Wydarzenia

Mury pną się do góry - rozbudowa strażnicy postępuje zgodnie z planem

 • 23-08-2019
Ilustracja do informacji: Mury pną się do góry - rozbudowa strażnicy postępuje zgodnie z planem
22 sierpnia 2019 r., na zaproszenie Komendanta Powiatowego PSP w Żarach mł. bryg. Roberta Słowikowskiego oraz Zastępcy Komendanta Powiatowego bryg. Pawła Hryniewicza, Starosta Żarski Józef Radzion odwiedził plac budowy nowoczesnej strażnicy Komendy Powiatowej PSP z Jednostką Ratowniczo – Gaśniczą w Żarach.
 
Zadanie polegające na budowie budynków komendy i JRG  w stanie surowym otwartym przy ulicy Zielonogórskiej 23 w Żarach realizuje Przedsiębiorstwo Budowlane „JANBUD” sp. z o.o., a prace budowlane postępują zgodnie z założonym harmonogramem. Wyczekiwana od wielu lat inwestycja nie tylko znacząco poprawi bezpieczeństwo w Powiecie Żarskim, również bardzo pozytywnie wpłynie na warunki lokalowe strażaków – zawodowców.
 
Wizyta na placu budowy była okazją do umówienia zasad współpracy i udzielania wsparcia finansowego dla kolejnych etapów budowy przez samorząd powiatowy. Przypomnijmy, budowa strażnicy finansowana jest ze środków Wojewody Lubuskiego oraz wspierana środkami z budżetu Powiatu Żarskiego, a jej zakończenie zaplanowano na rok 2022. W tym roku, Powiat Żarski przekazał na ten cel 616 tysięcy złotych, natomiast w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Żarskiego na lata 2019-2025 zostały ujęte kolejne znaczne kwoty wsparcia - po 613 tys. zł w latach 2020-2022.
czytaj dalej

Spotkanie robocze przed rozpoczęciem roku szkolnego

 • 20-08-2019
Ilustracja do informacji: Spotkanie robocze przed rozpoczęciem roku szkolnego
20 sierpnia 2019 r. odbyło się robocze spotkanie związane ze stanem przygotowań placówek oświatowych w powiecie żarskim.
Wiceprzewodniczący Rady Powiatu i członek Komisji Edukacji i Rynku Pracy Tadeusz Kordylewski przed posiedzeniem komisji został zapoznany przez Wicestarostę Małgorzatę Issel i Naczelnika Wydziału Edukacji i Zdrowia Bartłomieja Kubiaka z naborem, bieżącymi remontami, tworzeniem nowych klas dla podwójnego rocznika uczniów ( po szkole podstawowej i gimnazjum), zatrudnieniem nauczycieli oraz wakatami w szkołach.
czytaj dalej

Spotkanie władz Powiatu Żarskiego z Wójtem Gminy Tuplice Katarzyną Kromp

 • 12-08-2019
Ilustracja do informacji: Spotkanie władz Powiatu Żarskiego z Wójtem Gminy Tuplice Katarzyną Kromp
9 sierpnia 2019 r. w Starostwie Powiatowym w Żarach odbyło się spotkanie Starosty Żarskiego Józefa Radziona i Wicestarosty Małgorzaty Issel z Wójtem Gminy Tuplice Katarzyną Kromp.
 
Podczas spotkania rozmawiano m.in.  o  zasadach współpracy przy realizacji inwestycji powstałych na terenie gminy Tuplice, o usunięciu z terenu gminy produktów pohutniczych oraz sprawach ekologii i ochrony środowiska związanej z pielęgnacją drzew przy drogach gminnych i powiatowych.
 
Kolejnym ważnym tematem była organizacja ruchu i poprawy bezpieczeństwa w ciągu drogi powiatowej nr 1098 F – ul. Parkowa w Tuplicach.
 
Rozmowy prowadzone były w ramach cyklu spotkań dotyczących współpracy Starostwa z jednostkami samorządów terytorialnych.
 
czytaj dalej

Mieszkańcu upamiętnili rocznicę Powstania Warszawskiego

 • 02-08-2019
Ilustracja do informacji: Mieszkańcu upamiętnili rocznicę Powstania Warszawskiego
1 sierpnia 2019 roku obchodziliśmy 75. rocznicę Powstania Warszawskiego - zrywu, który na stałe zapisał się w historii Polski. Zbrojna walka z niemieckim nazistowskim okupantem kosztowała życie tysięcy ludzi, a Warszawa została niemal zrównana z ziemią.
 
