30 kwietnia 2020 r. Przewodniczący Rady Powiatu Wiktor Kułdosz wraz z członkiem Zarządu Michałem Rudnickimw imieniu wszystkich radnych powiatu przekazali na ręce Prezes Szpitala na Wyspie w Żarach Jolanty Dankiewicz oraz na ręce Dyrektora ds. lecznictwa 105 Kresowego Szpitala Wojskowego Marek Femlaka środki ochrony osobistej- maseczki medyczne oraz maseczki jednorazowe.
 
Wszyscy Radni Rady Powiatu Żarskiego z chęcią przyłączyli się do pomysłodawców Tadeusza Kordylewskiego, Michała Rudnickiego i Dariusza Dyby i przeznaczyli swoje diety na zakup maseczek do obu szpitali.
Z przekazanych diet zakupiono 800 szt. maseczek atestowanych dla lekarzy i pielęgniarek, oraz 400 maseczek jednorazowych do wykorzystania przez pacjentów szpitali.
 
Starosta Żarski Józef Radzion z członkami zarządu, rozumiejąc powagę sytuacji w dobie pandemii
w walce z COVID-19, nieustannie wspiera przeznaczając środki finansowe z budżetu powiatu; szpitale, DPSy, Domy Dziecka.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
czytaj dalej

Ważna informacja!

 • 07-04-2020
Ilustracja do informacji: Ważna informacja!

Życzenia z okazji Dnia Pracownika Służby Zdrowia!

 • 07-04-2020

UWAGA ZMIANY ORGANIZACJI PRACY W STAROSTWIE POWIATOWYM W ŻARACH

 • 23-03-2020
Ilustracja do informacji: UWAGA ZMIANY ORGANIZACJI PRACY W STAROSTWIE POWIATOWYM W ŻARACH
Szanowni Państwo,
 
W związku z rozprzestrzenianiem się w Polsce wirusa SARS-CoV-2, ponownie zwracamy się do Państwa z apelem o ograniczenie wizyt w urzędzie do niezbędnego minimum, zarówno ze względu na bezpieczeństwo i zdrowie Państwa jak i Urzędników.
Informujemy, że od dnia 24 marca do odwołania następuje zmiana organizacji pracy Starostwa Powiatowego w Żarach oraz filii w Lubsku. Nieustannie pracujemy nad rozwiązaniami, które usprawnią naszą komunikację. Osobisty kontakt z urzędnikami jest maksymalnie ograniczony, ale nieustannie działa poczta elektroniczna urzędu oraz jest odbierana poczta tradycyjna, a wszelkie informacje udzielane są telefonicznie.
 
W ZWIĄZKU Z TYM, ŻE BIURO PODAWCZE ZOSTAJE ZAMKNIĘTE OD DNIA 24.03 WSZYTSKIE DOKUMENTY, PISMA I WNIOSKI SKIEROWANE DO URZĘDU NALEŻY SKŁADAĆ W WYZNACZONYM NA PARTERZE OZNAKOWANYM POJEMNIKU.
Dokumenty większych rozmiarów (np. projekty budowalne) będą odbierane na parterze przez merytorycznego pracownika, po wcześniejszym kontakcie telefonicznym (wykaz kontaktów telefonicznych w razie potrzeby jest dostępny w holu przy pojemniku na dokumenty oraz pod adresem: https://bip.wrota.lubuskie.pl/spzary/95/Telefony/). Wszelkie informacje udzielane będą wyłącznie telefonicznie lub drogą elektroniczną, a w przypadku absolutnej konieczności – pracownik odpowiedzialny merytorycznie za daną sprawę – zejdzie do Państwa na parter budynku.
KURIERZY, LISTONOSZE ORAZ DORĘCZYCIELE PROSZENI SĄ O KONTAKT TELEFONICZNY Z BIUREM PODAWCZYM (tel. 68 479 06 15)
 
Prosimy ponadto, aby  dokumenty, jeśli istnieje taka możliwość składać poprzez:
- platformę ePUAP: /3j8o3v0smg/skrytka (profil urzędu na platformie ePUAP dostępny jest pod linkiem: https://epuap.gov.pl/wps/myportal/strefa-klienta/katalog-spraw/profil-urzedu/3j8o3v0smg)
- pocztę tradycyjną: Starostwo Powiatowe w Żarach, Aleja Jana Pawła II 5, 68-200 Żary
- za pomocą podpisu kwalifikowanego na adresy e-mail:
1.         poczta @ powiatzarski.pl
2.         sekretariat_starosty @ powiatzarski.pl
 
UWAGA! Ze względu na przepisy prawa wszelkie dokumenty (np. wnioski) muszą być podpisane podpisem odręcznym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.
Osoby, które nie mają profilu zaufanego, mogą go potwierdzić za pośrednictwem bankowości elektronicznej, bez konieczności wizyty w urzędzie. Ta metoda pozwala wszcząć każdą sprawę, a także składać pisma i większość wniosków wraz z załącznikami.
W innych sprawach – nie wymagających uwierzytelnienia- prosimy o kontakt pod adresami e-mail:
 
