Dzień Otwarty i bieg ekologiczny "Piątka z Ekoszkoła"

Ilustracja do informacji: Dzień Otwarty i bieg ekologiczny "Piątka z Ekoszkoła"
18 maja 2019 r. w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Marszowie zorganizowano Dzień Otwarty, w którym udział wzięło niemal tysiąc osób. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Starosta Żarski Józef Radzion.

Na kilka godzin zakład przetwarzania odpadów został udostępniony mieszkańcom regionu. Każdy mógł obejrzeć instalację podczas wycieczek oprowadzanych przez pracowników. Przygotowano wiele atrakcji ekologicznych dla dzieci i dorosłych m.in.: stoisko recyklingowe, stoisko edukacyjne oraz wirtualne gry ekologiczne.

Ekologiczny tryb życia to zdrowy tryb życia, z tego powodu organizatorzy zorganizowali strefę atrakcji promujących aktywny styl życia. W strefie przygotowanej przez sportowców z Cross Trening Żagań najmłodsi mieli do pokonania tor przeszkód, a nieco starsi rywalizowali w konkurencjach siłowych ćwicząc m.in. z 30 litrowym workiem kompostu.

Dodatkowo, w trakcie dnia otwartego odbyła się II edycja biegu ekologicznego „Piątka z Ekoszkołą”, w którym wystartowało około 230 dorosłych i 170 dzieci. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal. Medale dla zwycięzców biegu dzieci na dystansie 600 m oraz nagrody dla zwycięzców biegu dla dorosłych wręczał Starosta Żarski Józef Radzion wraz z samorządowcami z Powiatu Żarskiego i Powiatu Żagańskiego.

Wśród kobiet najszybsza była Agnieszka Ostrowska z Żar, drugie miejsce zajęła Dorota Laskowska z Żar, trzecie miejsce zajęła Katarzyna Sawicka z Żagania. Wśród mężczyzn najszybszy był Marcin Piotrowski - Żary Runners Team, drugie miejsce zajął Marek Włudarski - Żary Runners Team, trzecie miejsce zajął Piotr Krasiński z Gubina.

Zdjęcia: ZZO Marszów