O godzinie 17.00  na terenie całego Powiatu Żarskiego uruchomione zostały syreny alarmowe upamiętniające poświęcenie i walkę Powstańców Warszawskich. Zgromadzeni mieli okazję złożyć kwiaty i zapalić znicze pod pomnikiem Żołnierza Kresowego.
 
Podczas uroczystości Powiat Żarski reprezentowała Wicestarosta Małgorzata Issel. Obecni byli również przedstawiciele władz samorządowych, członkowie Kresowego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz mieszkańcy Żar.
czytaj dalej

Zaproszenie do udziału w Powiatowym Konkursie na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy

 • 26-07-2019
Ilustracja do informacji: Zaproszenie do udziału w Powiatowym Konkursie na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy
Informujemy, że 31 sierpnia 2019 r. podczas Dożynek Gminnych w Przewozie przeprowadzony zostanie Powiatowy Konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy.
 
Dwa najlepsze spośród wszystkich wieńców z powiatu, wytypowane przez jury, reprezentować będą Powiat Żarski w Konkursie na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy podczas XXI Lubuskiego Święta Plonów, które odbędzie się 8 września 2019 r. w Krzeszycach.
 
Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z Regulaminem Powiatowego Konkursu na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy:
 
 
oraz z Regulaminem Konkursu na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy podczas XXI Lubuskiego Święta Plonów:
 
 
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie!
czytaj dalej

Uczniowie ze szkół Powiatu Żarskiego wykorzystują wakacje na naukę zawodu!

 • 26-07-2019
Ilustracja do informacji: Uczniowie ze szkół Powiatu Żarskiego wykorzystują wakacje na naukę zawodu!
Wielu uczniów szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Żarskiego wykorzystuje wakacyjny czas na praktyczną naukę zawodu. Dzięki stażom zawodowym zorganizowanym w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Powiecie Żarskim”, którego liderem jest Powiat Żarski, młodzież nabywa doświadczenia zawodowego w urzędach oraz małych i dużych przedsiębiorstwach. Partnerem Powiatu Żarskiego w realizacji tego zadania jest Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej.
 
W ostatnich dniach, stażystów i ich opiekunów odwiedzili Starosta Żarski Józef Radzion oraz Wicestarosta Małgorzata Issel. Środki unijne pozyskane przez Powiat Żarski pozwoliły na zorganizowanie staży zawodowych w wielu atrakcyjnych miejscach na terenie naszego powiatu. Uczniowie nabywają doświadczenia kształcąc się m.in. w kwiaciarni Pachnie Mi w Żarach, w żarskiej kawiarni LaVenda, Urzędzie Miejskim w Żarach, Urzędzie Miejskim w Lubsku, Urzędzie Gminy w Lipinkach Łużyckich czy w dużych przedsiębiorstwach, jak Poli- Eco Tworzywa Sztuczne Sp. z o.o w Żarach.
 
Tegoroczne staże realizowane są u 51 przedsiębiorców z terenu Powiatu Żarskiego, którzy oferują młodym ludziom bardzo nowoczesne metody kształcenia. W ramach projektu do 30 czerwca 2020 roku zrealizowanych zostanie 660 płatnych staży zawodowych dla uczniów, a do dzisiaj z tej formy doskonalenia zawodowego skorzystało 534 osób.
 
Staż mogą odbyć uczniowie z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żarach, Zespołu Szkół Ekonomicznych w Żarach, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Żarach, Zespołu Szkół Budowlanych w Żarach, Zespołu Szkół Technicznych w Lubsku oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych w Lubsku.
 
Za zrealizowany staż uczniowie otrzymują stypendium w wysokości 1500 zł brutto. Równie atrakcyjna jest oferta skierowana do pracodawców, którzy zdecydują się przyjąć ucznia na staż. Założenia projektu przewidują refundację kosztów stażu, w tym szkolenia BHP, badań lekarskich, odzieży roboczej itd. oraz refundację części wynagrodzenia pracownika, któremu zostanie powierzona rola opiekuna stażysty.
 
