Wydarzenia

Spotkanie robocze przed rozpoczęciem roku szkolnego

 • 20-08-2019
Ilustracja do informacji: Spotkanie robocze przed rozpoczęciem roku szkolnego
20 sierpnia 2019 r. odbyło się robocze spotkanie związane ze stanem przygotowań placówek oświatowych w powiecie żarskim.
Wiceprzewodniczący Rady Powiatu i członek Komisji Edukacji i Rynku Pracy Tadeusz Kordylewski przed posiedzeniem komisji został zapoznany przez Wicestarostę Małgorzatę Issel i Naczelnika Wydziału Edukacji i Zdrowia Bartłomieja Kubiaka z naborem, bieżącymi remontami, tworzeniem nowych klas dla podwójnego rocznika uczniów ( po szkole podstawowej i gimnazjum), zatrudnieniem nauczycieli oraz wakatami w szkołach.
czytaj dalej

Spotkanie władz Powiatu Żarskiego z Wójtem Gminy Tuplice Katarzyną Kromp

 • 12-08-2019
Ilustracja do informacji: Spotkanie władz Powiatu Żarskiego z Wójtem Gminy Tuplice Katarzyną Kromp
9 sierpnia 2019 r. w Starostwie Powiatowym w Żarach odbyło się spotkanie Starosty Żarskiego Józefa Radziona i Wicestarosty Małgorzaty Issel z Wójtem Gminy Tuplice Katarzyną Kromp.
 
Podczas spotkania rozmawiano m.in.  o  zasadach współpracy przy realizacji inwestycji powstałych na terenie gminy Tuplice, o usunięciu z terenu gminy produktów pohutniczych oraz sprawach ekologii i ochrony środowiska związanej z pielęgnacją drzew przy drogach gminnych i powiatowych.
 
Kolejnym ważnym tematem była organizacja ruchu i poprawy bezpieczeństwa w ciągu drogi powiatowej nr 1098 F – ul. Parkowa w Tuplicach.
 
Rozmowy prowadzone były w ramach cyklu spotkań dotyczących współpracy Starostwa z jednostkami samorządów terytorialnych.
 
czytaj dalej

Mieszkańcu upamiętnili rocznicę Powstania Warszawskiego

 • 02-08-2019
Ilustracja do informacji: Mieszkańcu upamiętnili rocznicę Powstania Warszawskiego
1 sierpnia 2019 roku obchodziliśmy 75. rocznicę Powstania Warszawskiego - zrywu, który na stałe zapisał się w historii Polski. Zbrojna walka z niemieckim nazistowskim okupantem kosztowała życie tysięcy ludzi, a Warszawa została niemal zrównana z ziemią.
 
O godzinie 17.00  na terenie całego Powiatu Żarskiego uruchomione zostały syreny alarmowe upamiętniające poświęcenie i walkę Powstańców Warszawskich. Zgromadzeni mieli okazję złożyć kwiaty i zapalić znicze pod pomnikiem Żołnierza Kresowego.
 
Podczas uroczystości Powiat Żarski reprezentowała Wicestarosta Małgorzata Issel. Obecni byli również przedstawiciele władz samorządowych, członkowie Kresowego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz mieszkańcy Żar.
czytaj dalej

Zaproszenie do udziału w Powiatowym Konkursie na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy

 • 26-07-2019
Ilustracja do informacji: Zaproszenie do udziału w Powiatowym Konkursie na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy
Informujemy, że 31 sierpnia 2019 r. podczas Dożynek Gminnych w Przewozie przeprowadzony zostanie Powiatowy Konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy.
 
Dwa najlepsze spośród wszystkich wieńców z powiatu, wytypowane przez jury, reprezentować będą Powiat Żarski w Konkursie na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy podczas XXI Lubuskiego Święta Plonów, które odbędzie się 8 września 2019 r. w Krzeszycach.
 
Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z Regulaminem Powiatowego Konkursu na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy:
 
 
oraz z Regulaminem Konkursu na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy podczas XXI Lubuskiego Święta Plonów:
 
 
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie!
czytaj dalej

Uczniowie ze szkół Powiatu Żarskiego wykorzystują wakacje na naukę zawodu!

 • 26-07-2019
Ilustracja do informacji: Uczniowie ze szkół Powiatu Żarskiego wykorzystują wakacje na naukę zawodu!
Wielu uczniów szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Żarskiego wykorzystuje wakacyjny czas na praktyczną naukę zawodu. Dzięki stażom zawodowym zorganizowanym w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Powiecie Żarskim”, którego liderem jest Powiat Żarski, młodzież nabywa doświadczenia zawodowego w urzędach oraz małych i dużych przedsiębiorstwach. Partnerem Powiatu Żarskiego w realizacji tego zadania jest Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej.
 