SPRAWY OGÓLNE: poczta @ powiatzarski.pl; sekretariat_starosty @ powiatzarski.pl
WYDZIAŁ KOMUNIKACJI - REJESTRACJA POJAZDÓW I PRAWA JAZDY: komunikacja @ powiatzarski.pl
WYDZIAŁ GEODEZJI I KATASTRU: geodezja @ powiatzarski.pl; ewidencja.gruntow @ powiatzarski.pl
 
Sprawy w Referacie ds. Rejestracji Pojazdów i Praw Jazdy będą załatwiane WYŁĄCZNIE NA WYZNACZONĄ GODZINĘ (po wcześniejszej rejestracji telefonicznej).
Rejestracja telefoniczna:
 1. Prawa jazdy – tel. 68 479 06 19
 2. Rejestracja pojazdów, wydawanie dowodów rejestracyjnych, zgłoszenie sprzedaży oraz inne czynności – tel. 68 479 06 66
OSOBY, KTÓRE WCZEŚNIEJ NIE DOKONAJĄ REJESTRACJI TELEFONICZNEJ NIE ZOSTANĄ PRZYJĘTE.
 
Jednocześnie informujemy, że poprzez platformę ePUAP możemy zgłosić:
Nabycie pojazdu:
Jeśli został zakupiony pojazd zarejestrowany w kraju, to należy zgłosić jego nabycie w ciągu 30 dni.
Można to zrobić za pośrednictwem strony: https://www.gov.pl/web/gov/zglos-zbycie-lub-nabycie-pojazdu-na-przyklad-sprzedaz-kupno-darowizne. Zarejestrować pojazd można później, jak sytuacja epidemiologiczna się unormuje.
 
Zbycie pojazdu:
Jeśli pojazd został sprzedany, należy zgłosić jego zbycie w ciągu 30 dni - https://www.gov.pl/web/gov/zglos-zbycie-lub-nabycie-pojazdu-na-przyklad-sprzedaz-kupno-darowizne
W przypadku braku podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego, zgłoszenia zbycia lub nabycia pojazdu, można przesłać tradycyjną pocztą/kurierem.
 
Poprzez Elektroniczną Skrzynkę Podawczą Systemów Pojazd i Kierowca - www.esp.pwpw.pl możemy dokonać:
 
Internetowej rejestracji pojazdu lub jego wyrejestrowanie:
Możliwa jest internetowa rejestracja pojazdu lub jego wyrejestrowanie poprzez złożenie wniosku elektronicznego o rejestrację/wyrejestrowanie przez Elektroniczną Skrzynkę Podawczą Systemów Pojazd i Kierowca zamieszczoną pod adresem www.esp.pwpw.pl z użyciem podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego.
Szczegółowy opis zakresu i warunków korzystania z Elektronicznej Skrzynki Podawczej Systemów Pojazd i Kierowca znajduje się na stronie: www.esp.pwpw.pl/Account/Help.
 
Złożenia wniosku o wydanie uprawnień do kierowania pojazdami:
Wniosek elektroniczny z zakresu wydania uprawnień do kierowania pojazdami może zostać złożony poprzez Elektroniczną Skrzynkę Podawczą Systemów Pojazd i Kierowca zamieszczoną pod adresem: www.esp.pwpw.pl
Szczegółowy opis zakresu i warunków korzystania z Elektronicznej Skrzynki Podawczej Pojazd i Kierowca znajduje się na stronie: www.esp.pwpw.pl/Account/Help.
 
Jednocześnie przypominamy:
 
Starosta Żarski informuje, że obecna sytuacja epidemiologiczna wyłącza stosowanie kar z art. 140mb Prawa o ruchu drogowym. Od 16 marca br. do odwołania nie będą podlegały karze pieniężnej sytuacje:
- niedopełnienia obowiązku rejestracji pojazdu sprowadzonego z innego kraju Unii Europejskiej w terminie 30 dni od dnia sprowadzenia;
- niedopełnienia obowiązku zgłoszenia nabycia/zbycia pojazdu zarejestrowanego w kraju w terminie 30 dni od dnia zakupu lub sprzedaży.
 
Jednocześnie informujemy, że nadal będą karani ci, wobec których zostały już wszczęte postepowania oraz ci, którym termin obowiązku rejestracji pojazdu sprowadzonego z innego kraju Unii Europejskiej oraz zgłoszenia nabycia/zbycia pojazdu zarejestrowanego w kraju upłynął z dniem 15 marca 2020 r. (włącznie).
 