Przypomnijmy, Powiat Żarski otrzymał 22 mln. 373 tys. 874,36 zł na realizację projektu pn. „Modernizacja kształcenia zawodowego w Powiecie Żarskim”. Ze środków unijnych został zakupiony najnowocześniejszy sprzęt do specjalistycznych pracowni. W ramach projektu 2300 uczniów zostanie objętych szkoleniami, kursami, praktykami i stażami zawodowymi. 78 nauczycieli szkół Powiatu Żarskiego skorzysta z atrakcyjnych form doskonalenia zawodowego
czytaj dalej

Święto Policji 2019

 • 23-07-2019
Ilustracja do informacji: Święto Policji 2019
 
 

Obchody Święta Policji

 • 23-07-2019
Ilustracja do informacji: Obchody Święta Policji
23 lipca 2019 r. w sali konferencyjnej żarskiego ratusza odbyły się powiatowe obchody Święta Policji. W imieniu Zarządu i Rady Powiatu Żarskiego -  na ręce Komendanta Powiatowego Policji podinsp. Armanda Pisarczyka-Łyczywka - życzenia Policjantkom, Policjantom i Pracownikom Cywilnym Policji złożyła Wicestarosta Małgorzata Issel. W uroczystościach uczestniczyli m.in.: mł. insp. Bogdan Piotrowski Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp., przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych oraz zaproszeni goście.
 
Święto było okazją do wręczenia aktów mianowania na wyższe stopnie policyjne i wyższe stanowiska służbowe oraz przyznania nagród, odznaczeń i wyróżnień. W imieniu Starosty Żarskiego,  Wicestarosta Małgorzata Issel wręczyła wyróżnionym funkcjonariuszom okolicznościowe Nagrody Starosty Żarskiego, które otrzymali: st. post. Paweł Karbowski, st. post. Piotr Bludo, st. sierż. Dawid Gulczyński, sierż. Piotr Rudziak, mł. asp. Anna Pawlak oraz mł.asp. Paweł Szaja.
 
Wszystkim odznaczonym, wyróżnionym i awansowanym policjantom serdecznie gratulujemy.
czytaj dalej

"DAJ SOBIE SZANSĘ" - PROGRAM PROFILAKTYCZNY NOWOTWORÓW GŁOWY I SZYI

 • 18-07-2019
Ilustracja do informacji: "DAJ SOBIE SZANSĘ" - PROGRAM PROFILAKTYCZNY NOWOTWORÓW GŁOWY I SZYI
W związku z realizacją przez Szpital Kliniczny im. H. Święcickiego UM w Poznaniu oraz Klinikę Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej programu profilaktycznego nowotworów głowy i szyi – „Daj sobie szansę”  informujemy, że istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych   badań  osób  znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na tego typu nowotwory .
 
Do badań  zapraszamy wszystkie osoby w wieku 40-65 lat, każdego u kogo przez ponad 3 tygodnie występuje: pieczenie języka, owrzodzenie, czerwone lub białe naloty w jamie ustnej, ból gardła, przewlekła chrypka, guz na szyi, niedrożność nosa, krwawy wyciek z nosa, ból w trakcie i problemy z połykaniem oraz wieloletnich palaczy, osoby nadużywające alkoholu, a także osoby o podwyższonym ryzyku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego.
 
Pacjenci, którzy zaobserwowali u siebie wymienione objawy mogą zarejestrować się od poniedziałku do piątku w godz. 7:25 -15:00 pod numerem  telefonu 503 414 178.
Badania są bezpłatne, nie wymagają osobnego skierowania, realizowane są od poniedziałku do piątku od godz. 8:00 do 14:00.
 
Badania odbywają się w Szpitalu Kliniczny im. H. Święcickiego UM w Poznaniu  ul. Przybyszewskiego 49, 60-355 Poznań  poza tradycyjną kolejnością, a maksymalny czas oczekiwania na wizytę to dwa tygodnie.
 

 
czytaj dalej

Nowelizacja ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych - sieć 5G

 • 17-07-2019
Ilustracja do informacji: Nowelizacja ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych - sieć 5G
By walczyć z dezinformacją nt. sieci 5G, Ministerstwo Cyfryzacji wydało Białą Księgę „Pole elektromagnetyczne a człowiek". Przygotowana przez specjalistów publikacja omawia najważniejsze zagadnienia związane z polem elektromagnetycznym o częstotliwościach radiowych. Biała Księga dla wielu odbiorców może jednak okazać się zbyt trudna w lekturze, jako zbyt techniczna. Dlatego też  Ministerstwo Cyfryzacji wydało krótszy, prostszy w odbiorze „Przewodnika po 5G”.
 
Przewodnik jest dostępny do pobrania w załączniku.
czytaj dalej
 • Baner: Powiatowy Urząd Pracy w Żarach
 • Baner: Komenda Powiatowa PSP w Żarach
 • Baner: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach
 • Baner: Szpital na Wyspie
 • Baner: Związek Powiatów Polskich
 • Baner: lubuskie.pl
.
Baner: strona główna 1Baner: główna 2Baner: główna 4Baner: główna 5