W ostatnich dniach, stażystów i ich opiekunów odwiedzili Starosta Żarski Józef Radzion oraz Wicestarosta Małgorzata Issel. Środki unijne pozyskane przez Powiat Żarski pozwoliły na zorganizowanie staży zawodowych w wielu atrakcyjnych miejscach na terenie naszego powiatu. Uczniowie nabywają doświadczenia kształcąc się m.in. w kwiaciarni Pachnie Mi w Żarach, w żarskiej kawiarni LaVenda, Urzędzie Miejskim w Żarach, Urzędzie Miejskim w Lubsku, Urzędzie Gminy w Lipinkach Łużyckich czy w dużych przedsiębiorstwach, jak Poli- Eco Tworzywa Sztuczne Sp. z o.o w Żarach.
 
Tegoroczne staże realizowane są u 51 przedsiębiorców z terenu Powiatu Żarskiego, którzy oferują młodym ludziom bardzo nowoczesne metody kształcenia. W ramach projektu do 30 czerwca 2020 roku zrealizowanych zostanie 660 płatnych staży zawodowych dla uczniów, a do dzisiaj z tej formy doskonalenia zawodowego skorzystało 534 osób.
 
Staż mogą odbyć uczniowie z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żarach, Zespołu Szkół Ekonomicznych w Żarach, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Żarach, Zespołu Szkół Budowlanych w Żarach, Zespołu Szkół Technicznych w Lubsku oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych w Lubsku.
 
Za zrealizowany staż uczniowie otrzymują stypendium w wysokości 1500 zł brutto. Równie atrakcyjna jest oferta skierowana do pracodawców, którzy zdecydują się przyjąć ucznia na staż. Założenia projektu przewidują refundację kosztów stażu, w tym szkolenia BHP, badań lekarskich, odzieży roboczej itd. oraz refundację części wynagrodzenia pracownika, któremu zostanie powierzona rola opiekuna stażysty.
 
Przypomnijmy, Powiat Żarski otrzymał 22 mln. 373 tys. 874,36 zł na realizację projektu pn. „Modernizacja kształcenia zawodowego w Powiecie Żarskim”. Ze środków unijnych został zakupiony najnowocześniejszy sprzęt do specjalistycznych pracowni. W ramach projektu 2300 uczniów zostanie objętych szkoleniami, kursami, praktykami i stażami zawodowymi. 78 nauczycieli szkół Powiatu Żarskiego skorzysta z atrakcyjnych form doskonalenia zawodowego
czytaj dalej

Święto Policji 2019

 • 23-07-2019
Ilustracja do informacji: Święto Policji 2019
 
 

Obchody Święta Policji

 • 23-07-2019
Ilustracja do informacji: Obchody Święta Policji
23 lipca 2019 r. w sali konferencyjnej żarskiego ratusza odbyły się powiatowe obchody Święta Policji. W imieniu Zarządu i Rady Powiatu Żarskiego -  na ręce Komendanta Powiatowego Policji podinsp. Armanda Pisarczyka-Łyczywka - życzenia Policjantkom, Policjantom i Pracownikom Cywilnym Policji złożyła Wicestarosta Małgorzata Issel. W uroczystościach uczestniczyli m.in.: mł. insp. Bogdan Piotrowski Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp., przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych oraz zaproszeni goście.
 
Święto było okazją do wręczenia aktów mianowania na wyższe stopnie policyjne i wyższe stanowiska służbowe oraz przyznania nagród, odznaczeń i wyróżnień. W imieniu Starosty Żarskiego,  Wicestarosta Małgorzata Issel wręczyła wyróżnionym funkcjonariuszom okolicznościowe Nagrody Starosty Żarskiego, które otrzymali: st. post. Paweł Karbowski, st. post. Piotr Bludo, st. sierż. Dawid Gulczyński, sierż. Piotr Rudziak, mł. asp. Anna Pawlak oraz mł.asp. Paweł Szaja.
 