Sprawy w Wydziale Geodezji i Katastru w Żarach oraz w Ośrodku Zamiejscowym w Lubsku będą załatwiane WYŁĄCZNIE NA WYZNACZONĄ GODZINĘ (po wcześniejszej rejestracji telefonicznej).
Rejestracja telefoniczna Żary:
 1. Ewidencja Gruntów – tel. 68 479 06 21
 2. Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej – tel. 68 479 06 49
Rejestracja telefoniczna Lubsko:
 1. Ewidencja Gruntów – tel. 68 372 51 35
 2. Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej – tel. 68 372 51 32
Ponadto przypominamy, że obowiązuje zakaz wejścia do wszystkich pokoi na parterze oraz na piętra budynku, tj. do Wydziałów: Organizacyjnego i Zarządzania Kryzysowego, Edukacji i Zdrowia, Budownictwa i Ochrony Środowiska, Inwestycji i Gospodarki Nieruchomościami, Wydziału Komunikacji, Transportu i Dróg (z wyłączeniem Referatu ds. Rejestracji Pojazdów i Praw Jazdy – gdzie obowiązują odrębne zasady – rejestracja telefoniczna), Finansowo - Budżetowego, Geodezji i Katastru (rejestracja telefoniczna), Powiatowego Rzecznika Konsumentów, Biura Rzeczy Znalezionych oraz do Archiwum.
 
W trosce o zdrowie Państwa i naszych pracowników, prosimy o dokładne przemyślenie, czy Państwa sprawa jest tak pilna, że wymaga osobistej obecności w naszym urzędzie.
 
Jednocześnie przypominamy o najważniejszych numerach telefonów:
- informacje ogólne dotyczące koronawirusa (NFZ - całodobowo) - tel. 800 190 590.
- Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Żarach – tel. 68 478 46 91 / 696 076 892 oraz oddział zakaźny w Zielonej Górze - 68 32 96 478.  
 
czytaj dalej

AKTUALIZACJA- zmiana organizacji dostarczania dokumentów do Starostwa Powiatowego w Żarach

 • 19-03-2020

AKTUALIZACJA- zmiana organizacji dostarczania dokumentów do Starostwa Powiatowego w Żarach

Ilustracja do informacji: AKTUALIZACJA- zmiana organizacji dostarczania dokumentów do Starostwa Powiatowego w Żarach
❗❗❗UWAGA ❗❗❗
Szanowni Państwo, w związku z rozprzestrzenianiem się w Polsce wirusa SARS-CoV-2, ze względu na bezpieczeństwo Państwa oraz pracowników Urzędu, ponownie zwracamy się z apelem o ograniczenie wizyt w urzędzie do niezbędnego minimum.
 
Prosimy, aby w Urzędzie na parterze przebywały maksymalnie 2 osoby!
 
Informujemy iż od dnia 19 marca do odwołania przyjmowanie dokumentów w Biurze Podawczym w godzinach od 7.00 do 12.00
 
Od godziny 12.00 dokumenty można składać w wystawionym na parterze oznakowanym pojemniku.
Ponadto nieustannie pracujemy nad rozwiązaniami, które usprawnią naszą komunikację. Osobisty kontakt z urzędnikami jest maksymalnie ograniczony, ale nieustannie działa poczta elektroniczna urzędu oraz jest odbierana poczta tradycyjna, a wszelkie informacje udzielane są telefonicznie.
 
❗️Dokumenty (np. wnioski) prosimy składać poprzez:
- platformę ePUAP: /3j8o3v0smg/skrytka (profil urzędu na platformie ePUAP dostępny jest pod linkiem: https://epuap.gov.pl/…/katalog-spr…/profil-urzedu/3j8o3v0smg)
- pocztę tradycyjną: Starostwo Powiatowe w Żarach, Aleja Jana Pawła II 5, 68-200 Żary
- za pomocą podpisu kwalifikowanego na adresy e-mail:
 
poczta @ powiatzarski.pl
sekretariat_starosty @ powiatzarski.pl
 
❗️Uwaga! Ze względu na przepisy prawa wszelkie dokumenty (np. wnioski) muszą być podpisane podpisem odręcznym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.
Osoby, które nie mają profilu zaufanego, mogą go potwierdzić za pośrednictwem bankowości elektronicznej, bez konieczności wizyty w urzędzie. Ta metoda pozwala wszcząć każdą sprawę, a także składać pisma i większość wniosków wraz z załącznikami.
W innych sprawach – nie wymagających uwierzytelnienia- prosimy o kontakt pod adresami e-mail:
 
❗️SPRAWY OGÓLNE:
poczta @ powiatzarski.pl
sekretariat_starosty @ powiatzarski.pl
 
WYDZIAŁ KOMUNIKACJI - REJESTRACJA POJAZDÓW I PRAWA JAZDY:
komunikacja @ powiatzarski.pl
 
WYDZIAŁ GEODEZJI I KATASTRU:
geodezja @ powiatzarski.pl
ewidencja.gruntow @ powiatzarski.pl
 
☎️ Pełny wykaz numerów kontaktowych dostępny pod adresem:
https://bip.wrota.lubuskie.pl/spzary/95/Telefony/
czytaj dalej
1 2 3 4 5
 • Baner: Powiatowy Urząd Pracy w Żarach
 • Baner: Komenda Powiatowa PSP w Żarach
 • Baner: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach
 • Baner: Szpital na Wyspie
 • Baner: Związek Powiatów Polskich
 • Baner: lubuskie.pl
Wtyczka Facebook