Wszystkim odznaczonym, wyróżnionym i awansowanym policjantom serdecznie gratulujemy.
czytaj dalej

"DAJ SOBIE SZANSĘ" - PROGRAM PROFILAKTYCZNY NOWOTWORÓW GŁOWY I SZYI

 • 18-07-2019
Ilustracja do informacji: "DAJ SOBIE SZANSĘ" - PROGRAM PROFILAKTYCZNY NOWOTWORÓW GŁOWY I SZYI
W związku z realizacją przez Szpital Kliniczny im. H. Święcickiego UM w Poznaniu oraz Klinikę Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej programu profilaktycznego nowotworów głowy i szyi – „Daj sobie szansę”  informujemy, że istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych   badań  osób  znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na tego typu nowotwory .
 
Do badań  zapraszamy wszystkie osoby w wieku 40-65 lat, każdego u kogo przez ponad 3 tygodnie występuje: pieczenie języka, owrzodzenie, czerwone lub białe naloty w jamie ustnej, ból gardła, przewlekła chrypka, guz na szyi, niedrożność nosa, krwawy wyciek z nosa, ból w trakcie i problemy z połykaniem oraz wieloletnich palaczy, osoby nadużywające alkoholu, a także osoby o podwyższonym ryzyku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego.
 
Pacjenci, którzy zaobserwowali u siebie wymienione objawy mogą zarejestrować się od poniedziałku do piątku w godz. 7:25 -15:00 pod numerem  telefonu 503 414 178.
Badania są bezpłatne, nie wymagają osobnego skierowania, realizowane są od poniedziałku do piątku od godz. 8:00 do 14:00.
 
Badania odbywają się w Szpitalu Kliniczny im. H. Święcickiego UM w Poznaniu  ul. Przybyszewskiego 49, 60-355 Poznań  poza tradycyjną kolejnością, a maksymalny czas oczekiwania na wizytę to dwa tygodnie.
 

 
czytaj dalej

Nowelizacja ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych - sieć 5G

 • 17-07-2019
Ilustracja do informacji: Nowelizacja ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych - sieć 5G
By walczyć z dezinformacją nt. sieci 5G, Ministerstwo Cyfryzacji wydało Białą Księgę „Pole elektromagnetyczne a człowiek". Przygotowana przez specjalistów publikacja omawia najważniejsze zagadnienia związane z polem elektromagnetycznym o częstotliwościach radiowych. Biała Księga dla wielu odbiorców może jednak okazać się zbyt trudna w lekturze, jako zbyt techniczna. Dlatego też  Ministerstwo Cyfryzacji wydało krótszy, prostszy w odbiorze „Przewodnika po 5G”.
 
Przewodnik jest dostępny do pobrania w załączniku.
czytaj dalej

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez OUN - UPA na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej

 • 12-07-2019
Ilustracja do informacji: Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez OUN - UPA na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej
11 lipca 2019 r. przy kościele pw. Św. Józefa w Żarach, w parku przy ul. Podwale przy tablicy upamiętniającej sprawiedliwych Ukraińców oraz na Cmentarzu Komunalnym w Żarach przy Krzyżu Wołyńskim odbyły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.
 
W uroczystościach Powiat Żarski reprezentowali: Starosta Żarski Józef Radzion, Przewodniczący Rady Powiatu Żarskiego Wiktor Kułdosz, Członek Zarządu Powiatu Żarskiego Tomasz Czajkowski oraz radna Anna Ślawska. Obok mieszkańców i rodzin kresowian w żarskich obchodach uczestniczyli m.in.: Poseł na Sejm RP prof. Jacek Kurzępa, Wojewoda Lubski Władysław Dajczak, przedstawiciele władz samorządowych z terenu Powiatu Żarskiego oraz z Żagania, kompania honorowa 34. Brygady Kawalerii Pancernej im. HWK Stanisława Żółkiewskiego, poczty sztandarowe oraz reprezentanci licznych instytucji i służb.
 
Dzisiejsze uroczystości były niezastąpioną okazją, by wrócić pamięcią do bolesnej historii naszej ojczyzny, a także sposobnością do złożenia hołdu tym, dla których przynależność do narodu polskiego stała się wyrokiem śmierci.
 
Organizatorami uroczystości byli: Kresowe Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze im. Orląt Lwowskich w Żarach, Klub Tarnopolan Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich w Żarach, oraz Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów Oddział w Żarach.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

31Galeria zdjęć: Narodowy Dzień Pamięci Ludobójstwa OUN-UPA 2019

 • Baner: Powiatowy Urząd Pracy w Żarach
 • Baner: Komenda Powiatowa PSP w Żarach
 • Baner: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach
 • Baner: Szpital na Wyspie
 • Baner: Związek Powiatów Polskich
 • Baner: lubuskie.pl
.
Baner: strona główna 1Baner: główna 2Baner: główna 4Baner: główna 5